SDU-da Bakı Musiqi Akademiyasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfrans keçirildi
Oktyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Ü. Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda mədəniyyətin inkişafında Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rolu” mövzusunda onlayn formatda birgə elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfrans dahi Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasından uvertüranın səsləndirilməsi ilə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı. Bildirdi ki, 2021-ci il Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının yaradılmasının 100 ili tamam olur. 100 illik yubileyin keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 26 may 2021-ci il tarixində Sərəncam imzalayıb. Bu sərəncam ölkə başçısının bu qocaman, ölkəmizdə və Müsəlman Şərqində ilk belə tipli ali musiqi təhsil ocağına göstərdiyi diqqətin bariz nümunəsidir. Bu gün Musiqi Akademiyası xalqımızın musiqi sərvətinin qorunub yaşadılması, dünya təhsil məkanına inteqrasiya yolu seçməklə göstərdiyi çoxşaxəli, geniş fəaliyyəti ilə əvəzsiz rol oynayır.
Prorektor Ramiz Hüseynov çıxışında bildirdi ki, xalqımız Ü.Hacıbəylinin doğum gününü ilk dəfə qalib xalq olaraq Milli Musiqi Günü kimi qeyd etdi. Musiqi Festivalının məhz Şuşada qeyd olunmasının əhəmiyyətini vurğuladı. Qeyd etdi ki, 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarımız düşmən tapdağından azad olundu və Üzeyir bəyin əsərləri bu gün doğulduğu doğma Şuşa şəhərində səslənir. Təməli Üzeyir bəy tərəfindən qoyulmuş ali musiqi təhsil ocağı kimi bir çox nailiyyətlər və qələbələr əldə edərək təkmilləşən Bakı Musiqi Akademiyası, ölkə xaricində də tanınan ali təhsil mərkəzinə çevrilib. Bakı Musiqi Akademiyası üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən həmişə layiqincə gəlib və Azərbaycan mədəniyyəti tarixinə parlaq səhifələr yazan görkəmli sənətkarların bir neçə nəsli məhz bu təhsil ocağının məzunlarıdır.
BMA-nın Elmi və yaradıcılıq işləri üzrə prorektoru, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Gülnaz Abdullazadə çıxış edərək yubileyə həsr olunan konfransın təşkili təşəbbüsünə görə universitet rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü ifadə etdi. Professor Gülnaz Abdullazadə təmsil etdiyi təhsil ocağının tarxindən danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti və təhsilinin inkişafında Bakı Musiqi Akademiyasının böyük rolu vardır. Bakı Musiqi Akademiyası milli musiqi mədəniyyəti və elm-təhsil mühitinə verdiyi töhfələrlə yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin və şərəfli bir yol keçmişdir. Bu musiqi məbədinin əsası dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən qoyulmuşdur. 100 il ərzində bir neçə nəsil musiqiçilərin fədakar əməyi sayəsində Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti, kadr potensialı, musiqi elmi mühiti ən ali inkişaf səviyyəsinə yüksəlmişdir.
Sonra konfransın proqramına uyğun olaraq məruzələr dinlənildi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti, Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın məzunu Telman Qəniyev “Azərbaycan professional musiqi sənətinin inkişafında Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rolu”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nuridə İsmayılzadə “Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rolu”, Azərbaycanın xalq artisti, “Şərəf” və “Şöhrət” ordenləri mükafatçısı, professor Ramiz Quliyev “Qızıl əsrin” musiqi aləminə dair xatirələrim”, SDU-nun Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi, BMA-nın məzunu Afaq Qəniyeva “Azərbaycan ifaçılıq sənətinin inkişafında Bakı Musiqi Akademiyasının rolu”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Rzayeva “Ü.Hacıbəyli bəstəkarlıq məktəbinin davamçıları”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Rauf Bəhmənli “Ü.Hacıbəylinin musiqili komediyalarında Azərbaycan xalq rəqsləri”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisi, doktorant Fidan Nəsirova “Hacıbəylilər nəslinin Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixindəki rolu”, BMA-nın Elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi işçisi, doktorant Könül Əhmədova “Ü.Hacıbəyli satirasında ədəbi-bədii mənbələr haqqında” mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, Bakı Musiqi Akademiyası 100 illik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan musiqi sənətinin dünya musiqisinə və dünya mədəniyyətinə inteqrasiyasında mühüm rolu olub. Natiqlər onu da vurğuladılar ki, Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı şanlı Qələbə Qarabağda tarixi ənənənlərimizin, mədəni tədbirlərimizin də bərpasına rəvac verdi. Bu gün bütün Qarabağ quruculuq meydanına, Şuşa isə mədəniyyətimizin mərkəzinə çevrilib. Rəşadətli ordumuzun gücü ilə torpaqlarımızı erməni işğalçılarından təmizləyən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin qətiyyətli çıxışları, azad edilmiş yurdlarımızda üçrəngli bayrağımızın ucaldılması, insanlarımızın qələbə coşqusu, Bakıda keçirilən Zəfər paradı, gözəl Şuşamızda böyük təntənə ilə baş tutan “Xarıbülbül” festivalı, “Vaqif Poeziya Günləri”... Bunların hər biri bizim üçün xoş və unudulmaz anlar, məqamlardır.

SSU HOLDS A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF BAKU MUSIC ACADEMY
On October 26, at Sumgayit State University, a joint scientific-practical conference on "The role of the Baku Music Academy named after U.Hajibeyli in the development of culture in Azerbaijan" dedicated to the 100th anniversary of the Baku Music Academy named after U. Hajibeyli was held.
The conference began with an overture from the opera "Koroglu" by genius Uzeyir Hajibeyli.
The conference was opened by the Vice-Rector for Humanitarian Affairs of the University, Associate Professor Ramiz Huseynov, who conveyed the greetings of the Rector, Professor Elkhan Huseynov. He noted that 2021 marks the 100th anniversary of the establishment of the Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibayli. On May 26, 2021, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order to celebrate the 100th anniversary. This Order is once again a clear example of the President"s attention to this ancient, the first such music school in our country and in the Muslim East. Today, the Academy of Music plays an invaluable role in preserving the musical wealth of our people, its multifaceted and wide-ranging activities by choosing the path of integration into the world educational space.
In his speech, Vice-Rector Ramiz Huseynov said that our people celebrated U.Hajibeyli"s birthday as the first National Music Day as a winning nation. He stressed the importance of celebrating the Music Festival in Shusha. He noted that as a result of the 44-day Patriotic War, our lands were liberated from the clutches of the enemy, and Uzeyir Bey"s works are heard today in his native city of Shusha. Founded by Uzeyir Bey, the Baku Music Academy, which has achieved many successes and victories, has become a well-known center of higher education abroad. The Baku Music Academy has always coped with the tasks assigned to it, and several generations of prominent artists who have written brilliant pages in the history of Azerbaijani culture are graduates of this educational institution.
BMA Vice-Rector for Scientific and Creative Affairs, Honored Art Worker, Professor Gulnaz Abdullazadeh thanked the leadership and staff of SSU for the initiative to organize a conference dedicated to the anniversary. Professor Gulnaz Abdullazadeh spoke about the history of the institution she represents. She noted that the Baku Music Academy has a great role in the development of music culture and education in Azerbaijan.
Then reports were heard in accordance with the program of the conference:
Telman Ganiyev, Associate Professor of department of Philosophy, Sociology and Political Science, Faculty of History and Geography, Sumgayit State University, graduate of BMA named after U.Hajibeyli "The role of Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli in the development of professional music in Azerbaijan", Head of the BMA Research Laboratory, Doctor of Philosophy in Art History, Associate Professor Nurida Ismayilzadeh "The role of the Baku Music Academy named after U.Hajibeyli in the socio-political and cultural life of Azerbaijan", People"s Artist of Azerbaijan, laureate of "Sharaf" and "Glory" orders, professor Ramiz Guliyev "My memories of the world of music of the" Golden Age "", Senior Lecturer of the Department of Philosophy, Sociology and Political Science, SSU, graduate of BMA Afag Ganiyeva "The role of the Baku Music Academy in the development of Azerbaijani performing arts", Mehpara Rzayeva, Senior Research Fellow of BMA Research Laboratory, Doctor of Philosophy in Art History, “Followers of U.Hajibeyli School of Composition”, Rauf Bahmanli, Senior Researcher of BMA Research Laboratory, Doctor of Philosophy in Art History, “Azerbaijani folk dances in U.Hajibeyli"s musical comedies”, Researcher of BMA Research Laboratory, doctoral student Fidan Nasirova "The role of Hajibeyli’s family in the history of Azerbaijani music culture", BMA Research Laboratory researcher, doctoral student Konul Ahmadova "On literary and artistic sources in U. Hajibeyli"s satire". They noted that during the 100 years of its activity, the Baku Music Academy has played an important role in the integration of Azerbaijani music into world music and world culture. The speakers also noted that the glorious victory of Azerbaijan in the 44-day war helped to restore our historical traditions and cultural events in Karabakh. Today, the whole of Karabakh has become a construction site, and Shusha has become the center of our culture. The resolute speeches of the President of the Republic of Azerbaijan, who cleared our lands from Armenian aggressors with the strength of our brave army, the hoisting of our tricolor flag in our liberated lands, the enthusiasm of our people, the Victory Parade in Baku, Kharibulbul Festival, Vagif Poetry Days ... Each of them is a pleasant and unforgettable moment for us.