Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa işləri” mövzusunda elmi-praktik vebinar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Noyabr 2021 16:55
SDU-da “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa işləri” mövzusunda elmi-praktik vebinar keçirildi
Noyabrın 17-də Kimya və biologiya fakültəsinin Ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə Zəfər Gününə həsr olunmuş “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa işləri” mövzusunda elmi-praktik vebinar keçirildi.
Vebinarda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev, Bakı Dövlət Universitetinin Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin dekanı professor Nazim Şamilov, Coğrafi ekologiya kafedrasının müdiri dosent Akif Ağababalı, BDU-nun Biologiya fakültəsinin Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri vəzifəsini icra edən professor Rövşən Xəlilov, Mingəçevir Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar şöbəsinin müdiri t.f.d., dosent Vüqar Mustafayev və MDU-nun digər əməkdaşları, “Azərsu” “Sukanal” Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktor müavinləri: b.f.d. Elnur Nəsirov, c.f.d. Rəşail İsmayılov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt Şəhərinin 4 saylı Regional İdarəsinin rəisi Piriyev Fərid Ələmdar oğlu, aparıcı məsləhətçi Vüsal İbrahimli və digər əməkdaşlar, respublikamızda fəaliyyət göstərən digər ali məktəblərin alimləri ilə yanaşı, AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları, Sumqayıt Şəhər 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin rəhbərliyi və əməkdaşları, o cümlədən SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Vebinarı SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçıları Zəfər Günü münasibətilə təbrik etdi və tarixi qələbənin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ötən bir il ölkəmizin hərbi-iqtisadi və ictimai-siyasi həyatı öz əhəmiyyətinə görə əsrlərə bərabər mühüm tarixi hadisələrlə zəngin oldu. Ali Baş Komandan, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərkərdəliyi ilə 27 sentyabr 2020-ci ildə başlanan şanlı ordumuzun 44 günlük özünümüdafiə xarakterli əks-hücum əməliyyatları və Vətən müharibəsindəki möhtəşəm qələbəsi bu hadisələrin kulminasiya nöqtəsi olmuşdur. Bu qələbə ilə bütün dünya anladı ki, Azərbaycan öz ərazilərini qəhrəman övladlarının, şəhidlərinin qanı və canı bahasına, həm hərbi yolla, həm də dövlət rəhbərliyinin siyasi və diplomatik iradəsi və gücü hesabına sülh yolu ilə qaytarmağa qadir bir ölkədir. Vətən müharibəsinin nəticəsi olaraq Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzu artmış, dünyada mühüm güc və siyasi iradə mərkəzi kimi möhkəmlənmiş, yeni qlobal, regional və yerli iqtisadi layihələrə start verilmiş və hal-hazırda bir sıra irimiqyaslı işlər icra olunaraq davam etdirilir. Bu gün qarşıda duran əsas vəzifə həmin ərazilərin bərpa edilməsi, iqtisadi və sosial dirçəlişə nail olunması, məcburi köçkünlərin yurdlarına qaytarılması və bu insanların normal həyatının təmin edilməsidir. Əlbəttə, bütün bunlar isə ölkəmizin strateji proqramlarının tərkib hissəsi olaraq mərhələli şəkildə uğurla icra olunur. Regionun iqtisadi və strateji mövqeyi nəzərə alınaraq, bölgənin inkişafını sürətləndirəcək yeni yollar inşa olunur, irimiqyaslı infrastruktur obyektlər tikilir, mühüm layihələrinın icrası həyata keçirilir. Əlbəttə, icra olunan bütün bu layihələr regionun həm tranzit əhəmiyyətini, həm də strateji-iqtisadi gücünü artıracaqdır.
Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova çıxış edərək bildirdi ki, Ermənistan 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı Azərbaycan ərazilərində yaşayış yerlərini, maddi-mədəni abidələri, qəbiristanlıqları dağıdıb, ekologiyaya ciddi ziyan vurub. Düşmən üzərindəki tarixi qələbəmizdən sonra ölkə başçısı dəfələrlə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə oldu, erməni vəhşiliyini dünyaya nümayiş etdirdi. İndi həmin ərazilərdə tikinti-abadlıq, yenidənqurma işləri geniş vüsət alıb. Dosent Rəhilə Əhmədova onu da diqqətə çatdırdı ki, ölkəmizin hər yerində regionların sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı uğurla icra edilir.
Dosent Rəhilə Əhmədova gənclərin ekoloji innovativ layihələrə cəlb edilməsi mövzusunda da çıxış edərək Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın bu sahədəki rolunu xüsusi vurğuladı. Bildirdi ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Gənclərin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin ekoloji qiymətləndirilməsində iştirakı” adlı layihəyə start verilib. Bu layihədə ölkə miqyasında nəzərdə tutulan fəaliyyət proqramı üzrə Ermənistanın 30 illik işğalı nəticəsində təbiətimizə vurulan ziyan araşdırılacaq, ərazilərin bərpası üçün beynəlxalq təcrübə öyrəniləcək və ekoloji ziyanın miqyasının ölçülməsi üçün metodologiya və qaydalar hazırlanacaq, IDEA, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Azərbaycan Gənclər Fondu tərəfindən həyata keçirilən bu layihə nəticəsində gənclərin iştirakı ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərin ekoloji durumunun qiymətləndirilməsi aparılacaqdır.
Bu unikal imkandan yararlanmaq üçün ətraf mühit sahəsində təhsil və təcrübəsi olan gənclər IDEA İctimai Birliyinə müraciət edə bilərlər.
Vebinarda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə su problemlərinin həlli yolları”, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri vəzifəsini icra edən professor Rövşən Xəlilov “İşğaldan azad olunmuş torpaqlarda bitkilərin paramaqnit xassələrinin öyrənilməsi”, “Azərsu" “Sukanal” Elmi-tədqiqat və Layihə İnstitutunun direktor müavini b.f.d Elnur Nəsirov “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə su mənbələri və onların içməli su təchizatında rolu”, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Sumqayıt Şəhərinin Regional İdarəsinin aparıcı məsləhətçisi Vüsal İbrahimli “Qarabağ torpaqlarında ekoloji terrorun fəsadları”, Ekologiya kafedrasının müdiri dosent Rəhilə Əhmədova “Gənclərin ekoloji innovativ layihələrə cəlb edilməsi”, Ekologiya kafedrasının baş müəllimi Tünzalə Babayeva “İşğaldan azad olunmuş torpaqların biomüxtəlifliyi” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Qeyd etdilər ki, ölkə Prezidentinin müharibədən sonrakı bir il ərzində işğaldan azad edilmiş ərazilərə, o cümlədən Şuşa şəhərinə, Füzuli, Kəlbəcər və Laçın rayonlarına səfərləri, Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa Zəfər yolunun, həmçinin Füzuli, Zəngilan
və Laçın rayonlarında beynəlxalq hava limanlarının, Horadiz-Ağbənd dəmiryol xəttinin, Kəlbəcər-Laçın avtomobil yolu üzərində tunelin təməlinin qoyulması, Laçın rayonunda Güləbird Su Elektrik Stansiyasının, “Kəlbəcər” yarımstansiyasının açılışı, Kəlbəcər rayonunun ərazisində Lev çayı üzərində “Kəlbəcər-1” Kiçik Su Elektrik Stansiyasının tamamilə yenidən qurulması və digər irimiqyaslı işlər yeni iqtisadi inkişafın və böyük qayıdışın təminatıdır.

A SCIENTIFIC-PRACTICAL WEBINAR ON
On November 17, the Department of Ecology of the Faculty of Chemistry and Biology organized a scientific-practical webinar on "Restoration work in the liberated territories" dedicated to Victory Day.
The webinar was attended by Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of the Academy of Sciences, Professor Alovsat Guliyev, Dean of the Faculty of Ecology and Soil Science of Baku State University Professor Nazim Shamilov, Head of the Department of Geographical Ecology Akif Agababali, Acting Head of the Department of Biophysics and Biochemistry, Faculty of Biology, BSU, Professor Rovshan Khalilov, Head of the Department of Science and Innovations of Mingachevir State University, Associate Professor Vugar Mustafayev and other employees of MSU, Deputy Directors of Azersu Sukanal Research and Design Institute : PhD Elnur Nasirov, PhD Rashail Ismayilov, Chief of Sumgayit Regional Department No. 4 of the Ministry of Ecology and Natural Resources Piriyev Farid Alamdar oglu, leading consultant Vusal Ibrahimli and other employees, scientists of other universities operating in the country, Employees of the Institute of Geography of ANAS named after academician Hasan Aliyev, management and staff of the Child and Youth Development Center No. 1 of Sumgayit, as well as faculty members and students of the Faculty of Chemistry and Biology of SSU.
Opening the webinar, SSU Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov, congratulated the participants on Victory Day and spoke about the importance of the historic victory. He noted that last year the military-economic and socio-political life of our country was rich in important historical events for centuries. The culmination of these events was the 44-day self-defense counter-offensive of our glorious army, which began on September 27, 2020 under the command of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, and the great victory in the Great Patriotic War. With this victory, the whole world realized that Azerbaijan is a country capable of returning its territories peacefully at the expense of the blood and lives of heroic sons and martyrs, both militarily and at the expense of the political and diplomatic will and strength of the state leadership. As a result of the Great Patriotic War, Azerbaijan"s prestige in the international arena has increased, it has been strengthened as an important center of power and political will in the world, new global, regional and local economic projects have been launched and a number of large-scale projects are underway.
The head of the Department of Ecology, Associate Professor Rahila Ahmadova, said that Armenia had destroyed settlements, material and cultural monuments, cemeteries in the occupied territories of Azerbaijan for about 30 years, causing serious damage to the environment. After our historic victory over the enemy, the head of state repeatedly visited the liberated territories and demonstrated the Armenian savagery to the world. Now construction and reconstruction works are in full swing in those areas. Associate Professor Rahila Ahmadova also noted that the State Program for Socio-Economic Development of Regions is being successfully implemented throughout the country.
Speaking on the involvement of young people in environmentally innovative projects, Associate Professor Rahila Ahmadova stressed the role of Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union. She noted that on the initiative of Leyla Aliyeva, a project entitled "Youth participation in the environmental assessment of the liberated territories of Azerbaijan" was launched. The project will study the damage caused to nature as a result of 30 years of Armenian occupation, study international experience for the restoration of territories and develop a methodology and rules for measuring the scale of environmental damage, implemented by IDEA, the Ministry of Ecology and Natural Resources and the Azerbaijan Youth Foundation. As a result of this project, the ecological condition of the liberated territories will be assessed with the participation of young people.
The following speakers delivered speech in the webinar: Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev on "Ways to solve water problems in the liberated territories", Acting Head of the Department of Biophysics and Biochemistry of Baku State University, Professor Rovshan Khalilov on “Study of paramagnetic properties of plants in the liberated lands”, “Azersu” Sukanal Research and Design Institute bfd Elnur Nasirov on “Water sources in the liberated territories and their role in drinking water supply”, Ministry of Ecology and Natural Resources Leading consultant of the regional office Vusal Ibrahimli made a report on "Consequences of environmental terrorism in Karabakh", Head of the Department of Ecology, Associate Professor Rahila Ahmadova on "Involvement of youth in environmentally innovative projects", Senior Lecturer of the Department of Ecology Tunzala Babayeva on "Biodiversity of liberated lands." They noted that during the year after the war, the President visited the liberated territories, including Shusha, Fizuli, Kalbajar and Lachin regions, the Ahmadbayli-Fuzuli-Shusha Victory Road, as well as international airports in Fizuli, Zangilan and Lachin regions and other large-scale work is a guarantee of new economic development and a great return.