Dekabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetməsi fakültəsinin Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasında vergi qanunvericiliyi və vergi sistemi” mövzusunda onlayn formatda seminar keçirildi.
Seminarı İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq qonağı və iştirakçıları salamladı, seminarın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Respublikası Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzi ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin birgə təhsil və elmi-tədqiqat sahələri üzrə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi, iqtisadyönümlü ixtisaslar üzrə bakalavr səviyyəsində təhsil alanların istehsalat və magistrantların elmi-tədqiqat təcrübələrinin təşkili, birgə tədbirlərin, o cümlədən ekskursiyaların, treninqlərin, seminarların keçirilməsi ilə bağlı sıx əlaqələr mövcuddur. Fakültənin Mühasibat uçotu və audit, Maliyyə və digər iqtisadyönümlü ixtisaslarında təhsil alan tələbələrin və müəllim heyətinin yeni dəyişiklərlə məlumatlanmasına həsr edilmiş seminarın keçirilməsi gələcəkdə tədris prosesinin daha səmərəli təşkilinə xidmət edəcəyini bildirdi.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev çıxış edərək vergi sisteminin prinsipləri, vergilərin əsas funksiyaları, vergi xidmətinin modernləşdirilməsi haqqında məlumat verdi, verginin iqtisadi inkişafdakı rolundan danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının vergi qanunvericiliyi Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasından, Vergi Məcəlləsindən və onlara uyğun olaraq qəbul edilmiş Azərbaycan Respublikasının qanunvericilik aktlarından ibarətdir.
Seminar Dövlət Vergi Xidməti Tədris Mərkəzinin Vergi qanunvericiliyi tədrisi şöbəsinin baş müəllimi Tural Abbasov tərəfindən həyata keçirildi. Tural Abbasov bildirdi ki, seminarın keçirilməsində məqsəd Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsi, vergi sistemi və vergilərin tətbiq olunması, onlayn kargüzarlıq və hesabatların tərtib olunması haqqında iştirakçıları maarifləndirmək,Vergi Məcəlləsinə edilmiş son dəyişikliklər barədə seminar iştirakçılarını ətraflı məlumatlandırmaqdır. Tural Abbasov onu da diqqətə çatdırdı ki, son vaxtlar vergi qanunvericiliyinin və inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi, ölkədəki vergi mühitinin daha da yaxşılaşdırılması, sahibkarlıq subyektlərinin öz vergi öhdəliklərini rahat və asan şəkildə yerinə yetirə bilmələri üçün elektron xidmətlərin tətbiqinin genişləndirilməsi, sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyətinə qanunsuz müdaxilələrin aradan qaldırılması istiqamətində bir sıra ciddi addımlar atılıb.
Sonda tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırıldı. Vergi qanunvericiliyinə edilmiş dəyişikliklərin mahiyyəti, onların praktiki tətbiqi, məcəllənin ayrı-ayrı maddələri ilə bağlı ətraflı izahlar verildi.

A SEMINAR ON "TAX LEGISLATION AND TAX SYSTEM IN THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN" AT SSU
An online seminar on "Tax legislation and tax system in the Republic of Azerbaijan" was organized by the Department of Finance and Accounting of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University on December 14.
The seminar was opened by the Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva, who greeted the guests and participants and spoke about the importance of the seminar. She noted that there are close contacts between the Training Center of the Ministry of Taxes of the Republic of Azerbaijan and Sumgayit State University in the field of joint education and research, organization of production and research internships of undergraduate and graduate students in economics, joint events, including excursions, trainings, seminars. She said that holding a seminar on informing students and teachers studying accounting and auditing, finance and other economic specialties of the faculty with new changes will serve to more effectively organize the educational process in the future.
Associate Professor Logman Abdullayev, Head of the Department of Finance and Accounting, spoke about the principles of the tax system, its main functions, the modernization of the tax service, the role of taxes in economic development. He noted that the tax legislation of the Republic of Azerbaijan consists of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, the Tax Code and legislative acts of the Republic of Azerbaijan adopted in accordance with them.
The seminar was conducted by Tural Abbasov, a senior lecturer at the Tax Legislation Department of the State Tax Service Training Center. Tural Abbasov said that the purpose of the seminar was to educate participants on the Tax Code of the Republic of Azerbaijan, the tax system and the application of taxes, online clerical work and reporting, to inform participants about the latest changes to the Tax Code. Tural Abbasov also noted that recently there has been a focus on improving tax legislation and administration, and a number of serious steps have been taken further improving the tax environment in the country, expanding the use of electronic services for businesses to easily and easily fulfill their tax obligations, eliminating illegal interference in the activities of businesses.
In the end, the students' questions were answered. Detailed explanations were given on the essence of the amendments to the tax legislation, their practical application, and individual articles of the Code.