SDU-da Zəfər Günü ilə əlaqədar keçirilən idman yarışlarının qalibləri mükafatlandırıldı
8 Noyabr ‒ Zəfər Günü ilə əlaqədar Sumqayıt Dövlət Universitetində silsilə tədbirlərin planına uyğun olaraq, oktyabrın 25-də fakültələrarası idman yarışlarına start verilmişdir. Sumqayıt Dövlət Universiteti və SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələrinin fakültələrarası 3 idman növü (stolüstü tennis, dama və şahmat) üzrə yarışları keçirildi.
Qeyd edək ki, yarışda 8 komanda öz bacarıqlarını sınadı.
Oktyabrın 27-də fakültələrarası idman yarışlarına yekun vuruldu. Gərgin və maraqlı mübarizə şəraitində keçən yarışda stolüstü tennis üzrə Kimya və biologiya fakültəsi I yerə, Riyaziyyat fakültəsi II yerə, Fizika və elektroenergetika fakültəsi III yerə, şahmat üzrə Riyaziyyat fakültəsi I yerə, Fizika və elektroenergetika fakültəsi II yerə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi III yerə, dama üzrə Riyaziyyat fakültəsi I yerə, Tarix və coğrafiya fakültəsi II yerə, Filologiya fakültəsi III yerə çıxdılar.
Oktyabrın 29-da qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Mükafatlandırma mərasimini universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev açaraq, belə tədbirlərin tələbələr arasında idmanın kütləviliyinin təmin və təbliğ edilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, gənclərin sağlam həyat tərzinin formalaşmasında, milli mənlik şüurunun inkişafında, vətənpərvərlik hisslərinin tərbiyəsində idmanın rolunun həlledici olması üçün xüsusi dövlət siyasəti həyata keçirilir. Azərbaycanda idmana dövlət tərəfindən göstərilən xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universtetinin idman həyatına da əhəmiyyətli təsir göstərib. Ölkəmizin əldə etdiyi ən böyük nailiyyətlərdən biri sağlam, xalqına, vətəninə, torpağına hədsiz sədaqət hissləri ilə xidmət edən gənclərin yetişdirilməsidir. Gənclərimiz 44 günlük Vətən müharibəsində həm döyüş meydanında, həm də kompüter arxasında informasiya müharibəsində vətənpərvərlik hisslərini nümayiş etdirdilər. Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə 30 illik işğala son qoyaraq Qarabağı azad etdi. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan tarixinə yeni bir səhifəni - Zəfər Gününü yazdı.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılmasına başlanıldı.
Tələbələr də öz növbələrində yarışların yüksək səviyyədə təşkil olunmasına görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər.

AWARDED THE WINNERS OF THE SPORTS COMPETITIONS HELD AT SSU IN CONNECTION WITH THE VICTORY DAY
In connection with the Victory Day on November 8, a series of events and inter-faculty sports competitions started at Sumgayit State University on October 25. Students of Sumgayit State Technical College under Sumgayit State University and SSU competed in 3 types of sports (table tennis, checkers and chess). The sports competition held among the students is one of such events. It should be noted that 8 teams tested their skills in the competition.
The inter-faculty sports competitions were summed up on October 27. In the competitions held in the conditions of intense and interesting struggle, the Faculty of Chemistry and Biology was awarded the 1st place, the Faculty of Mathematics the 2nd place, and the Faculty of Physics and Electroenergetics the 3rd place in table tennis. The Faculty of Mathematics took 1st place in chess, the Faculty of Physics and Electroenergetics took the 2nd place, the Faculty of Economics and Management took the 3rd place, the Faculty of Mathematics took the 1st place in checkers, the Faculty of History and Geography took the 2nd place and the Faculty of Philology took the 3rd place. The award ceremony was held on October 29.
Opening the award ceremony, the university's Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev, said that such events are of great importance in terms of ensuring and promoting the popularity of sports among students. He noted that a special state policy is being implemented to ensure the decisive role of sports in the formation of a healthy lifestyle of young people, the development of national self-consciousness, the education of patriotic feelings. The special attention and care paid by the state to sports in Azerbaijan have also had a significant impact on the sports life of Sumgayit State University. One of the greatest achievements of our country is the upbringing of healthy young people who work with great devotion to their people, homeland and land. During the 44-day Patriotic War, our young people demonstrated patriotism both on the battlefield and in the information war behind the computer. Under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army ended the 30-year occupation during the 44-day Patriotic War and liberated Karabakh. The 44-day Second Karabakh War marked a new page in the history of Azerbaijan - Victory Day. Then the award ceremony began.
The students, in turn, expressed their deep gratitude to the university administration for the high level of organization of the competition.