Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Noyabr 2021 14:17
SDU-da “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı onlayn formatda keçirildi
Noyabrın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda onlayn formatda Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransda SDU-nun professor - müəllim heyəti ilə yanaşı, respublikamızda fəaliyyət göstərən bir çox ali məktəbin alimləri, elmi tədqiqat institutlarının və istehsalat müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov açaraq konfrans iştirakçılarına universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar arzuladı və konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, ölkə iqtisadiyyatının tənzimlənməsində elektroenergetika sənayesinin çox böyük əhəmiyyəti vardır. Dövlətin iqtisadi gücünü və əhalinin yaşayış tərzini müəyyən edən əsas göstəricilərdən biri, əlbəttə, energetika sənayesinin inkişafıdır. Elektroenergetika sənayəsinin bugünkü səviyyəsi ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə respublikamızın energetika kompleksinin, o cümlədən elektrik enerjisi sisteminin inkişafına xüsusi diqqət yetirib, bu sahədə misilsiz işlər görüb. Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi və hazırda Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi islahatlar Azərbaycanın güclənməsinə və qüdrətlənməsinə yönəlib. Bu gün cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən enerji siyasəti sovet dövründə və müstəqillik illərində bu sahədə görülmüş işləri, əldə edilmiş nəticələri nəinki məntiqi cəhətdən tamamlayır, eyni zamanda, elektroenergetika sisteminin müasir qlobal trendlərə uyğun inkişafını təmin edir. Hər il yeni-yeni stansiyalar, yarımstansiyalar inşa edilir,o cümlədən ölkənin işğaldan azad olunmuş torpaqlarında bir il ərzində Şuşada, Füzulidə, Cəbrayılda, Zəngilanda, Qubadlıda, Ağdamda yüksək gərginlikli yarımstansiyalar və Tərtərdə “Suqovuşan-1” və “Suqovuşan-2” Kiçik Su Elektrik stansiyaları yenidən qurulmuşdur.Yaradılmış və yenilənmiş stansiya və yarımstansiyalarda innovasiyalı texnologiyalar tətbiq olunur. Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatının yeni səviyyəyə keçməsi ilə əlaqədar rəqəmsal təhsil texnologiyalarının tətbiq olunması, eləcə də davamlı kadr hazırlığında məzunların rəqəmsal iqtisadiyyatda tələb olunan kompetensiyalara malik olmaları aktual məsələdir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, belə inkişafda olan sahə üçün müasir tələblərə uyğun kadr və mühəndis hazırlığının aparılması ali məktəblərin prioritet məsələlərdən biridir. Mühəndis hazırlığında əsas amillərdən biri tələbələrin təhsil aldıqları zaman nəzəri bilikləri ilə yanaşı, istehsalatla tanış olmaları və təcrübəyə yiyələnmələridir. Elə bunu nəzərə alaraq bəzi müəssisələrdə universitetimizin kafedralarının filialları açılmış və tələbələr həftədə bir dəfə həmin filiallarda məşğələ dərsləri keçirlər. O cümlədən, tələbələrin əyani vəsait kimi istifadə etmələri üçün universitetin həyətində açıq səmada Elektroenergetika üçün Tədris Muzey və 110kV-lıq Tədris Poliqonu yaradılmışdır. Bunlarla yanaşı, müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş rəqəmsal stansiya və yarımstansiyaların təhsil alanlar tərəfindən yaxından öyrənilməsi günün əsas məsələlərindəndir. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kobinetinin 11 fevral 2019-cu il tarixili 45 saylı qərarı ilə Ali təhsilin bakalavriat səviyyəsi üzrə ixtisasların (proqramların) yeni təsnifatı təsdiq edilmişdir. Yeni təsnifata əsasən 2020-ci ildən Energetika mühəndisliyi ixtisası üzrə hazırlıq yeni təhsil standartına uyğun aparılmağa başlanmışdır. Prorektor onu da əlavə etdi ki, energetika sahəsi üzrə kadr hazırlığında ciddi dəyişikliklərin olmasını nəzərə alaraq ali məktəblərdə kadr hazırlığının müzakirə edilməsi məqsədi ilə “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda Respublika Elmi konfransının keçirilməsi böyük əhəmiyyətə malikdir.
Konfransda AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən, AMEA-nın Fizika İnstitutunun Baş direktoru Arif Həşimov “Energetikanın müasir problemləri və inkişafı”, AMEA-nın müxbir üzvü AMEA-nın Fizika İnstitutunun Kosmik şüa mənbələrinin fizikası laboratoriyasının rəhbəri Vəli Hüseynov “Qlobal istiləşmənin qarşısının alınmasında relikt neytronlardan istifadə perspektivləri”, Azərbaycan Texniki Universitetinin Tədris işləri üzrə prorektoru, Əməkdar elm xadimi, professor Nurəli Yusifbəyli ”Müasir mühəndis hazırlığının prioritet istiqamətləri”, “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi” MMC-nin direktoru Xəndan Əhmədov “Yüksək gərginlikli elektrik avadanlıqlarının ifrat gərginlikdən mühafizəsinin modernləşdirilməsi”, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutunun Elektroenergetikanın perspektiv inkişafı şöbəsinin rəisi, dosent Valeh Nəsibov “Bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişaf perspektivləri və onların enerji sisteminə inteqrasiya problemləri”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, dosent Tamella Əhmədova “Təhsilin rəqəmsallaşdırılması şəraitində elektroenergetika üçün davamlı kadr hazırlığı və dual təhsil” mövzularında məruzə etdilər. Ölkənin neft-qaz, elektroenergetika sahələri üzrə siyasətindən, qlobal enerji sektorunun yeni inkişaf meyillərinə uyğun formalaşdırılan enerji siyasəti kursundan, aparılan islahatlar prosesindən və qarşıda duran hədəflərdən və Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələlərindən bəhs etdilər. Məruzəçilər əminliklə vurğuladılar ki, rəşadətli ordumuzun işğaldan azad etdiyi torpaqlarımızda qısa müddət ərzində normal həyatın bərpası prosesində energetiklərin yaxından iştirakı növbəti illərin töhfələri sırasında xüsusi yer tutacaq.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, 16 elm və ali təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 100- dən artıq məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilmiş, plagiatlığı yoxlanılaraq konfransın gündəliyinə 89 məruzə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 4 bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcək.

THE REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE "ACTUAL ISSUES OF PERSONNEL TRAINING IN ENERGETICS SPECIALTIES" AT SSU IN THE ONLINE FORMAT
On November 25, Sumgayit State University hosted the Republican Scientific Conference "Actual Issues of Personnel Training in Energetics Specialties".
The conference was attended by representatives of the teaching staff of SSU, scientists from many universities, research institutes and industrial enterprises of the country.
The participants honored the memory of the martyrs of the Patriotic War with a minute of silence.
The conference was opened by the Vice-Rector for Science and Innovation Professor Ramazan Mammadov. He conveyed the greetings of the rector, Professor Elkhan Huseynov, to the conference participants, wished her success in her work and spoke about the importance of the event. The vice-rector noted that the electric power industry is of great importance for the regulation of the country's economy. One of the main indicators of the economic power of the state and determining the lifestyle of the population, of course, is the development of the energy industry.
The level of today's development of the electric power industry is associated with the name of the national leader Heydar Aliyev. During all periods of Heydar Aliyev’s leadership of the country, he paid special attention to the development of the country's energy complex, including the energy system. Socio-economic reforms, which were determined by the national leader, are being successfully carried out by President Ilham Aliyev today and are aimed at strengthening the power of the country. The work carried out by the head of state in this area not only logically complements the energy policy pursued during the Soviet period and during the time of independence, but also ensures the development of the electric power system in accordance with modern global trends. An urgent issue is the use of digital educational technologies in connection with the transition to a new level of the economy of the Republic of Azerbaijan, as well as the relevance of graduates mastering the required competencies in the digital economy with continuous training. It was noted that the training of engineers and personnel that meet modern requirements for such a developing area is a priority issue for all universities in the country. One of the main factors of engineering training is the acquisition of both theoretical and practical knowledge by students.
With this in mind, branches of our university's departments have been opened in some institutions, and students hold classes in those branches once a week. In particular, an open-air Training Museum for Electric Power and a 110kV Training Landfill have been established in the university yard for students to use as visual aids. At the same time, one of the main issues of the day is the close study of digital stations and substations equipped with modern equipment by students. By the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 45 dated February 11, 2019, a new classification of specialties (programs) at the bachelor's level of higher education was approved. According to the new classification, from 2020, training in the field of energy engineering will begin in accordance with the new educational standard. The Vice-Rector added that taking into account the serious changes in the training of personnel in the field of energy, it is important to hold this Republican Scientific Conference.
At the conference, the following people made speeches accordingly: full member of ANAS, acting first vice-president of ANAS, Director General of the Institute of Physics of ANAS Arif Hashimov on "Modern problems and development of energy", corresponding member of ANAS, Head of the laboratory of Physics of cosmic ray sources of the Institute of Physics of ANAS Vali Huseynov "Prospects for the use of relic neutrinos in the prevention of global warming", Vice-Rector for Academic Affairs of Azerbaijan Technical University, Honored Scientist, Professor Nurali Yusifbeyli "Priorities of modern engineering training", Director of Sumgayit High Voltage Electric Network LLC Khandan Ahmadov "Modernization of protection of high voltage electrical equipment from overvoltage", Valeh Nasibov, Head of the Perspective Development Department of Electric Power Engineering, Azerbaijan Scientific Research and Design-Research Energy Institute "Prospects for the development of renewable energy sources and the problems of their integration into the energy system", dean of the Faculty of Physics and Electrical Engineering of Sumgayit State University, Associate Professor Tamella Ahmadova made a report on "Continuous training and dual education for electric power in the context of digitalization of education." They spoke about the country's policy in the oil and gas and electricity sectors, the course of energy policy formed in accordance with the new development trends of the global energy sector, the reform process and the upcoming goals and current issues of training in energy specialties. The rapporteurs stressed with confidence that the close involvement of power engineers in the process of restoring normal life in a short period of time in our lands liberated from occupation by our brave army will have a special place among the contributions of the coming years.
Executive Secretary of the conference Turgay Huseynov, Head of the Department of Electromechanics, informed about the further work of the conference. He noted that more than 100 reports and theses received from 16 scientific and higher education institutions were selected by the Program Committee, plagiarism was checked and 89 reports were included in the agenda of the conference. The conference will continue for two days in 4 sections.