Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Bərabərsizliyə son, AİDS-ə son!” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Dekabr 2021 13:51
SDU-da “Bərabərsizliyə son, AİDS-ə son!” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi
Dekabrın 1-i Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günüdür. Həmin tarix dünya ictimaiyyətinin diqqətini qlobal pandemiya miqyasını almış İİV-infeksiyasına qarşı mübarizəyə cəlb etmək məqsədilə təsis olunmuşdur. Bu məqsədlə dekabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt şəhər bölməsi ilə birgə “Bərabərsizliyə son, AİDS-ə son!” devizi altında maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov açaraq iştirakçıları salamladı. COVID-19 pandemiyasının beynəlxalq səhiyyə sistemi üçün bir sıra qlobal problemlər yaratdığı bir dövrdə ölkəmizin Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən görülən tədbirlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, QİÇS (qazanılmış immun çatışmazlığı sindromu) bəlası da dünya səhiyyəsinin infeksion xəstəliklər sahəsində ən ciddi problemlərindən biridir. Bu infeksiyanın qarşısını almaq məqsədilə maarifləndirici tədbirlərin keçirildiyinin əhəmiyyətini qeyd edən prorektor diqqətə çatdırdı ki, SDU-da bu istiqamətdə ənənəvi tədbirlərin keçirilməsi gənclərin sağlamlığına göstərilən diqqət və qayğının nəticəsidir. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasətindən danışan prorektor respublikamızda gənc nəslə həmişə böyük qayğı ilə yanaşıldığını qeyd etdi.
Prorektor çıxışında zərərli vərdişlərin insan orqanizminə məhvedici təsirindən, cəmiyyətə və insanların sağlamlığına vurduğu ziyandan və törətdiyi sosial bəlalardan, narkomaniyadan bəhs etdi. Bildirdi ki, narkomaniya yoluxucu xəstəlikdir. Üstəlik, QİÇS-ə aparan dəhşətli bir yoldur. Narkomaniyaya qarşı mübarizədə daha səmərəli nəticələrə nail olmaq, gəncləri bu bəladan qorumaq məqsədilə onlarda sağlam həyat tərzini formalaşdırmaq üçün hamı birgə mübarizə aparmalı, yeniyetmə və gənclər arasında maarifləndirmə işləri daim diqqət mərkəzində saxlanılmalı, bu sahədə milli-mənəvi dəyərlərin təbliğinə xüsusi fikir verilməlidir. Ramiz Hüseynov çıxışının sonunda XXI əsrin bəlası olan narkomaniyanın mənfi cəhətlərindən danışaraq, yeniyetmə və gənclərə zərərli vərdişlərdən uzaq olmağı, müxtəlif idman növləri, intellektual oyunlara maraq göstərməyi tövsiyə etdi.
Tədbirdə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Sumqayıt bölməsinin rəhbəri Mətanət Məhərrəmova çıxış edərək bəşəriyyət üçün ən böyük bəlalardan olan narkomaniya, siqaret və alkoqolizmin insan həyatına vurduğu zərbə, onların törətdiyi fəsadlar haqqında tələbələr arasında maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı, narkomaniya ilə mübarizədə bütövlükdə dövlətin, cəmiyyətin və nəhayət, hər birimizin üzərinə düşən məsuliyyətin vacibliyini xüsusi vurğuladı.
Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin Sumqayıt Regional laboratoriyasının şöbə müdiri Lamiyyə Şahməmmədova “İİV infeksiyası/ QİÇS-lə bağlı məlumat” adlı təqdimatla çıxış etdi. İİV infeksiyası, infeksiyanın kəşfi, tədqiqi tarixi, sosial xüsusiyyətləri, həmçinin yoluxma yolları haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tədbirin keçirilməsində məqsəd QİÇS xəstəliyinin qarşısının alınması, onunla mübarizəyə kompleks yanaşılmasına dəstək olmaq və tələbələrin maarifləndirilməsidir.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı və tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı.
Daha sonra QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin Sumqayıt şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən tələbələr üçün insanın immun çatışmazlığı virusuna görə laborator testlər keçirildi. Tələbələrə QİÇS-in profilaktikası istiqamətində hazırlanan buklet və broşürlər, tibbi maska, dezinfeksiyaedici məhlullar verildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 07 December 2021 13:51
December 1 is World AIDS Day. This date was established to draw the attention of the world community to the fight against HIV, which has become a global pandemic. For this purpose, an educational event was held under the motto "End Inequality, End AIDS!" on December 7, in the Great Assembly Hall of Sumgayit State University, the Republican AIDS Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan together with the Sumgayit city branch of the Azerbaijan Red Crescent Society.
The event was opened by the Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov, who greeted the participants. He spoke about the measures taken by the Ministry of Health at a time when the COVID-19 pandemic has created a number of global problems for the international health system. He noted that the AIDS epidemic is one of the most serious problems in the world in the field of infectious diseases.
Noting the importance of awareness-raising activities to prevent this infection, the vice-rector noted that the holding of traditional events in this direction at SSU is the result of attention and care for the health of young people. Speaking about the state policy pursued in this direction under the leadership of President Ilham Aliyev, the Vice-Rector noted that the young generation in our country has always been treated with great care.
In his speech, the Vice-Rector spoke about the devastating effects of bad habits on the human body, the damage they cause to society and human health, the social evils they cause, and drug addiction. He said that drug addiction is a contagious disease. What's more, it's a terrible path to AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). He stressed that in order to achieve more effective results in the fight against drugs, to protect young people from this scourge, everyone must work together to create a healthy lifestyle, awareness among adolescents and young people should be kept in focus, special attention should be paid to promoting national moral values.
At the end of his speech, Associate Professor Ramiz Huseynov spoke about the negative aspects of drug addiction, which is a scourge of the XXI century, and advised teenagers and young people to stay away from harmful habits, to show interest in various sports and intellectual games.
Speaking at the event, Matanat Maharramova, head of the Sumgayit branch of the Red Crescent Society, spoke about the impact of drugs, smoking and alcoholism on human life, the consequences of which are one of the greatest scourges for mankind.
Lamiya Shahmammadova, Head of the Sumgayit Regional Laboratory of the Republican AIDS Center, made a presentation entitled “HIV infection / information on AIDS”. She gave detailed information about HIV infection, infection detection, research history, social characteristics, as well as ways of infection. She noted that the purpose of the event was to support a comprehensive approach to the prevention and control of AIDS and to educate students.
Then the topic was discussed and the questions of the students were answered.
Then, the staff of the Sumgayit branch of the Center for AIDS Control conducted laboratory tests for students for the Human Immunodeficiency Virus. Students were given booklets and brochures, medical masks, disinfectants prepared for the prevention of AIDS.
At the end of the event, the organizers thanked the university administration for the created conditions.