SDU-da Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi münasibətilə dəyirmi masa keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi münasibətilə “Ozan-aşıq sənətinin qüdrətli nümayəndəsi” adlı dəyirmi masa keçirildi. Tədbirdə Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının əməkdaşları və Filologiya fakültəsinin tələbələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan baş müəllim Zöhrə Qafarova Aşıq Ələsgərin Azərbaycan aşıq sənətində yeri və mövqeyi haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, bu il Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, böyük saz və söz ustadı Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi qeyd olunur. Sənətkarın yubileyinin ölkə miqyasında geniş qeyd edilməsi ilə bağlı Prezidenti İlham Əliyev Sərəncam imzalayıb. Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi milli adət-ənənələrimizin öyrənilməsi və xalqımızın zəngin mədəniyyətinin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Filologiya elmləri doktoru, folklorşünas Avtandil Məmmədov Aşıq Ələsgərin sənət qüdrəti, onun poeziyasının incəlikləri barədə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Aşıq Ələsgər sənəti Azərbaycan aşıq yaradıcılığının zirvəsini təşkil edir. Ona görə də onun yaradıcılığı müxtəlif dövrlərdə öyrənilmiş və tədqiq olunmuşdur. Folklorşünaslıq ETL-in rəhbəri professor Astan Bayramov Aşıq Ələsgərin şeirlərinin dili haqqında çıxış etdi. Onun qoşma və gəraylılarında işlətdiyi toponimlərin üslubi imkanları haqqında ətraflı danışdı. Fakültənin 913 a qrup tələbəsi Gültəkin Hacıyeva Aşıq Ələsgərin sufi görüşləri haqqında məlumat verdi. O, bu qüdrətli sənətkara bəslədiyi sevginin ifadəsi kimi “Aşıq Ələsgərin poeziyasında təsəvvüf” mövzusunda buraxılış işi yazdığını bildirdi. Dəyirmi masa aşığın poeziyası, müasirləri və davamçıları haqqında maraqlı müzakirələrlə davam etdi.

A ROUND TABLE AT SSU ON THE OCCASION OF THE 200TH ANNIVERSARY OF ASHIG ALASGAR
On October 20, Sumgayit State University, Faculty of Philology, hosted a round table on the occasion of the 200th anniversary of Ashig Alasgar, entitled "A powerful representative of the art of Ozan-ashug."
The event was attended by employees of the Department of Azerbaijani and foreign literature and students of the Faculty of Philology.
Opening the event, senior lecturer Zohra Gafarova informed about the place and position of Ashig Alasgar in the art of ashug in Azerbaijan. She noted that this year marks the 200th anniversary of the birth of Ashug Alasgar, a prominent representative of the Azerbaijani ashug art, a great musician and master of words. “President Ilham Aliyev has signed an order to widely celebrate the artist's jubilee in the country. The celebration of the 200th anniversary of Ashig Alasgar is important in terms of studying our national traditions and promoting the rich culture of our people”.
Doctor of Philology, folklorist Avtandil Mammadov spoke about the artistic power of Ashig Alasgar and the subtleties of his poetry. He noted that the art of Ashug Alasgar is the peak of Azerbaijani ashug art. Therefore, his work has been studied and researched at different times.
Professor Astan Bayramov, Head of the Folklore ETL, spoke about the language of Ashig Alasgar's poems. He spoke in detail about the stylistic possibilities of the toponyms he used in conjunctions and adverbs. Gultekin Hajiyeva, a student of group 913a of the faculty, gave information about the Sufi meetings of Ashig Alasgar. She said that he wrote a graduation work on "Sufism in the poetry of Ashig Alasgar" as an expression of her love for this powerful artist.
The round table continued with interesting discussions about the poetry of the ashug, his contemporaries and successors.