SDU-da “Riyaziyyatın tətbiqi məsələləri və yeni informasiya texnologiyaları” mövzusunda konfrans keçirildi
Dekabrın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Riyaziyyatın tətbiqi məsələləri və yeni informasiya texnologiyaları” mövzusunda IV Respublika elmi konfransı onlayn formatda keçirildi.
Konfransda SDU-nun professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, respublikamızda fəaliyyət göstərən bir sıra ali məktəb və elmi tədqiqat institutlarının alimləri iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq konfrans iştirakçılarını salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu bildirdi, konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bu ilki konfransda elmi məqalələrin sayının və nüfuzunun daha da artdığını söylədi. Bildirdi ki, bu, “Riyaziyyatın tətbiqi məsələləri və yeni informasiya texnologiyaları” mövzusuna həsr olunmuş sayca dördüncü konfransdır. İnformasiya sistemləri və texnologiyalar istər nəzəri baxımdan, istərsə də praktiki baxımdan çox sürətlə inkişaf etdiyindən ötən konfransdan sonrakı dövr ərzində bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətlər və qarşıdakı vəzifələr barədə alimlərin fikir mübadiləsinə ehtiyac vardır. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, dünyanın qabaqcıl ölkələrinin təcrübəsi sübut edir ki, elm, təhsil və iqtisadiyyatı əhatə edən sistemli siyasət hər bir ölkənin davamlı və dayanıqlı inkişafının başlıca təminatçısıdır. Bu siyasətin aparıcı qüvvəsi olan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) son illər sürətlə inkişaf edərək bütün sahələrdə və gündəlik həyatda insan fəaliyyətinin, sosial-iqtisadi münasibətlərin tərkib hissəsinə çevrilmişdir. Rektor onu da bildirdi ki, İKT-nin ayrılmaz tərkib hissəsi sayılan rabitənin, elektron avadanlıqlar və informasiya texnologiyaları sektorunun ölkəmizdə inkişafı Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sektorunun inkişafının təməlini hələ ötən əsrin 70-ci illərində qoyan Heydər Əliyev öz uzaqgörənliyi ilə dəqiq bilirdi ki, yeni əsr, yeni era İKT əsri, İKT erası olacaq. 1970‒80-ci illərdə Elmlər Akademiyasında, universitetlərdə və sahə institutlarında elektronika, avtomatika və hesablama texnikası üzrə istedadlı alimlər və təcrübəli mütəxəssislərin yetişdirilməsi, elektron avadanlıq istehsal edən zavodların tikilməsi, Kibernetika İnstitutu, Kosmik Tədqiqatlar Mərkəzi, İnformasiya-Kommunikasiya Elmi Mərkəzi, "Neftqazavtomat" və digər elmi-tədqiqat müəssisələrinin yaradılması və s. məhz Heydər Əliyev tərəfindən gələcəyə hesablanmış uğurlu addımlar idi.
Qloballaşan, daim irəliyə, yeniliyə doğru can atan dünyamızı bu gün ən müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyaları: internet, yüksək texnologiyalar və qlobal rabitə imkanları olmadan təsəvvür belə etmək mümkün deyil. Yeni minillikdə bəşər sivilizasiyasını düşündürən ən aktual və təxirəsalınmaz məsələ telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sahəsində "inqilabi" dəyişikliklər yolu ilə əlçatmaz zirvələri fəth etmək, dövlətlər və xalqlararası zaman və məkan fərqlərini aradan qaldırmaqdır. Rektor onu da vurğuladı ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin başa çatmasına baxmayaraq, Ermənistanla ölkəmiz arasında informasiya müharibəsi ən gərgin müstəvidə hələ də davam etməkdədir. Xatırladaq ki, 44 günlük müharibə nəinki döyüş meydanında, həm də informasiya məkanında aparıldı. Azərbaycanın apardığı düzgün və ağıllı informasiya siyasəti Qarabağda baş verən həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasına imkan verdi. Düşmən tərəfindən maliyyələşdirilən, erməni lobbisinin əlində oyuncağa çevrilən jurnalistlərin ən qərəzli suallarına belə cavab verməkdən yayınmayan Prezident cənab İlham Əliyev nə dərəcədə hazırlıqlı olduğunu nümayiş etdirməklə yanaşı, Azərbaycanın haqlı olduğunu, işğala məruz qaldığını, beynəlxalq hüququn Azərbaycanın tərəfində olduğunu sübut edə bildi.
Konfransda AMEA-nın müxbir üzvü, professor, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Tanıma, identifikasiya və optimal qərarqəbuletmə üsulları laboratoriyasının rəhbəri Kamil Aydazadə “Feedback Control of power and motion of lumped sources”, AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ramiz Alıquliyev “Big Data və onun analizi problemləri”, AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Texniki obyektlərin və proseslərin modelləşdirilməsi laboratoriyasının rəhbəri texnika elmləri doktoru Fəhrad Paşayev “Siqnal analizinin müasir vəziyyəti və akademik Telman Əliyevin Küy analizi nəzəriyyəsi və texnologiyaları”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının müdiri professor Aqil Hüseynov “İntellektual avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sisteminin qurulmasının metodoloji əsaslarının işlənməsi” mövzularında məruzə etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycanın inkişaf tarixinə nəzər salsaq, gələcəyə istiqamətlənmiş, dayanıqlı inkişafı təmin edən, elm və texnologiyaların inkişafını şərtləndirən, iqtisadiyyatın hər bir sektorunun davamlı inkişafına yönəlmiş və cəmiyyətin hər bir üzvünün rifahına xidmət edən müdrik siyasətin təzahürlərini görərik. Bu istiqamətdə Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı kimi cənab İlham Əliyev prezidentlik fəaliyyəti dövründə daxili və xarici siyasətə yeni ab-hava, yeni çalarlar gətirdi. Bu siyasi kurs nəinki ölkəmizdə və regionda, eləcə də dünyada cərəyan edən geosiyasi və iqtisadi proseslər, bu sahədəki müsbət beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla müəyyənləşdirildi. Təsadüfi deyil ki, qloballaşan dünyada sosial-iqtisadi inkişafın lokomotivi sayılan informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının Azərbaycanda tətbiqi bu siyasi kursda prioritet məsələ elan olundu. Azərbaycanın İKT sahəsində regionun aparıcı ölkəsinə çevrilməsi üçün məqsədyönlü dövlət siyasəti uğurla həyata keçirilir.
Konfransın sonrakı işi haqqında Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransa respublikanın 26 dövlət və özəl universitetindən, AMEA-nın institutlarından və digər müəssisələrindən 254 müəllifdən 158 sayda tezis daxil olmuşdur.

Home | News | SSU HOSTS A CONFERENCE ON "APPLIED PROBLEMS OF MATHEMATICS AND NEW INFORMATION TECHNOLOGIES"
Yerləşdirilmə tarixi : 09 December 2021 16:37
SSU HOSTS A CONFERENCE ON "APPLIED PROBLEMS OF MATHEMATICS AND NEW INFORMATION TECHNOLOGIES"
On December 9, Sumgayit State University hosted the IV Republican Scientific Conference on "Applied Problems of Mathematics and New Information Technologies" in online format.
The conference was attended by professors and teachers of SSU, as well as scientists from a number of universities and research institutes operating in the country.
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the conference participants, expressed satisfaction with seeing them, spoke about the importance of the conference and said that the number and prestige of scientific articles at this year"s conference has increased. He noted that this is the fourth conference on "Applied Problems of Mathematics and New Information Technologies". He said: “Due to the rapid development of information systems and technologies, both theoretically and practically, there is a need for scholars to exchange views on the achievements in the field since the last conference and the tasks ahead. Heydar Aliyev, who laid the foundation for the development of the information and communication technology sector in Azerbaijan in the 70s of the last century, knew with his foresight that the new century, the new era will be the ICT century, the ICT era. Training of talented scientists and experienced specialists in electronics, automation and computer science at the Academy of Sciences, universities and field institutes in 1970-80, construction of factories producing electronic equipment, establishment of the Institute of Cybernetics, Space Research Center, Information and Communication Scientific Center by Heydar Aliyev were successful steps for the future.”
“It is impossible to imagine our globalized world, which is constantly striving for innovation, without the most modern information and communication technologies - the Internet, high technology and global communication capabilities. The most urgent task of human civilization in the new millennium is to conquer inaccessible peaks through "revolutionary" changes in the field of telecommunications and information technology, to eliminate time and space differences between states and nations”.
Afterwards the following scientists delivered speech in the conference: corresponding member of ANAS, professor, head of the Laboratory of Recognition, Identification and Optimal Decision Methods of the Institute of Control Systems of ANAS Kamil Aydazadeh “Feedback Control of power and motion of lumped sources”, head of the department of the Institute of Information Technologies of ANAS Member, Professor Ramiz Aliguliyev "Problems of Big Data and its analysis", Head of the Laboratory of Modeling of Technical Objects and Processes of the Institute of Control Systems of ANAS, Doctor of Technical Sciences Fahrad Pashayev "Modern state of signal analysis" and academician Telman Aliyev"s "Theory and technologies of noise analysis", Professor Agil Huseynov, Head of the Department of Information Technologies and Programming, Sumgayit State University, made a report on "Development of methodological bases for the construction of an intelligent automated design system." They said that if we look at the history of Azerbaijan"s development, we will see the manifestations of a wise policy aimed at the future, ensuring sustainable development, conditioning the development of science and technology, sustainable development of every sector of the economy and the welfare of every member of society. In this regard, as a worthy successor of Heydar Aliyev"s political course, Mr. Ilham Aliyev brought a new atmosphere and new shades to domestic and foreign policy during his presidency. This political course was determined not only in our country and the region, but also in the world, taking into account the ongoing geopolitical and economic processes, as well as positive international experience in this field. It is no coincidence that the application of information and communication technologies in Azerbaijan, which is the locomotive of socio-economic development in the globalized world, has been declared a priority in this political course. Purposeful state policy is being successfully implemented to make Azerbaijan a leading country in the region in the field of ICT.
Dean of the Faculty of Engineering, Associate Professor Ulduz Agayev informed about the further work of the conference. He noted that the conference included 158 theses of 254 authors from 26 public and private universities, institutes and other institutions of ANAS.