Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirəsini yad etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 04 Noyabr 2021 12:52
Filologiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların xatirəsini yad etdilər
Noyabrın 4-də Zəfər Günü ilə əlaqədar olaraq, Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə və məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər, abidə önünə gül dəstələri düzdülər, Vətənimizin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Fakültə dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Ordumuzun 44 günlük Zəfər tarixində göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan söz açdı, düşmən üzərində misilsiz qələbə qazanan igidlərimizin gənc nəslə örnək olduqlarını bildirdi. Onu da diqqətə çatdırdı ki, Vətənpərvərlik xalqın qan yaddaşı, şəxsiyyəti səciyyələndirən ən yüksək əxlaqi-etik keyfiyyətdir. Bu keyfiyyət xalqımızın həyatında həmişə başlıca meyar və xarakter kimi formalaşıb. Azərbaycanın böyük zəfəri ilə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsi günlərində həm ön, həm də arxa cəbhədə baş verən proseslər bu deyilənləri bir daha təsdiqlədi. Xalqımızın tarixin bu sınağından alnıaçıq və üzüağ, zəfərlə çıxmasını şərtləndirən başlıca amillərdən biri də məhz Vətənə sonsuz sevgi hissinin sarsılmazlığı idi. Vətənə, torpağa bu bağlılığın təcəssümü idi ki, İkinci Qarabağ müharibəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında öz əzmi və şücaəti ilə işğal olunmuş torpaqlarımızı düşməndən təmizləyərək Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü təmin etməyi bacardı. Bu gün qarşılaşdığımız mənzərə, həqiqətən də, qürurvericidir. İllərdir xəyallarını qurduğumuz an gerçəkləşdi, otuz illik həsrət artıq sona çatdı, Azərbaycan xalqı öz doğma torpaqlarına qovuşdu. Bu möhtəşəm günləri bizlərə yaşadan hər kəsə, ilk növbədə, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında möcüzələri reallığa çevirən şanlı Azərbaycan Ordusuna eşq olsun! Yaşasın Azərbaycan!

Home | News | A group of students of the Faculty of Philology commemorated the students and graduates who rose to the martyrdom
Yerləşdirilmə tarixi : 04 November 2021 12:52
A group of students of the Faculty of Philology commemorated the students and graduates who rose to the martyrdom
On November 4, in connection with the Victory Day, a group of teachers and students of the Faculty of Philology visited the memorial to the martyrs, laid flowers in front of the monument, observed a minute of silence in memory of the martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our country.
Dean of the Faculty, Associate Professor Sevinj Hamzayeva spoke about the heroism shown by our Glorious Army under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev in the 44-day history of Victory, noting that our heroes who won unprecedented victories over the enemy are an example to the younger generation. She also noted that patriotism is the blood memory of the people, the highest moral and ethical quality that characterizes the personality. “This quality has always been formed as the main criterion and character in the life of our people. The processes that took place on both the front and rear during the 44 days of the Great Patriotic War, which ended with the great victory of Azerbaijan, once again confirmed this. One of the main factors that led our people to emerge victorious from this ordeal of history was the unshakable love for the motherland. It was the embodiment of this attachment to the homeland that the brave Azerbaijani Army under the leadership of Glorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev managed to ensure the territorial integrity of Azerbaijan by clearing our occupied lands of the enemy. For years, the moment we dreamed of has come true, thirty years of longing have come to an end, the people of Azerbaijan have been reunited with their native lands. Love to everyone who gave us these great days, first of all to the glorious Azerbaijani Army, which turned miracles into reality under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief! Long live Azerbaijan!”