Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamladı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi, gündəlik təsdiq olundu.
Magistrant, doktorant və dissertantların attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov çıxış edərək fakültə dekanlarına və kafedra müdirlərinə attestasiyanın keçirilməsində tələbkarlığın daha da artırılmasının tapşırıldığını diqqətə çatdırdı.
SDU-nun “Elmi xəbərlər” jurnalının "Scopus" beynəlxalq elmi məlumat bazasına yerləşdirilməsi üzrə aparılan işlərin vəziyyəti barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov çıxış etdi. Bildirdi ki, SDU-nun Strateji inkişaf planına uyğun olaraq, “Elmi xəbərlər” jurnalının “Scopus” Beynəlxalq elmi məlumat bazasında yerləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlər qənaətbəxşdir. SDU-nun Nəşr etikası komitəsinin (NEK) və “Crossref”in üzvü olması, DOI-nin alınması istiqamətində də işlər davam edir.
SDU-nun yeni loqosunun hazırlanması istiqamətində görülən işlər barədə Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış etdi. Yeni işlənmiş 12 variantda loqonun təqdimatı yüksək səviyyədə keçirildi və qeyd olundu ki, SDU-nun loqosunun yeni variantının müəyyənləşdirilməsi üçün universitet kollektivinin daha geniş miqyasda rəyinin öyrənilməsi məqsədəuyğundur.
SDU-ya xarici ölkələrdən tələbə qəbulunun vəziyyəti və marketinq fəaliyyətinin gücləndirilməsi haqqında Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev çıxış etdi. Bildirdi ki, Təhsil Nazirliyinin “Ali təhsilə cəlb olunmuş əcnəbi vətəndaşların sayının artırılması” istiqamətində keçirdiyi təlimlərdə SDU-nun əməkdaşları fəal iştirak edir. Əcnəbi tələbələrin təşviqi istiqamətində SDU-nun Marketinq planının istiqaməti əsas hədəf kütləsinin müəyyənləşdirilməsinin qəbul edilməsi və SDU-ya əcnəbi tələbələrin qəbul qaydalarının və universitetimiz haqqında tanıtım xarakterli məlumatların Hədəf kütləsinə çatdırılması istiqamətində Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələr şöbəsinə tapşırılmasını diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, beynəlxalq sərgilərdə, müxtəlif portallarda, sosial şəbəkələrdə SDU-nun fəal iştirakının təmin edilməsi, o cümlədən universitetin PR kompaniyasının aparılması məqsədəuyğundur. Dosent Qafar Atayev ingilis bölməsinin açılması istiqamətində ABŞ-ın Azərbaycandakı Səfirliyinin maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunan təlimlərə sorğudan SDU-nun 20 nəfər ingilis dili müəlliminin uğurla keçdiyini və amerikalı mütəxəssis tərəfindən 17 oktyabr 2021-ci il tarixindən başladılmış təlimləri müsbət qiymətləndirdi.
Rektor növbəti mərhələyə hazırlıq işlərinin aparılması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsini Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayevə tapşırdı.
Dosent Qafar Atayev SDU-nun pedaqoji heyətinin potensialının yüksəldilməsi, həmçinin çoxsaylı Qrant layihələrində iştirak etmək üçün ABŞ-ın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi ilə SDU arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsini məqsədəuyğun hesab etdi.
2022-ci ildə SDU-da keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfransların mövzularının təsdiqi barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, SDU-da keçirilən beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfranslar məzmun və forma cəhətdən yüksək səviyyədə təşkil olunur və keçirilir, konfrans materialları, bir qayda olaraq, konfrans başlayan günə qədər nəfis formada nəşr olunur, 2022-ci ildə də bu ənənənin davam etdirilməsi müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırılıb.
Rektor 2022-ci ildə SDU-da keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfransların mövzularının təsdiq edilməsini və Təhsil Nazirliyinə təqdim olunmasını tapşırdı.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib prof. Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, ümumilikdə Elmi Şuraya 6 adda elmi və tədris metodik vəsait daxil olub.

Yerləşdirilmə tarixi : 30 November 2021 15:51
The next online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held on November 30.
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the participants and informed them about the issues on the agenda, the agenda was approved.
Speaking about the results of attestation of masters, doctoral students and dissertators, the head of the doctoral and master"s department Sabir Khalilov said that the deans of faculties and heads of departments were instructed to further increase the requirements for attestation of masters, doctoral students and dissertators.
Associate Professor Samir Orujov, Head of the Scientific Department, spoke about the state of work on the placement of the Scientific News Journal of SSU in the international scientific database "Scopus". He noted that in accordance with the Strategic Development Plan of SSU, the work carried out to place the journal "Scientific News" in the international scientific database "Scopus" is satisfactory. Work is underway to get SSU a membership in the Publishing Ethics Committee (NEC) and Crossref, as well as DOI.
Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs, spoke about the work done to develop a new logo of SSU. The presentation of the logo of SSU in 12 newly developed variants was held at a high level and it was noted that it is expedient to study the opinion of the university staff on a larger scale to determine the new version of the logo of SSU. Gafar Atayev, Vice-Rector for International Relations, spoke on the state of student admission to SSU and the strengthening of marketing activities. He noted that SSU employees are actively involved in the trainings held by the Ministry of Education to "increase the number of foreigners involved in higher education." The direction of SSU"s Marketing Plan for the promotion of foreign students is to adopt the definition of the main target audience and instruct the Department of International Cooperation and International Students to adopt the rules of admission of foreign students to SSU and to provide information about our university to the target audience. He noted that it is expedient to ensure the active participation of SSU in international exhibitions, various portals, social networks, as well as the university"s PR campaign. Associate Professor Gafar Atayev praised the successful training of 20 English language teachers of SSU and the training started by an American specialist on October 17, 2021 for the trainings organized with the financial support of the US Embassy in Azerbaijan.
The rector instructed the vice-rector for international relations, associate professor Gafar Atayev to take appropriate measures to prepare for the next stage.
Associate Professor Gafar Atayev considered it expedient to expand the relations between the US Embassy in the Republic of Azerbaijan and SSU in the field of science, education and culture in order to increase the capacity of the teaching staff of SSU, as well as to participate in numerous grant projects.
Associate Professor Samir Orujov, Head of the Scientific Department, informed about the approval of the topics of international and national scientific conferences to be held at SSU in 2022. He noted that international and national scientific conferences held at SSU are organized and held at a high level in terms of content and form, conference materials are usually published in an elegant form before the conference.
The rector instructed to approve the topics of international and national scientific conferences to be held at SSU in 2022 and submit them to the Ministry of Education.
Scientific Secretary prof. Mukhtar Samadov informed on granting the right of publication (vulture) to teaching aids. He noted that in general, the Scientific Council included 6 scientific and educational teaching aids.