SDU-da Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi”adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2021-ci il dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880-ci ildönümü ilə əlaqədar “Nizami Gəncəvi İli” elan edilmişdir. Təsdiq olunmuş tədbirlər planına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetində Nizami Gəncəvinin zəngin irsinin öyrənilməsi və tələbə gənclər arasında geniş təşviq edilməsi istiqamətində silsilə tədbirlər keçirilir.
Dekabrın 8-də Filologiya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə universitetin Böyük Akt zalında karantin qaydalarına əməl olunmaqla Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Hikmət xəzinəsi” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirildi.
Tədbirdə əvvəlcə “Nizamidən zərif izlər” adlı videoçarx nümayiş olundu. Videaçarxda universitetin professor-müəllim heyətinin ifalarında Nizami Gəncəvi yaradıcılığından seçilmiş aforizmlər səsləndirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, cari ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsinin azərbaycançılığa, onun tarixinə və mədəniyyətinə olan ehtiramın təzahürü olduğunu qeyd etdi və tədbirin əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, 2021-ci il həm torpaqlarımızın azadlığı uğrunda müharibədə möhtəşəm Qələbəmizin ildönümü, həm də “Nizami Gəncəvi İli” kimi yadda qaldı. Elə 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi ili” və Şuşanın Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi də əsrlərdən süzülüb gələn ümid işığının harmoniyası, xeyrin şərə qalibiyyətidir. “Nizami Gəncəvi İli”nin xalqımızın Zəfər ilinə çevrilmiş 2020-ci ildən sonraya təsadüf etməsi 44 günlük Vətən müharibəsində xeyrin şər üzərində qələbə çalması Qarabağ torpaqlarında hər kəsin rifah içində yaşamasına, xoşbəxt bir həyatın qurulmasına, insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasına, ermənilərin illərlə xarabalıqlara çevirdikləri məkanlarımızın yenidən cənnətə çevrilməsinə zəmin yaradan qələbədir.
Dahi Nizaminin zəngin yaradıcılığı barədə məlumat verən rektor onun dünya miqyasında tanınmış mütəfəkkir olduğunu qeyd edərək böyük Azərbaycan şairinin yubileylərinin hər zaman beynəlxalq səviyyədə qeyd olunduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, milli-mənəvi dəyərlərə hörmət Ulu öndər Heydər Əliyevin apardığı siyasətin mühüm tərkib hissələrindən idi. Məhz ümummilli lider hakimiyyətdə olduğu dövrdə Azərbaycan mədəniyyətinə, milli-mənəvi dəyərlərə hər zaman xüsusi diqqət yetirilib və bu siyasətin məntiqi davamıdır ki, bu gün ölkə üzrə mütəfəkkir şairimizin irsini təbliğ edən silsilə tədbirlər keçirilir. Rektor onu da vurğuladı ki, Nizami Gəncəvi yaradıcılığı nə dərəcədə Azərbaycanla bağlıdırsa, o dərəcədə də ümumbəşəri dəyərlərə xidmət etdiyindən bütün dünyaya örnəkdir. Nizami Gəncəvi böyük şair olmaqla yanaşı, eyni zamanda dahi mütəfəkkir, dərin təfəkkürə sahib filosof idi. Nizami Gəncəvi dünyəvi bir şairdir. Dünya ədəbiyyatının daha da zənginləşməsində mühüm rol oynayan Nizami Gəncəvinin unikallığı ondan ibarətdir ki, o, ardıcıllarını yetişdirdiyi bir məktəb yaradıb. Farsdilli, rusdilli, türkdilli və digər xalqların ədəbiyyatında Nizami Gəncəviyə yüzlərlə nəzirə yazılıb. Ona görə də bütün dünya onu 880 il sonra da böyük hörmətlə yad edir. Onun əsərləri 880 ildir ki, sevilir, oxunur. Nizami Gəncəvi Azərbaycan xalqının fəxri, iftixarıdır.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş bədii qiraət, “Nizamidən zərif izlər” adlı rəsm, “Söz xəzinəmizin fenomeni – Nizami Gəncəvi” mövzusunda ən yaxşı məqalə müsabiqələrinin qaliblərini mükafatlandırdı.
Ədəbi-bədii tədbirdə Azərbaycanın Xalq artisti Samir Cəfərov Nizami Gəncəvinin sözlərinə yazılmış Üzeyir Hacıbəylinin “Sənsiz” romansını ifa etdi. Tələbələrin ifalarında dahi şairin əsərlərindən parçalar söylənildi, “Sirlər xəzinəsi”, “Xosrov və Şirin”, “Leyli və Məcnun”, “İsgəndərnamə” və “7 gözəl” əsərlərinin motivləri əsasında hazırlanmış bədii kompozisiya nümayiş etdirildi və şairin sözlərinə bəstələnmiş muğam və romanslar ifa edildi.

LITERARY-ARTISTIC EVENT "TREASURE OF WISDOM" DEDICATED TO THE 880TH ANNIVERSARY OF NIZAMI GANJAVI AT SSU
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, 2021 has been declared the "Year of Nizami Ganjavi", the great Azerbaijani poet and thinker. According to the approved plan of events, a series of events are being held at Sumgayit State University to study the rich heritage of Nizami Ganjavi and to promote it among students.
On December 8, a literary-artistic event entitled "Treasure of Wisdom" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi was held in the Great Assembly Hall of the University, organized by the Faculty of Philology.
At the beginning of the event, a video entitled "Traces from Nizami" was shown. The video featured aphorisms from Nizami Ganjavi"s works performed by the university"s faculty.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, noted that the current year was declared the "Year of Nizami Ganjavi", a manifestation of respect for Azerbaijanism, its history and culture, and spoke about the importance of the event. He noted that 2021 was remembered both as the anniversary of our great victory in the war for the freedom of our lands, and as the "Year of Nizami Ganjavi." “The announcement of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" and Shusha as the capital of Azerbaijani culture is a harmony of light of hope that has been filtered for centuries, a victory of good over evil. The "Year of Nizami Ganjavi" coincides with the year of victory of our people after 2020. Victory in the 44-day Patriotic War is a victory that paves the way for its transformation into a paradise. Giving information about the rich creativity of the great Nizami, the rector noted that he was a world-renowned thinker, emphasizing that the anniversaries of the great Azerbaijani poet are always celebrated at the international level. He noted that respect for national and moral values was an important part of the policy pursued by the great leader Heydar Aliyev. It was during the National Leader"s rule that special attention was always paid to Azerbaijani culture, national and spiritual values, and it is a logical continuation of this policy that a series of events promoting the legacy of our thinker-poet are held across the country today. The rector also stressed that Nizami Ganjavi"s work is an example to the whole world, as much as it is connected with Azerbaijan, it serves universal values. Besides being a great poet, Nizami Ganjavi was also a genius thinker and philosopher. Nizami Ganjavi is a secular poet. The uniqueness of Nizami Ganjavi, who played an important role in the further enrichment of world literature, is that he created a school where he educated his followers. Hundreds of poems have been written about Nizami Ganjavi in Persian, Russian, Turkic and other literature. Therefore, the whole world remembers him with great respect 880 years later. His works have been loved and read for 880 years. Nizami Ganjavi is the honor and pride of the Azerbaijani people”.
Then the rector, Professor Elkhan Huseynov, awarded the winners of the best reading competitions dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi, a painting entitled "Fine traces from Nizami", "The phenomenon of our vocabulary - Nizami Ganjavi."
At the literary-artistic event, People"s Artist of Azerbaijan Samir Jafarov performed Uzeyir Hajibeyli"s novel "Without You" written in the words of Nizami Ganjavi.
Excerpts from the works of the great poet were recited in the students" performances, artistic compositions based on the motifs of "Treasure of Secrets", "Khosrov and Shirin", "Leyli and Majnun", "Isgendername" and "7 beauties" were demonstrated and mugams and romances composed to the poet"s words were performed.