SDU-da tələbələr arasında Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyinə həsr olunmuş bədii qiraət müsabiqəsi keçirildi
Noyabrın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş SDU və SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələri arasında bədii qiraət müsabiqəsi keçirildi.
Ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə elan edilən “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər, bilik yarışları, debatları, şeir və rəsm müsabiqələri həyata keçirilir. Bədii qiraət müsabiqəsi də bu qəbildəndir.
Klubun müdiri Xalidə Quliyeva çıxış edərək müsabiqənin əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanın böyük şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin zəngin mədəni irsinin təbliğinə töhfə vermək məqsədi daşıyan müsabiqələrin tələbələr arasında keçirilməsi gələcək uğurlarımıza yeganə təminat, sağlam cəmiyyət quruculuğuna diqqəti artırmaq, köklü mənəvi dəyərləri yeni nəslə daha dərindən aşılamaqdır. Mədəniyyət tarixi sahəsində qazanılmış təcrübə sübut edir ki, xalqın mövcudluğunun əsas göstəricisi olan milli-mənəvi dəyərlər onun ən qiymətli sərvətidir. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyev bütün sahələrdə olduğu kimi, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, Azərbaycan mədəniyyətinə hamilik edilməsi, klassik və müasir mədəni irsin harmoniyasına münbit şərait yaradılması baxımından davamlı siyasət yeridir. 2021-ci il Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə ölkəmizdə “Nizami Gəncəvi İli” elan edildi. Bu, qədim mədəniyyətimizin incilərinə, onların qorunub-saxlanmasına, milli-mənəvi dəyərlərimizə, klassik irsimizə dövlətimizin və dövlət başçısının yüksək münasibətinin təzahürüdür. Bu gün Nizami irsinin milli və bəşəri ideyaları geniş şəkildə öyrənilir və öyrədilir.
Nizami əsərlərinin bədii qiraəti müsabiqəsində münsiflər heyəti qismində Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi professor Rafiq Əliyev, həmin kafedranın baş müəllimi Afət Rəfiyeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Əli Rzazadə və Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müəllimi Balakişi İsgəndərovun iştrakı ilə seçim turu aparıldı.
Münsiflər heyəti tərəfindən iştirakçılar 10 bal üzrə qiymətləndirildi. Ən yüksək bal toplayan iştirakçı müsabiqənin qalibi adını qazandı.
Sonda müsabiqənin qaliblərinin adları açıqlandı: I yerə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Sevinc Əbilzadə, II yerə Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Aysel Mirzəli, III yerə Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Amil Məmmədov layiq görüldülər.

Yerləşdirilmə tarixi : 24 November 2021 14:17
On November 24, in the Great Assembly Hall of Sumgayit State University, in accordance with the quarantine rules, the Student Trade Union Committee of the University and the Student Youth Organization organized a literary reading competition among students of SSU and Sumgayit State Technical College under SSU dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi.
A series of events, knowledge contests, debates, poetry and drawing competitions dedicated to the poet's jubilee are being held at Sumgayit State University within the framework of the "Nizami Ganjavi Year" announced by the relevant order of the President. The literary reading competition is similar.
The director of the club Khalida Guliyeva spoke about the importance of the competition. She noted that holding competitions among students aimed at promoting the rich cultural heritage of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi is the only guarantee for our future success, increasing attention to building a healthy society, instilling deep-rooted spiritual values in the new generation. “The experience gained in the field of cultural history proves that the national and spiritual values, which are the main indicator of a nation's existence, are its most valuable asset. President Ilham Aliyev, as in all spheres, is in a place of sustainable policy in terms of protection of national and spiritual values, protection of Azerbaijani culture, creation of favorable conditions for the harmony of classical and modern cultural heritage. By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, 2021 has been declared the “Year of Nizami Ganjavi” in our country. This is a manifestation of the high attitude of our state and the head of state to the pearls of our ancient culture, their preservation, our national and spiritual values, our classical heritage. Today, the national and human ideas of Nizami's legacy are widely studied and taught.”
Professor Rafig Aliyev, a lecturer at the Department of Azerbaijani and Foreign Literature, Afat Rafiyeva, a senior lecturer at the Department of Azerbaijani and Foreign Literature, Ali Rzazadeh, a senior lecturer at the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, and Balakishi Isgandarov, a teacher at the Folklore Research Laboratory, participated in the literary reading competition.
Participants were evaluated by the jury on 10 points. The participant with the highest score won the competition.
At the end, the names of the winners of the competition were announced: Sevinj Abilzadeh, a first-year student of the Faculty of Economics and Management, Aysel Mirzali, a fourth-year student of the Faculty of Philology, and Amil Mammadov, a second-year student of the Faculty of Philology were awarded first, second and third place respectively.