Əsas səhifə | Xəbərlər | Təhsil Nazirliyinin ATM-in Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxsləri ilə ənənəvi görüşü keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 10 Dekabr 2021 12:00
Təhsil Nazirliyinin ATM-in Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxsləri ilə ənənəvi görüşü keçirildi
Dekabrın 10-da Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə fəaliyyət göstərən məsul şəxsləri ilə onlayn formatda görüş keçirildi.
Görüşün əsas məqsədi Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin beynəlmiləlləşməsi prosesində mövcud vəziyyəti, beynəlxalq fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaq və bu fəaliyyətin Təhsil Nazirliyi ilə daha səmərəli şəkildə əlaqələndirilməsini təmin etmək, həmçinin əcnəbilərin ölkəmizdə təhsili və təşviqi, prosesin idarə olunması və yeni çağırışları müzakirə etmək idi.
Görüşü Təhsil Nazirliyi Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov açaraq, iştirakçıları salamladı və sözü təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanova verdi. Firudin Qurbanov təhsilin beynəlmiləlləşməsi və əcnəbi vətəndaşların ölkəmizin ATM-lərinə cəlb olunması sahəsində dövlət qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş geniş imkanlardan danışdı, eyni zamanda bu siyasətin ölkənin iqtisadi cəhətdən möhkəmlənməsində də mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini xüsusilə vurğuladı.
Görüşdə Təhsil Nazirliyi əməkdaşları tərəfindən ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin ölkələr, universitetlər və təhsil səviyyələrinə uyğun statistikalarını əks etdirən təqdimatlar nümayiş etdirildi və əcnəbi tələbələrin sayının artırılması üçün tapşırıq, tövsiyələr verildi.
Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun müdiri Mujdat Həsənov və ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq əlaqələr üzrə fəaliyyət göstərən prorektor, şöbə müdirləri, əcnəbi tələbələrlə iş üzrə dekanlar və digər məsul şəxslərin iştirak etdiyi görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dos. Qafar Atayev və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva iştirak etdilər.
Görüşün sonunda iştirakçıların çoxsaylı sualları Firudin Qurbanov və Təhsil Nazirliyi nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.

Home | News | MINISTRY OF EDUCATION HOLDS TRADITIONAL MEETING WITH HEI OFFICIALS IN CHARGE OF INTERNATIONAL RELATIONS AND WORK WITH FOREIGN STUDENTS
Yerləşdirilmə tarixi : 10 December 2021 12:00
MINISTRY OF EDUCATION HOLDS TRADITIONAL MEETING WITH HEI OFFICIALS IN CHARGE OF INTERNATIONAL RELATIONS AND WORK WITH FOREIGN STUDENTS
On December 10, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan organized an online meeting with the officials in charge of international relations and work with foreign students of higher education institutions.
The main purpose of the meeting was to get acquainted with the current situation in the process of internationalization of Azerbaijani higher education institutions, international activities and ensure more effective coordination of these activities with the Ministry of Education, as well as to discuss the education and promotion of foreigners in our country and new challenges.
The meeting was opened by Tural Ahmadov, Head of the International Relations Department of the Ministry of Education, who greeted the participants and gave the floor to Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov. Firudin Gurbanov spoke about the wide opportunities provided by the state legislation in the field of internationalization of education and attraction of foreign citizens to HEIs of our country, at the same time emphasizing the importance of this policy in strengthening the country"s economy.
During the meeting, employees of the Ministry of Education made presentations reflecting the statistics of foreign students studying in our country in accordance with the countries, universities and levels of education, and gave instructions and recommendations to increase the number of foreign students.
Mujdat Hasanov, Head of the Sector for Education Abroad and Work with Foreign Students, and vice-rectors for International Relations at Higher Education Institutions, heads of departments, deans for Work with Foreign Students and other officials attended the meeting. Vice-Rector for International Relations of Sumgayit State University Assoc. prof. Gafar Atayev and Head of the International Cooperation and Foreign Students Department Sadagat Fatullayeva participated in the event.
At the end of the meeting, numerous questions of the participants were answered by Firudin Gurbanov and representatives of the Ministry of Education.