İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinində 8 Noyabr-Zəfər Gününə həsr olunmuş “Dəmir Yumruq” adlı tədbir keçirildi
Noyabrın 6-da İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinində 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş “DəmirYumruq” adlı tədbir keçirildi
Əvvəlcə Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra 8 Noyabr ‒ Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Tədbiri Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Almaz Həmidova açaraq, iştirakçıları qarşıdan gələn Zəfər Günü münasibətilə təbrik etdi və tarixi qələbənin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, “Dəmir Yumruq” adlanan bugünkü tədbir Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı ilə qurulan siyasi-hərbi strategiya əsasında, xalqımızın əzmi, birliyi sayəsində 44 günlük Zəfər yoluna həsr olunub.
Tədbirdə fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva çıxış edərək iştirakçıları bayram münasibətilə təbrik etdi, ötən 30 il ərzində Azərbaycanda əldə edilən nailiyyətlərdən danışdı, ölkənin uğurlu inkişafı sayəsində dövlətçilik ənənələrimizin möhkəmləndiyini, iqtisadi və siyasi gücümüzün artdığını bildirdi. Zəfər Gününün çoxəsrlik Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış parlaq hadisə olduğunu qeyd etdi. Vurğuladı ki, böyük Zəfər Azərbaycanın bütövlüyü uğrunda aparılan müharibənin parlaq hərbi-siyasi yekunu, möhtəşəm nəticəsidir. Qəhrəman əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütün Azərbaycan xalqı birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək işğalçıya layiqli cavab vermiş, “Dəmir Yumruq” əməliyyatı nəticəsində düşmən darmadağın edilmiş və Azərbaycan Ordusu qələbə qazanmışdır.
Tədbirdə şəhid Fərhad Əliyevin anası, SDU-nun kadrlar şöbəsinin mütəxəssisi Tacə Vahabova, şəhid Cəbrayıl Dövlətzadənin atası Dövlət Dövlətzadə və bibisi, SDU-nun Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının müdiri dosent Səvvarə Rzaquliyeva, qazi Hüseynzadə Həmidin atası, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri texnika elmləri doktoru, professor Aqil Hüseynov, qazi Səlimov Sadiqin atası, SDU-nun Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov, qazi Həmidov Novruzun anası, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Almaz Həmidova çıxışlarında İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığından, 30 ildən artıq bir müddətdə işğal altında qalan torpaqlarımızın azad edilməsi ilə nəticələnən şanlı Qələbədən, əzizlərinin qısa və şərəfli ömür yolundan danışdılar. Bildirdilər ki, Azərbaycan xalqı hər zaman mübariz oğul və qızlarının şücaətini yüksək qiymətləndirir, bütün şəhidlərimizin ruhuna ehtiram göstərir, xatirəsini uca tutur. Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, Azərbaycan Bayrağını işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram göstərirlər. Sonda ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildirdilər.
Qazilər ‒ İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin keçmiş tələbələri: Valeh İbadov, Nurlan Bəşirov, Gündüz Əliyev keçdikləri şərəfli döyüş yolundan danışdılar. Qeyd etdilər ki, hər bir insan kimi, döyüşçü də yaşamaq, öz arzularına qovuşmaq istəyir, özünəməxsus xəyalları olur, ailəsini düşünür. Ancaq müharibə gerçəkliyində dərk edirsən ki, hissə qapılmaq olmaz, qarşıda düşmən var, onun hədəfindəsən, müqəddəs torpağını təcavüzkardan təmizləməlisən, geriyə qalib kimi dönməlisən. Müharibə itkisiz olmur, ölüm bir nəfəs qədər yaxın idi, lakin ölüm qorxusu səni üstələməməlidir, döyüş ruhu varsa, bu, insana mənəvi güc verir. Vətən yolunda şəhid və qazi olmaq isə insan üçün şərəfli taledir.
Tədbirdə Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Səxavət Məmmədova, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının professoru iqtisad elmlər doktoru Şəfa Əliyev, həmin kafedranın müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsindən, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qüdrətli Ordumuzun düşmən üzərində qazandığı parlaq Qələbədən söz açdılar. 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycanın dövlətçilik tarixindəki və dünyanın hərb tarixindəki mövqeyindən bəhs etdilər. Qeyd etdilər ki, Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin müdrik siyasəti və şanlı Ordumuzun rəşadəti sayəsində qazanılmış böyük Zəfər, eyni zamanda dinindən, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, xalqımızın “Dəmir Yumruq” ətrafında sıx birləşməsi, gənclərimizin Vətən sevgisi, İqtidar-Xalq-Ordu birliyi sayəsində əldə olunub. Natiqlər Azərbaycanın 44 gündə qələbə ilə başa çatdırdığı Vətən müharibəsinin dünya hərb tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını vurğuladılar, əsrlər boyu bu müharibə haqqında danışılacağına əminlklərini bildirdilər.
Tədbirdə “Bərdə və Gəncə hadisələri ilə bağlı slaydlar təqdim olundu, “Ananın səsi” və ”Zəfərlə” şeirləri səsləndirildi.

Home | News | AN EVENT CALLED "IRON FIST" DEDICATED TO THE VICTORY DAY ON NOVEMBER 8 AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT
Yerləşdirilmə tarixi : 06 November 2021 23:00
AN EVENT CALLED "IRON FIST" DEDICATED TO THE VICTORY DAY ON NOVEMBER 8 AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT
On November 6, the Faculty of Economics and Management held an event called "Iron Fist" dedicated to the Victory Day on November 8.
First, the memory of the martyrs of the Great Patriotic War was commemorated with a minute of silence. A video dedicated to November 8 Victory Day was shown.
The event was opened by Almaz Hamidova, Senior Lecturer of the Department of World Economy and Marketing, Doctor of Philosophy in Economics, who congratulated the participants on the upcoming Victory Day and spoke about the importance of the historic victory. She noted that today's event called "Iron Fist" is dedicated to the 44-day victory in the field of determination and unity of our people, based on the political-military strategy established under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
Speaking at the event, the dean of the faculty, associate professor Aynura Yahyayeva congratulated the participants on the holiday, spoke about the achievements of Azerbaijan over the past 30 years, said that due to the successful development of the country, our statehood traditions have strengthened and our economic and political strength increased. She noted that Victory Day is a bright event written in golden letters in the centuries-old history of Azerbaijan. She stressed that the great victory is a brilliant military-political result of the war for the integrity of Azerbaijan. Our heroic soldiers and officers, our civilians working in the rear, the whole Azerbaijani people demonstrated unity and solidarity, gave a worthy response to the occupier, as a result of Operation Iron Fist the enemy was defeated and the Azerbaijani Army won.
The event was attended by the mother of the martyr Farhad Aliyev, specialist of the personnel department of SSU Taja Vahabova, the father of the martyr Jabrayil Dovletzade Dovlet Dovletzade and his aunt, the head of the Department of Philosophy, Sociology and Political Science of SSU, associate professor Savvara Rzaguliyeva, the head of the Department of Information Technology and Programming Doctor of Technical Sciences, Professor Agil Huseynov, Veteran Salimov Sadig's father, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples, SSU Shirkhan Salimov, Veteran Hamidov Novruz's mother, Senior Lecturer of the Department of World Economy and Marketing, Doctor of Philosophy in Economics Almaz Hamidova spoke about the heroism of the Azerbaijani Army in the Karabakh war, the glorious victory that resulted in the liberation of our lands occupied for more than 30 years, the short and glorious life of their loved ones. They said that the Azerbaijani people always appreciate the courage of their sons and daughters, respect the spirit of all our martyrs, and honor their memory. They pay tribute to our soldiers and officers, all our martyrs who fought heroically in the Great Patriotic War, waved the Azerbaijani flag in our liberated lands, and sacrificed their lives for the territorial integrity of our country. In the end, they thanked President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva for the attention and care shown to their families.
Valeh Ibadov, Nurlan Bashirov, Gunduz Aliyev, war veterans and former students of the Faculty of Economics and Management, spoke about their glorious path of battle. They noted that like every human being, a warrior wants to live, to achieve his dreams, to have his own dreams, to think of his family. But in the reality of war, you realize that you can't be divided, there is an enemy ahead, you are his target, you have to clear your holy land from the aggressor, you have to return as a victor. War is not without losses, death was as close to us as a breath, but the fear of death should not overwhelm you, if you have a fighting spirit, it gives a person moral strength. Being a martyr and a veteran on the way to the homeland is an honorable destiny for a person.
Sakhavat Mammadova, Senior Lecturer of the Department of Business Organization and Management, Shafa Aliyev, Professor of the Department of World Economy and Marketing, Doctor of Economics, and Malahat Panahaliyeva, Head of the Department spoke at the event. They spoke about the 44-day Patriotic War, the brilliant victory of our mighty Army over the enemy under the leadership of President of Azerbaijan, Glorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. They spoke about the position of the 44-day Patriotic War in the history of Azerbaijan's statehood and the world's military history. They noted that the great victory was achieved thanks to the wise policy of President, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, and the courage of our glorious Army, as well as the close unity of our people around the "iron fist", regardless of religion or nationality. The speakers noted that the Patriotic War, which Azerbaijan won in 44 days, was written in golden letters in the world military history, and expressed confidence that this war will be talked about for centuries.
The event featured a slide show on the events in Barda and Ganja and poems on "Mother's Voice" and "Victory”.