Kimya və biologiya fakültəsində 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Noyabrın 3-də Kimya və biologiya fakültəsində universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültə dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, tədbir iştirakçılarını bayram münasibətilə təbrik etdi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusunun işğalçı Ermənistan üzərində tarixi Qələbəsindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Ordusunun Ermənistan üzərində qələbəsi regionda sülhün, sabitliyin və inkişafın təmin olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Döyüş meydanında ordumuzun əldə etdiyi misilsiz qələbələrlə yanaşı, ölkə rəhbərinin bu həssas və taleyüklü günlərdə apardığı diplomatik mübarizə, dünyanın nüfuzlu nəşrlərinə verdiyi müsahibələr də Azərbaycanın haqq səsini dünyaya çatdırdı.
Tədbirdə SDU-nun şəhid məzunlarına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev çıxış edərək Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun 44 günlük Zəfər tarixində göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan söz açdı, düşmən üzərində misilsiz qələbə qazanan igidlərimizin gənc nəslə örnək olduqlarını bildirdi. Dünya hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazılan, haqqında əsrlərlə danışılacaq 44 günlük Vətən müharibəsinin ilk anlarından Müzəffər Ali Baş Komandanımızın verdiyi müdrik və cəsarətli qərarlar sayəsində düşmənin müdafiə xəttinin yarıldığını, düşmənin böyük itkilər verərək geri çəkilməyə məcbur olduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, ildırımsürətli müharibə planı ilə hərəkət edən peşəkar, cəsur Azərbaycan Ordusu döyüşlərin başladığı ilk gündən strateji Murov zirvəsində, Füzulidə, Cəbrayılda, sonrakı günlərdə isə Suqovuşanda, Hadrutda, Xocavənddə, Zəngilanda, Qubadlıda üçrəngli bayrağımızı ucaltdı. Noyabr ayının 8-də Qarabağın ürəyi Şuşanın azad olunması ilə Ali Baş Komandanımızın rəhbərlik etdiyi müzəffər ordumuz düşməni növbəti dəfə böyük məğlubiyyətə uğratdı və onu kapitulyasiya aktını imzalamağa məcbur etdi. Bununla da, Azərbaycanın dünya birliyi tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyü təmin olundu, 30 illlik müharibə ölkəmizin parlaq qələbəsi ilə başa çatdı.
Sonra fakültənin müharibədə iştirak etmiş məzunlarına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Kimya və biologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Mələk Məmmədovanın ifasında “Torpağın səsi” adlı mahnı, IV kurs tələbəsi Hüseyn Abdullayevin ifasında “Vətən” qəzəli, I kurs tələbəsi Sevinc Məmmədovanın ifasında “Zəfər sorağı” şeiri, II kurs tələbəsi İsa Allahverdiyevin ifasında “Odlar diyari” şeiri səsləndirildi.
Tədbir Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin 44 günlük Vətən müharibəsinidəki çıxışlarından hazırlanmış videoçarxın nümayişi ilə başa çatdı.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO NOVEMBER 8 – VICTORY DAY AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
Yerləşdirilmə tarixi : 03 November 2021 18:53
AN EVENT DEDICATED TO NOVEMBER 8 – VICTORY DAY AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
The event was opened by the Dean of the Faculty, Associate Professor Mahal Muradov, who congratulated the participants on the holiday and spoke about the historic victory of the brave Azerbaijani Army over the occupying Armenia. He noted that the victory of the Azerbaijani Army over Armenia is important in ensuring peace, stability and development in the region. Along with the unprecedented victories of our army on the battlefield, the diplomatic struggle of the country's leader in these sensitive and fateful days, his interviews with the world's leading publications also conveyed the true voice of Azerbaijan to the world.
A video was shown at the event dedicated to the graduates of SSU who became martyrs.
Samin Gojayev, Senior Lecturer of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, spoke about the heroism of our victorious army in the 44-day history of Victory under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. He noted that thanks to the wise and courageous decisions of our victorious Supreme Commander-in-Chief from the first moments of the 44-day Patriotic War, written in golden letters in the history of world war, the enemy's line of defense was broken and the enemy was forced to retreat with heavy losses. He noted that the professional, brave Azerbaijani Army, moving with a rapid war plan, raised our tricolor flag on the strategic Murov peak, Fizuli, Jabrayil, and in the following days in Sugovushan, Hadrut, Khojavend, Zangilan, Gubadli. With the liberation of Shusha, the heart of Karabakh, on November 8, our victorious army led by our Supreme Commander-in-Chief once again defeated the enemy and forced him to sign an act of capitulation. Thus, the territorial integrity of Azerbaijan recognized by the world community was ensured, and the 30-year war ended with a brilliant victory of our country.
Then, a video was shown dedicated to the graduates of the faculty, who participated in the war.
Afterwards the students performed songs and poems: the song "Voice of the Land" performed by 1st year student of Chemistry and Biology Faculty Malak Mammadova, "Vatan" ghazal performed by 4th year student Huseyn Abdullayev, poem "Zefer soraghi" performed by 1st year student Sevinj Mammadova, the poem "Land of Fire" performed by 2nd year student Isa Allahverdiyev.
The event ended with a video presentation of the speeches of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, during the 44-day Patriotic War.