Türkiyə Respublikası Sivas Anadolu Məslək liseyinin bir qrup şagird və müəllimindən ibarət heyət Sumqayıt Dövlət Universitetində
Dekabrın 8-i Türkiyə Cümhuriyyətində keçirilən Texnofest yarışının qalibi olaraq Türkiyə Cümhuriyyəti Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Səlçuk Bayraktardan mükafat almış Anadolu Məslək liseyinin bir qrup şagird və müəllimindən ibarət heyət STEAM layihəsi çərçivəsində “STEAM Azərbaycan” festivalında iştirak etmək üçün respublikamıza səfər etmişdir.
Festivalın məqsədi təhsilalanlarda tənqidi yaradıcı düşüncə, əməkdaşlıq etmə və s. kimi XX əsr bacarıqlarıını formalaşdırmaq, yaradıcı proses vasitəsilə öyrənmə imkanı yaratmaq, müxtəlif proqramlaşdırma dillərini tətbiq etməklə müasir İKT avadanlıqlarından istifadə etmək qabiliyyətini yüksəltməkdir.
Səfər çərçivəsində heyət mühəndis texniki yönümlü ali təhsil müəssisələri ilə tanış olmaq məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində oldu.
Görüş ilk öncə universitetimizin Heydər Əliyev Mərkəzində keçirildi. Qonaqları Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev salamladı və onları universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi.
Daha sonra heyət universitetin imkanları ilə tanış olmaq məqsədilə Mühəndislik və Fizika və elektroenergetika fakültələrində oldu, universitetin II tədris binasının həyətində açıq səma altında elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksəkgərginlikli yarımstansiya Tədris poliqonunu, Elektrotexnika və energetika kafedrasındakı laboratoriyaları, həmçinin prof. Cavanşir Məmmədovun rəhbərliyi ilə startup layihələrinin işləndiyi İnnovasiya Mərkəzini ziyarət etdilər.
Görüşdə Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri t.e.d, professor Cavanşir Məmmədov və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.
Sonda Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev qonaqlara universitet adından hədiyyələr təqdim etdi.

A GROUP OF STUDENTS AND TEACHERS OF SIVAS ANATOLIAN VOCATIONAL HIGH SCHOOL OF THE REPUBLIC OF TURKEY AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY
On December 8, a group of students and teachers who received awards from the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan and Selcuk Bayraktar as the winners of the Technofest competition of the Anatolian Vocational High School in the Republic of Turkey visited our country to participate in the “STEAM Azerbaijan” festival.
The purpose of the festival is to form in students twentieth-century skills such as critical creative thinking, collaboration, learning opportunities through the creative process, the ability to use modern ICT equipment through the application of various programming languages.
During the visit, the delegation visited Sumgayit State University to get acquainted with engineering-oriented higher education institutions.
The meeting was first held at the Heydar Aliyev Center of our university. The guests were greeted by the Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev, who expressed his pleasure to see them at our university.
Afterwards, the delegation visited the faculties of Engineering and Physics and Electroenergetics to get acquainted with the potential and material-technical base of the university. Afterwards, the staff visited the open-air training museum on electric power and high-voltage substation in the yard of the II educational building of the university, laboratories of the Department of Electrical Engineering and Energy, as well as visited the Innovation Center, where startup projects are developed under the leadership of prof. Javanshir Mammadov.
The meeting was attended by Dean of the Faculty of Engineering, Associate Professor Ulduz Aghayev, Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics, Associate Professor Tamella Ahmadova and Head of Process Automation, Professor Javanshir Mammadov and Head of International Cooperation and Foreign Students Department Sadagat Fatullayeva.
At the end, Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev presented gifts to the guests on behalf of the university.