SDU-da Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
2021-ci ildə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 5 yanvar tarixli Sərəncamı ilə qüdrətli söz və fikir ustadının insanları daim əxlaqi kamilliyə çağıran və yüksək mənəvi keyfiyyətlər aşılayan zəngin yaradıcılığının bəşər mədəniyyətinin nailiyyəti kimi müstəsna əhəmiyyətini nəzərə alaraq, 2021-ci ili ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan etdi. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində “Nizami Gəncəvi İli” ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlandı. Tədbirlər Planına müvafiq olaraq, Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin öyrənilməsi və tələbə gənclər arasında geniş təşviq edilməsi istiqamətində SDU-da silsilə tədbirlər keçirildi.
Oktyabrın 28-də Sumqayıt Dövlət Universitetində dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş “Dil, cəmiyyət, şəxsiyyət və Nizami Gəncəvi yaradıcılığı” mövzusunda onlayn formatda Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi. Konfransa Azərbaycan, ABŞ, Türkiyə, Rusiya, Belarus, Gürcüstan, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Moldova və Çindən alimlər qatıldılar.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu bildirdi, konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək builki konfransın coğrafiyasının daha da genişləndiyini, elmi məqalələrin sayının və nüfuzunun daha da artdığını söylədi. Rektor onu da qeyd etdi ki, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvi bəşəriyyətin bədii fikir salnaməsində yeni səhifə açmış nadir şəxsiyyətlərdəndir. Odur ki, böyük sənətkarın xalqımızın mənəviyyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş parlaq irsi əsrlərdən bəri Şərqin misilsiz mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yerini qoruyub-saxlamışdır. Qüdrətli söz və fikir ustadının insanları daim əxlaqi kamilliyə çağıran və yüksək mənəvi keyfiyyətlər aşılayan zəngin yaradıcılığının bəşər mədəniyyətinin nailiyyəti kimi müstəsna əhəmiyyətini vurğulayan rektor bunları nəzərə alaraq, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2021-ci ili ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan etməsini öz yaradıcılığı ilə bütün dünyada şöhrət qazanan, poetik aləmin dühası hesab edilən dahi Nizami Gəncəviyə və ümumən klassik ədəbi irsimizə dövlət səviyyəsində verilən yüksək dəyərin bariz nümunəsi olduğunu qeyd etdi. Nizami Gəncəvinin yubileylərinin ölkəmizdə zaman–zaman geniş miqyasda təntənəli şəkildə təşkil olunduğunu, yüksək səviyyədə keçirildiyini, ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1979-cu ildə qəbul olunmuş “Azərbaycanın böyük şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvi irsinin öyrənilməsini, nəşrini və təbliğini daha da yaxşılaşdırmaq tədbirləri haqqında” qərarının Nizami yaradıcılığının daha yeni müstəvidə və geniş rakursda tədqiqi, təbliği üçün böyük imkan yaratdığını bildirdi.
Universitetimizdə Nizami Gəncəvi adına tələbə təqaüdünün təsis olunmasını da bu sahədə atılan mədəni hadisələrdən biri kimi qiymətləndirən rektor, bu təqaüdə universitet Elmi Şurasının qərarı ilə nizam-intizamı və intellekti ilə fərqlənən, dərs əlaçısı, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Oruclu Nəzrinin layiq görüldüyünü vurğuladı. Rektor onu da bildirdi ki, bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunmuş “Dil, cəmiyyət, şəxsiyyət və Nizami Gəncəvi yaradıcılığı” adlı beynəlxalq konfrans da dahi şəxsiyyətin yubileyinə həsr olunmuş tədbirlərdən biridir. Həmçinin qeyd etdi ki, böyük şairin yaradıcılığında xüsusi önəm kəsb edən şəxsiyyət məsələsi, tarixi mərhələlərin sınağı qarşısında insan amilinin mövcudluğu, onun daxili aləminin dinamik inkişafı, mənəvi dəyərlər, cəmiyyətdəki mövqeyi və s. kimi problemlər bizim hazırkı konfrans üçün də aktualdır. Rektor onu da qeyd etdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu bütün istiqamətlərdə uğurla davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyev də milli-mənəvi dəyərlərimizə xüsusi diqqət göstərir. “Müstəqillikdən əvvəl bizi millət kimi qoruyub-saxlayan milli dəyərlərimiz, milli ənənələrimiz, ana dilimiz, ədəbiyyatımız, musiqimiz olub” ‒ söyləyən dövlət başçısının Sərəncamları ilə 2019-cu ilin “Nəsimi İli”, 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli”, işğaldan azad olunmuş Şuşanın isə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi Heydər Əliyev siyasətinin uğurlu davamının göstəricisi, həm də təkcə ədəbiyyata deyil, ümumilikdə mədəniyyətə, Azərbaycana və sivilizasiyaya verilən dəyərdir. Dövlət başçısının dahi şair, humanist mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illiyinin ölkəmizdə və dünyada təntənə ilə qeyd edilməsi, 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan olunması ilə bağlı imzaladığı Sərəncam Nizami Gəncəvi yaradıcılığının Azərbaycan xalqının mənəviyyat xəzinəsində rolu və yerini təbliğ etmək, gənc nəslə çatdırmaq məqsədi daşıyır.
AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli “Nizami Gəncəvi yaradıcılığında tarixi şəxsiyyətlər”, akademik Möhsün Nağısoylu “Nizami Gəncəvinin Yaxın Şərq ədəbiyyatında yeri”, Qırğızıstan Respublikasının Bişkek Dövlət Universitetinin Elm üzrə prorektoru professor Qulnara Murzaliyevna Murzaxmedova “О месте поэзии Низами Гянджеви в кыргызской литературе”, Qazaxıstan Respublikasının Əl-Fərabi adına Qazax Milli Universitetinin professoru Kalimaş Kapsamarovna Beqalinova “Об особенностях этического учения Низами Гянджеви”, Belarus Respublikasının Belarus Dövlət Universitetinin professoru Svetlana Valentinovna Snapkovskaya “Культурная безопасность: актуальные аспекты исследования”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Nizami Gəncəvinin yaradıcılığında multikultural ənənələr” mövzularında məruzə edərək konfransın əhəmiyyətindən danışdılar, müxtəlif ölkələrin alimləri arasında fikir və təcrübə mübadiləsinin faydasını nəzərə çatdırdılar. Bildirdilər ki, konfransın əsas məqsədi müxtəlif universitetlər, institutlar, elmi cəmiyyətləri təmsil edən mütəxəssisləri bir platformada toplamaq və onların bu sahədə olan dünyamiqyaslı ideyalarını paylaşmasını təmin etməkdir. Konfransın Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr
olunduğunu diqqətə çatdıran çıxışçılar, cəmiyyətdə baş verən hadisələrə ümumbəşəri mövqedən yanaşmanın Nizami yaradıcılığında xüsusi yer tutduğunu qeyd etdilər, yüksək milli-əxlaqi, bədii-estetik, vətənpərvərlik nümunəsi olan Nizami Gəncəvinin fenomenal bəşəri irsindən, humanizm, insana məhəbbət, yüksək əxlaq, estetik zövq, tərbiyə və bilik mənbəyi olan əsərlərindən danışdılar.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib professor Nigar İsgəndərova məlumat verdi. Bildirdi ki, respublikamızın 20-dən çox ali və orta təhsil müəssisəsindən, 11 xarici ölkənin 16 ali və orta təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 238 məruzə Proqram komitəsi tərəfindən seçilərək, plagiatlılığı və konfransın tələblərinə uyğunluğu yoxlanılmış, konfransın gündəliyinə 180 məruzə daxil edilmişdir.

Home | News | AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI WAS HELD AT SSU IN AN ONLINE FORMAT
Yerləşdirilmə tarixi : 28 October 2021 17:40
AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI WAS HELD AT SSU IN AN ONLINE FORMAT
2021 is marked as the 880th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi. On January 5 by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev 2021 was declared the "Year of Nizami Ganjavi" in our country, taking into account the exceptional importance of the rich master"s creative work, which always calls people to moral perfection and instills high spiritual qualities. In this regard, Sumgayit State University has prepared a plan of events for the "Year of Nizami Ganjavi." In accordance with the plan of events, a series of events were held at SSU to study the rich heritage of Nizami Ganjavi and promote it among students.
On October 28, Sumgayit State University hosted an online international scientific conference on "Language, society, personality and Nizami Ganjavi"s creativity" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi, a prominent representative of world literature, genius Azerbaijani poet, and thinker.
The conference was attended by scientists from Azerbaijan, the United States, Turkey, Russia, Belarus, Georgia, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Uzbekistan, Moldova, and China.
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the guests and participants, expressed his pleasure to see them, and spoke about the importance of the conference. The rector also noted that the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi is one of the rare personalities who opened a new page in the annals of artistic thought of mankind. That is why the brilliant heritage of the great artist, which has become an integral part of the spirituality of our people, has preserved its worthy place in the unparalleled cultural treasures of the East for centuries. Emphasizing the exceptional importance of the rich creativity of the powerful master of words and ideas, which always calls people to moral perfection and instills high moral qualities, as an achievement of human culture, the rector noted that President Ilham Aliyev declared 2021 "Nizami Ganjavi Year" in our country. He noted that the genius Nizami Ganjavi, who became famous all over the world and was considered a genius of the poetic world, and in general, is a clear example of the high value given at the state level to our classical literary heritage.
"On measures to further improve the study, publication, and promotion of the legacy of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi" adopted in 1979 on the initiative of national leader Heydar Aliyev. He noted that his decision created a great opportunity for the study and promotion of Nizami"s work on a new level and in a wider perspective.
Evaluating the establishment of the Nizami Ganjavi Student Scholarship at our university as one of the cultural events in this field, the rector said that the scholarship was awarded to Orujlu Nazrin, a third-year student of the Faculty of Philology.
The rector also said that the international conference "Language, society, personality and Nizami Ganjavi"s creativity" organized today at Sumgayit State University is one of the events dedicated to the anniversary of the genius. He also noted that the issue of personality, which is of special importance in the work of the great poet, the existence of the human factor in the face of the test of historical stages, the dynamic development of his inner world, moral values, position in society and so on. Such problems are also relevant for our current conference.
The rector also noted that President Ilham Aliyev, who successfully continues the political course of national leader Heydar Aliyev in all directions, also pays special attention to our national and moral values. "Before independence, we had national values, national traditions, mother tongue, literature, music that protected us as a nation," he said. The proclamation of 2019 as the “Year of Nasimi”, 2021 as the “Year of Nizami Ganjavi” and the announcement of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan is an indicator of the successful continuation of Heydar Aliyev"s policy, as well as the value that is given not only to literature but also to culture in general and civilization. The order signed by the President on the solemn celebration of the 880th anniversary of the great poet, humanist thinker Nizami Ganjavi in our country and in the world, the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" to promote the role and place of Nizami Ganjavi"s work in the spiritual treasury aims to pass on to future generations.
Director of the Institute of Manuscripts of ANAS named after M.Fuzuli, academician Teymur Karimli delivered speech on "Historical personalities in Nizami Ganjavi"s works", academician Mohsun Nagisoylu on "Nizami Ganjavi"s place in the Middle East literature", Vice-rector for Science of Bishkek State University of Kyrgyzstan, professor Gulnara Murzaliyevna Murzakhmedova on "Poetry of Nizami Ganjavi in Kyrgyz literature ”, Kalimash Kapsamarovna Begalinova, professor of Al-Farabi Kazakh National University of the Republic of Kazakhstan "On the features of the ethical teaching of Nizami Ganjavi", Svetlana Valentinovna Snapkovskaya, Professor of the Belarusian State University of the Republic of Belarus, “Cultural Security: Actual Aspects of Research”, Professor Avtandil Mammadov, Head of the Department of Azerbaijani and Foreign Literature, Sumgayit State University, made a report on "Multicultural traditions in the works of Nizami Ganjavi", spoke about the importance of the conference, the benefits of the exchange of views and experiences between scientists from different countries.
The Executive Secretary Professor Nigar Isgandarov informed about the further work of the conference. They noted that 238 reports from more than 20 higher and secondary educational institutions of the country, 16 higher and secondary educational institutions from 11 foreign countries were selected by the Program Committee, plagiarism and compliance with the requirements of the conference were checked and 180 reports were included in the conference agenda.