Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrin Nizami Gəncəvi yaradıcılığına aid rəsm əsərləri tanınmış rəssamlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Noyabr 2021 13:14
Tələbələrin Nizami Gəncəvi yaradıcılığına aid rəsm əsərləri tanınmış rəssamlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildi
Ölkə başçısının müvafiq sərəncamı ilə elan edilən “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində şairin yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir. Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla universitetin Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Tələbə Gənclər Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş SDU və SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin tələbələri arasında “Nizamidən zərif izlər” adlı rəsm əsərlərinə baxış müsabiqəsi keçirildi. Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd gənc nəsildə humanist prinsipləri, ümumbəşəri dəyərləri, sevgi, mənəvi zənginlik və kamillik hisslərini formalaşdırmaqdır.
İştirakçılara xoş hisslər, əvəzsiz duyğular bəxş edən müsabiqədə münsif heyəti qismində şəhərimizin tanınmış rəssamları: Sumqayıt Dövlət Dram Teatrının quruluşçu rəssamı, “Tərəqqi” medallı Nizami Dadaşov, Sumqayıt şəhər 1 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin rəssamı, “Tərəqqi” medallı Murad Kərimov, həmin mərkəzin rəssamları: Rəşidə Bağırova və Xeyransa Cəlilli iştirak etdilər. Rəssamlar sərgidə nümayiş olunan əsərlərə sənətkar nəzəri ilə dəyər verdilər, gənc və həvəskar rəssamlara yeni-yeni uğurlar arzuladılar, gənclərin Nizami Gəncəvi irsinə üz tutmalarını yüksək qiymətləndirdilər. Bildirdilər ki, dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsinin təbliğinə çox böyük töhfədir. Nizami yaradıcılığı xalqımızın mənəviyyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Nizami Gəncəvi üçün şəxsiyyətin ən yüksək meyarı insanlıq idi. Onun qəhrəmanları ədalət, xalqın xoşbəxtliyi, yüksək məqsədlər uğrunda mübarizə aparırlar. İnsan şəxsiyyətinə, insan əməyinə ehtiram şairin yaradıcılığının aparıcı mövzularındandır. Nizami Gəncəvi həm də vətənpərvər şair idi. O, təsvir etdiyi bütün hadisələri Azərbaycanla əlaqələndirməyə, vətəninin keçmiş günlərini tərənnüm etməyə çalışmışdır. Nizami Gəncəvi yaradıcılığında vətən məhəbbəti doğma xalq yolunda qəhrəmanlıq ideyası ilə birləşir. İrsimiz və müasirimiz Nizami Gəncəvinin mütəfəkkir şair olaraq dünya durduqca var olacağını diqqətə çatdırdılar.
Sonra tələbələrin rəsm əsərləri tanınmış rəssamlar tərəfindən 10 ballıq sistem üzrə gizli səsvermə yolu ilə qiymətləndirildi. Müsabiqənin nəticəsinə görə, I yerə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin I kurs tələbəsi Türkan Seyfullayeva, II yerə Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Malak Bairamova, III yerə Kimya və biologiya fakültəsinin III kurs tələbələri: Nilufər Əliyeva və Elxan Qəmbərov layiq görüldülər.

THE STUDENTS' PAINTINGS RELATED TO NIZAMI GANJAVI'S WORKS WERE HIGHLY APPRECIATED BY WELL-KNOWN ARTISTS
A series of events dedicated to the poet"s jubilee are being held at Sumgayit State University as part of the "Nizami Ganjavi Year" announced by the relevant order of the President. On November 26, in the Great Assembly Hall of Sumgayit State University, in accordance with the quarantine rules, the Student Trade Union Committee of the University and the Student Youth Organization jointly organized a seminar dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi. A review-competition of paintings was held. The purpose of the competition, dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi, a prominent representative and thinker of classical Azerbaijani literature, is to form humanistic principles, universal values, feelings of love, spiritual richness, and perfection in the younger generation.
Well-known artists of our city - Nizami Dadashov, founder of Sumgayit State Drama Theater, artist of progress medal, artist of Sumgayit Child and Youth Development Center No. 1, Murad Karimov, winner of Progress Medal, Sumgayit city Children No. 1 - Rashida Bagirova, an artist from the Youth Development Center, and Kheyransa Jalilli, an artist from the Child and Youth Development Center No. 1 in Sumgayit, participated.
The artists valued the works on display at the exhibition from an artist"s point of view and wished new success to young and amateur artists. They praised the youth"s appeal to the legacy of Nizami Ganjavi.
They noted that the celebration of the anniversary of the great poet and thinker Nizami Ganjavi at the state level is a great contribution to the promotion of Azerbaijan"s rich historical and cultural heritage. Nizami"s work has become an integral part of the morality of our people. For Nizami Ganjavi, the highest criterion of personality was humanity. Its heroes fight for justice, the happiness of the people, high goals. Respect for human personality and human labor is one of the leading themes of the poet"s work. Nizami Ganjavi was also a patriotic poet. He tried to connect all the events he described with Azerbaijan, to glorify the past days of his homeland. In Nizami Ganjavi"s work, patriotism is combined with the idea of heroism in the way of the native people. They noted that our heritage and modern Nizami Ganjavi will exist as a thinker and poet as long as the world exists.
Then, the students" paintings were evaluated by well-known artists by secret ballot on a 10-point scale.
According to the results of the competition, the first place was awarded to the first-year student of the Faculty of Economics and Management Turkan Seyfullayeva, the second place to the third-year student of the Faculty of Chemistry and Biology Malak Bairamova, the third place to the third-year students of the Faculty of Chemistry and Biology Nilufar Aliyeva and Elkhan Gambarov.