İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları şəhid Hüseyn Sultanovun anım mərasimində iştirak etdilər
Xaçmaz rayonunda Böyük Qələbə ilə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan şəhidimiz Sultanov Hüseyn Fərhad oğlunun oktyabrın 22-də anım mərasimi keçirildi. Mərasimdə Rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, şəhidin ailə üzvləri, qazilər, ictimaiyyət nümayəndələri, məzunu olduğu Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekan müavini Araz Mirzəbəyov, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri Lalə Mahmudova, həmin kafedranın baş müəllimi İlqar Osmanov, baş laborantı Səbinə Qazıyeva və tələbələr iştirak etdilər, şəhidin məzarı önünə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi adından əklil qoydular.
Şəhid Hüseyn Sultanovun valideyni oğlunun qısa, şərəfli həyat yolundan, Vətən müharibəsində göstərdiyi igidliklərdən söz açdı. Bildirdi ki, Hüseyn Sultanov 1996-cı il aprelin 26-da Xaçmaz rayonunun Hacıqurbanoba kəndində anadan olub. Hüseyn ailədə 3 qardaşın ən kiçiyi idi. O, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsini müvəffəqiyyətlə bitirib. Dövlət qulluğuna qəbul imtahanlarında da uğurla iştirak etmişdir. Amma Vətən müharibəsinin başlaması onun karyera arzularının ikinci plana keçməsi ilə nəticələndi. Səfərbərlik çağırışı əsasında cəbhəyə yollandı. Hüseyn müharibənin ilk günlərindən döyüşlərə qoşulub və düşmənin məhv edilməsi zamanı fəallıq nümayiş etdirdi. El yolunda, azadlığımız uğrunda, hələ gənc olmasına baxmayaraq, yaşıdlarına, gələcək nəslə nümunə, təkrar-təkrar öyrəniləcək şücaət göstərdi.
Universitetin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin əməkdaşları: Araz Mirzəbəyov, Lalə Mahmudova, İlqar Osmanov şəhid Hüseyn Sultanovla bağlı xatirələrini bölüşdülər, onun olduqca mədəni, təvözəkar, intizamlı, çalışqan tələbə olduğunu söylədilər. Bildirdilər ki, Hüseyn vətənə bağlılığı ilə digər tələbələr arasında seçilib, hər zaman universitetin ictimai işlərində fəal iştirak edib. Onun qısa, lakin olduqca mənalı, şərəfli ömür yolunun gələcək nəsillər üçün örnək olduğunu vurğuladılar. Qeyd etdilər ki, Azərbaycanın mərd oğulları 44 gün ərzində bəşər tarixində misli görünməmiş qəhrəmanlıq, vətənpərvərlik nümayiş etdirdilər, dünya hərb sahəsində yeni döyüş təcrübəsi yaratdılar. 30 illik Qarabağ yarasına məlhəm çəkdilər. Zəfər sevincini onu bizə yaşadan, adlarını qızıl hərflərlə tarixə yazan şəhidlərimizə, qazilərimizə borcluyuq. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti vaxtaşırı şəhid ailələrini ziyarət edir, onlara hörmət və ehtiram göstərilir. Şəhidlər ölməz, unudulmaz! İllər keçsə də, gələcək nəsillər onları hər zaman böyük minnətdarlıq duyğusu ilə yad edəcəklər. Şəhidlərin davamçısı varsa, xatirələri hər yerdə anılırsa, deməli, onlar ölməyib, ürəklərdə daim yaşayırlar. Hər birimizin vətəndaşlıq borcudur ki, şəhidlikləri ilə bizə qələbə sevinci yaşadan bu oğullarımızı daim qəlbimizdə yaşadaq.
Qeyd edək ki, Sultanov Hüseyn Fərhad oğlu Cəbrayıl və Füzulinin azad olunması uğrunda döyüşlərdə iştirak edib. Oktyabrın 21-də Füzuli istiqamətində döyüşərkən mərminin partlaması nəticəsində şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Ölümündən sonra “Füzulinin azad olunmasına görə” və “Vətən uğrunda” medalları ilə təltif olunub.

EMPLOYEES OF THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT ATTENDED THE MEMORIAL CEREMONY FOR THE MARTYR HUSEYN SULTANOV
A day of remembrance was held on October 22 in Khachmaz region for our martyr Sultanov Huseyn Farhad oglu, who was martyred in the 44-day Patriotic War, which ended with the Great Victory. The ceremony was attended by officials of the district executive power, family members of the martyr, veterans, public figures and Deputy Dean of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University Araz Mirzabeyov, Head of the Department of Economics Lala Mahmudova, senior lecturer Ilgar Osmanov, chief laboratory assistant Sabina Gaziyeva and students. They laid a wreath at the tomb of the martyr on behalf of the leadership of Sumgayit State University.
At the ceremony, the parents of the martyr Huseyn Sultanov spoke about his son's short, glorious life and bravery in the Great Patriotic War. He said that Huseyn Sultanov was born on April 26, 1996 in Hajigurbanoba village of Khachmaz region. Huseyn was the youngest of three brothers in the family. He successfully graduated from Sumgayit State University, Faculty of Economics and Management. He also successfully participated in the civil service entrance exams. But the outbreak of the Patriotic War resulted in his career ambitions taking a back seat. He went to the front on the basis of a mobilization call. Huseyn joined the fighting from the first days of the war and was active in destroying the enemy. For the sake of our freedom, even though he was still young, he showed an example to his peers and the next generation, a courage that will be learned again and again.
Scientists of the Faculty of Economics and Management of the University Araz Mirzabeyov, Lala Mahmudova, Ilgar Osmanov shared their memories of the martyr Huseyn Sultanov, saying that he was a very cultured, humble, disciplined and hard-working student. It was said that Huseyn was chosen among other students for his patriotism and always took an active part in the public affairs of the university. They stressed that his short but very meaningful and glorious life is an example for future generations. They noted that the brave sons of Azerbaijan for 44 days demonstrated unprecedented heroism and patriotism in human history, created a new combat experience in the world military. We are indebted to our martyrs and veterans, whose names are written in history in golden letters, who gave us the joy of victory. Under the leadership of the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, the faculty and students of the university periodically visit the families of martyrs, they are respected and honored. Martyrs
will not die, will not be forgotten! As the years pass, future generations will always remember them with great gratitude. If the martyrs’ memories are remembered everywhere, it means that they are not dead, they always live in their hearts. It is the civic duty of each of us to always live in our hearts these sons who gave us the joy of victory through their martyrdom.
It should be noted that Sultanov Huseyn Farhad oglu took part in the battles for the release of Jabrayil and Fuzuli. He rose to the peak of martyrdom as a result of a shell explosion on October 21 while fighting in the direction of Fizuli. After his death, he was awarded the medals "For the release of Fuzuli" and "For the Motherland."