Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU -da “İkinci Qarabağ döyüşlərində Azərbaycan xalqının qələbəsi tarixi hadisədir” mövzusunda vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Noyabr 2021 23:00
SDU -da “İkinci Qarabağ döyüşlərində Azərbaycan xalqının qələbəsi tarixi hadisədir” mövzusunda vebinar keçirildi
Noyabrın 5-də Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinininin təşkilatçılığı ilə “İkinci Qarabağ döyüşlərində Azərbaycan xalqının qələbəsi tarixi hadisədir” mövzusunda vebinar keçirildi.
Vebinarı giriş sözü ilə İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova açaraq, qonaqları bayram münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan tarixində, milli yaddaşımızda qızıl hərflərlə həkk olunmuş 10 noyabr yurdumuzun qəhrəmanlıq salnaməsi və şanlı qalibiyyəti kimi tarixə düşdü. Otuzillik həsrətə son qoyan bu əzəmətli Qələbə düşmən işğalında olan əzəli torpaqlarımızın azad edilməsi və ərazi bütövlüyümüzün təmin edilməsi deməkdir. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusu 28 ilin hər gününün qisasını aldı! Milli həmrəylik, xalqın etimadı, inamı və dəstəyi sayəsində dövlətimizin başçısı bütün diplomatik təzyiqlərə də sinə gərərək, mürəkkəb məsələlərin öhdəsindən uğurla, ləyaqətlə gəlməyi bacardı. Azərbaycan bütün dünyaya həm döyüş, həm də diplomatiya meydanında münaqişənin hərb yolu ilə həllinin mümkünlüyünü sübut etdi. Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və Xalq-Ordu-İqtidar birliyi ölkəmizin qələbəsini təmin edən mühüm amillər oldu. Ulu əcdadlarımızın zəngin dövlətçilik və hərb tarixindən ilhamlanan Azərbaycan xalqı daha bir şanlı qəhrəmanlıq salnaməsi yazaraq özünün qalib xalq olduğunu bütün dünyaya sübut etdi və düşmən üzərində tarixi zəfər çaldı. 44 günlük müharibə Azərbaycan xalqının nə qədər vətənpərvər, böyük xalq olduğunu, milli birliyini, həmrəyliyini bütün dünyaya sübut etdi. Azərbaycan tarixi torpaqlarına ‒ Qarabağa qovuşdu, tarixi zəfərə imza atdı, şəhidlərimizin, Xocalı qurbanlarının, Gəncə, Bərdə, digər şəhər və rayonlarımızda törədilən soyqırımları zamanı həlak olan günahsız insanların qisasını döyüş meydanında aldı, işğalçı Ermənistana layiq olduğu yeri göstərdi. Azərbaycan 44 günlük müharibədə Ermənistanı məğlub edərək torpaqlarının əsarətinə son qoydu. Bu müharibədə Türkiyə mənəvi və diplomatik dəstək göstərərək yanımızda oldu. Bütün dünya qardaşlığımızın sarsılmaz olduğunu gördü. Türkiyə belə yanaşması ilə dünyaya bu mesajı verdi: “Türkiyə Azərbaycanın yanındadır". Bütün dünya bir daha gördü ki, Türkiyə‒Azərbaycan birliyi, qardaşlığı sarsılmazdır və əbədidir. Türkiyənin yanımızda olması bizi daha da qürurlandırdı, bizə güc verdi. Biz bu gücdən bəhrələnərək işğal altındakı torpaqlarımızı azad etdik. Türkiyəyə bizə verdiyi böyük dəstəyə görə minnətdarıq!
Vebinarda Zonguldak Bülent Ecevit Universitetinin Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin Tarix bölməsinin dosenti Nurettin Hatunoğlu Azərbaycan türklərinin Türk dünyasında rolundan, Azərbaycan‒Türkiyə qardaşlığının digər türkdilli ölkələr üçün nümənə olmasından, Qars Qafqaz Universitetinin Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin Tarix bölməsinin müəllimi professor Oktay Kızılkaya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dostluğundan, Şuşanın işğaldan azad olunmasının tarixi əhəmiyyətindən bəhs etdilər. Qars Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Siyasi elmlər və beynəlxalq münasibətlər bölməsinin kafedra müdiri dosent Elnur Hasan Mikail Azərbaycan‒Türkiyə münasibətlərinin son 100 illik tarixinə nəzər saldı, Nuru Paşanın komandanlığı ilə Türk Qafqaz İslam Ordusunun Bakını xilas etməsindən, Mustafa Kamal Atatürkün Nəriman Nərimanovla yazışmasından, Zəfər Gününə aparan yoldan söz açdı. Qars Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Beynəlxalq ticarət və logistika bölməsinin dosenti Alper Tazegül Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında son illər ərzindəki ticarət əlaqələrini təhlil etdi, iki ölkə arasında hərbi-sənaye kompleksinin inkişafı perspektivləri, iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinin siyasi əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə təsiri haqqında öz fikirlərini vebinar iştirakçıları ilə bölüşdü. Qars Qafqaz Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Siyasi elmlər və beynəlxalq münasibətlər bölməsinin dosent yardımçısı Halit Hamzaoğlu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti, 44 günlük müharibə zamanı əldə etdiyi diplomatik qələbə haqqında öz mülahizələrini vebinar iştirakçılarına çatdırdı. Zonguldak Bülent Ecevit Universitetinin Fənn və ədəbiyyat fakültəsinin Türk dili və ədəbiyyatı bölməsinin dosenti Rövşən Məmmədov ölkədən kənarda yaşayan azərbaycanlıların İkinci Qarabağ savaşı zamanı xalqımızı necə dəstəklədiklərini, 44 günlük Vətən müharibəsində türk qardaşlarının həmrəyliklərini, artıq rayonlarımızın işğal günlərinin deyil, azad olunması günlərinin qeyd olunmasının fəxarətini və sevincini yaşamasından bəhs etdi, Rəfiq Zəkinin misraları ilə fikirlərini yekunlaşdırdı.
Naxçıvan Universitetinin İdarəetmə fakültəsinin İdarəetmə kafedrasının müdiri i.f.d., dos. İradə Bağırova Zəngəzur dəhlizinin açılmasının bütün bölgə üçün siyasi və iqtisadi əhəmiyyətindən, xüsusilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının inkişafına təsirindən, həmin kafedranın müəllimi Cabir Kərimov Zəngəzur dəhlizinin açılmasının Naxçıvan Muxtar Respublikasında turizm sektorunun inkişafına təsirindən, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyeva Zəfər Gününü şərtləndirən amillərdən bəhs etdilər. SDU-nun İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Məhəmməd Əhmədov Zəfər Gününün Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun davamı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uzaqgörən daxili və xarici siyasətin nəticəsi olduğunu bildirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin IV kurs, 716-cı qrup tələbəsi Lamiyə Sadıqova şəhidlərin ailə üzvlərinin kədərə boyun əymədiklərini, şəhadətə ucalan əzizləri ilə fəxr etdiklərini qeyd etdi, fikirlərini Xəlil Rza Ulutürkün misraları ilə ümumiləşdirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin II kurs, 730-cu qrup tələbəsi Fatimə Muradzadə Bəxtiyar Vahabzadənin Azərbaycan‒Türkiyə şeirini oxudu, dədə-baba torpaqları olan Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad olunmasının sevincini bölüşdü, möhtərəm cənab Prezident İlham Əliyevin düşmən tapdağından azad olunmuş Cəbrayıl rayonunun bir qrup rayon sakinləri ilə görüşünü, həmin görüşdə onun babasının da iştirak etdiyini və bu unudulmaz hadisənin onların ailələrində daima fərəhlə xatırlandığını bildirdi. Çıxışçılar bildirdilər ki, Türkiyə–Azərbaycan qardaşlığı dərin köklərə malikdir. Yüksəksəviyyəli əməkdaşlıq əsasında qurulan Azərbaycan–Türkiyə münasibətləri daim güclənir.
Tədbirin sonunda Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dos. Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək bildirdi ki, Prezident İlham Əliyev savaşın gedişində millətin öndərliyini edərək elə bir tarix yazıb ki, bundan sonra Azərbaycanın gələcək inkişafı məhz həmin tarix üzərində bərqərar olacaq. Bundan sonra biz ölkəmizin gələcəyi ilə bağlı bütün planlarımıza parlaq Zəfərimizin rakursundan baxacağıq. Çünki Prezident ləyaqətli, qürurlu, heç kimdən asılı olmayan, heç kimin sözü ilə oturub-durmayan xalq formulunun müəllifi kimi müasir Azərbaycanın unudulmaz salnaməsini yaradıb. Müharibənin ilk saatlarından həm də informasiya cəbhəsində üstünlüyü ələ alan dövlət başçısı, az qala, hər gün beynəlxalq media orqanlarına verdiyi müsahibələrdə haqlı davamızla yanaşı, Azərbaycanı da, xalqımızı da bütün dünyaya tanıdıb. Dünya bizim gücümüzü görüb, həm də Azərbaycan Prezidentini yenidən kəşf edib.

SSU HOSTS A WEBINAR ON "THE VICTORY OF THE AZERBAIJANI PEOPLE IN THE SECOND KARABAKH WAR IS A HISTORIC EVENT"
On November 5, Sumgayit State University hosted a webinar organized by the Faculty of Economics and Management on "The victory of the Azerbaijani people in the Second Karabakh War is a historic event."
The webinar was opened by the head of the Department of Economics, Associate Professor Lala Mahmudova, who congratulated the guests on the holiday. She noted that in the history of Azerbaijan, November 10, engraved in golden letters in our national memory, went down in history as a heroic chronicle and glorious victory of our country. “This glorious victory, which put an end to thirty years of longing, means the liberation of our ancient lands occupied by the enemy and the maintenance of our territorial integrity. Under the leadership of our Supreme Commander-in-Chief, the glorious Azerbaijani Army has avenged every day for 28 years! Thanks to national solidarity, trust, confidence and support of the people, the head of state was able to cope with complex issues with dignity and success, withstanding all diplomatic pressures. Azerbaijan has proved to the whole world the possibility of a military solution to the conflict, both in combat and diplomacy. The determination and will of the Azerbaijani people, economic strength, modern army building and the unity of the People"s Army-Government were important factors in ensuring the victory of our country. Inspired by the rich statehood and military history of our great ancestors, the Azerbaijani people wrote another glorious chronicle of heroism, proving to the whole world that they were a victorious people and won a historic victory over the enemy. In this war, Turkey was with us, providing moral and diplomatic support. The whole world saw that our brotherhood was unshakable. With this approach, Turkey has sent a message to the world: "Turkey is with Azerbaijan." The whole world has once again seen that the Turkish-Azerbaijani unity and brotherhood are unshakable and eternal. We have liberated our lands. We are grateful to Turkey for its great support!”
Nurettin Hatunoglu, Associate Professor of History Division, Zonguldak Bulent Ecevit University, Faculty of Science and Literature, spoke about the role of Azerbaijani Turks in the Turkic world, the role of Azerbaijan-Turkey brotherhood for other Turkic-speaking countries, Professor Oktay Kizilkaya, a lecturer at the History Department of the Faculty of Science and Literature of Kars Qafqaz University, spoke about the friendship between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan and the historical significance of the liberation of Shusha.
Elnur Hasan Mikail, Head of the Department of Political Science and International Relations, Faculty of Economics and Management, Kars Qafqaz University, looked at the last 100 years of Azerbaijan-Turkey relations, and spoke about the rescue of Baku by the Turkish Caucasus Islamic Army under the command of Nuru Pasha, Mustafa Kemal Ataturk"s correspondence with Nariman Narimanov, and the road to Victory Day.
Alper Tazegul, Associate Professor of International Trade and Logistics, Faculty of Economics and Management, Kars Qafqaz University, analyzed trade relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey in recent years, shared his views on the prospects for the development of the military-industrial complex between the two countries, the impact of expanding economic ties on strengthening political ties. Halit Hamzaoglu, Assistant Professor of the Department of Political Science and International Relations, Faculty of Economics and Management, Kars Qafqaz University, shared his views on the successful foreign policy of President Ilham Aliyev and his diplomatic victory during the 44-day war. Rovshan Mammadov, Associate Professor of Turkish Language and Literature, Zonguldak Bulent Ecevit University, spoke about how Azerbaijanis living abroad supported our people during the Second Karabakh War, the solidarity of the Turkish brothers in the 44-day Patriotic War, the pride and joy of celebrating the days of liberation of our regions, and concluded with the poems of Rafig Zaki.
Head of the Department of Management, Faculty of Management, Nakhchivan University, PhD, docent Irada Bagirova spoke about the political and economic significance of the opening of the Zangazur corridor for the whole region, especially the impact of the opening of the Zangazur corridor on the development of the tourism sector in the Nakhchivan Autonomous Republic. Jabir Karimov, a teacher of the same department, spoke about the impact of the opening of the Zangazur corridor on the development of the tourism sector in the Nakhchivan Autonomous Republic, and Lala Valiyeva, associate professor of the Department of Economics at Sumgayit State University spoke about the factors that determine the Victory Day. Mahammad Ahmadov, Senior Lecturer of the Department of Economics of SSU, said that the Victory Day was a continuation of the policy course of the great leader Heydar Aliyev, the result of the far-sighted domestic and foreign policy pursued by President Ilham Aliyev. Lamiya Sadigova, a fourth-year student of Sumgayit State University, Faculty of Economics and Management, group 716, noted that the families of the martyrs did not bow to grief, were proud of their loved ones, summed up their thoughts with the poems of Khalil Rza Uluturk. Fatima Muradzadeh, a second-year student of Sumgayit State University, Faculty of Economics and Management, group 730, recited Bakhtiyar Vahabzadeh"s Azerbaijani-Turkish poem, shared the joy of the liberation of her ancestral lands of Jabrayil. The group said that it had met with the residents of the district, that his grandfather had also attended the meeting, and that this unforgettable event had always been fondly remembered by their families. Speakers noted that the Turkish-Azerbaijani brotherhood has deep roots. Azerbaijan-Turkey relations, built on the basis of high-level cooperation, are constantly strengthening.
At the end of the event, the dean of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University Assoc. prof. Aynura Yahyayeva said that President Ilham Aliyev, leading the nation during the war, wrote a history on which the future development of Azerbaijan will be based. She noted: “From now on, we will look at all our plans for the future of our country from the perspective of our brilliant Victory. Because the President has created an unforgettable chronicle of modern Azerbaijan as the author of a dignified, proud, independent people"s formula. Having gained an advantage in the information field since the first hours of the war, the head of state, in his interviews with international media almost every day, along with our just cause, introduced Azerbaijan and our people to the whole world. The world has seen our strength and has rediscovered the President of Azerbaijan.”