Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə qurumlararası işçi qrupunun onlayn iclası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Dekabr 2021 16:48
Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq üzrə qurumlararası işçi qrupunun onlayn iclası keçirildi
14 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və Rusiya Federasiyası Ali Təhsil və Elm Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin nümayəndələrinin iştirakı ilə Rusiya‒Azərbaycan qurumlararası işçi qrupunun təhsil sahəsində əməkdaşlığına dair onlayn görüşü keçirildi.
İclasın gündəliyində universitetlərarası əməkdaşlığın inkişafı (ikili diplom, birgə kafedraların təşkili və s.), təhsil sənədlərinin qarşılıqlı tanınması, Rusiya‒Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının III Forumunun keçirilməsi, COVID‒19 pandemiyası dövründə təhsilin davamlılığının təmini kontekstində təcrübə mübadiləsi, Azərbaycan Respublikasının ümumtəhsil müəssisələrində rus dilini tədris edən pedaqoji heyət üçün ixtisasartırma kurslarının təşkili və digər məsələlər müzakirə edildi.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov və universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Qafar Atayev iştirak edirdi. Rektor Elxan Hüseynov çıxış edərək, Rusiya ‒ Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətindən, əhəmiyyətindən və assosiasiya çərçivəsində görülən işlərdən danışdı, Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının III Forumunun hər iki ölkənin Təhsil Nazirlikləri səviyyəsində əyani formada keçirilməsini təklif etdi. Təklif Rusiya Federasiyası Ali Təhsil və Elm Nazirliyinin nümayəndə heyəti tərəfindən müsbət qiymətləndirildi.

AN ONLINE MEETING OF THE INTERAGENCY WORKING GROUP ON COOPERATION IN THE FIELD OF EDUCATION BETWEEN THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN AND THE RUSSIAN FEDERATION
On December 14, 2021, an online meeting of the Russian-Azerbaijani interagency working group on cooperation in the field of education was held with the participation of representatives of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Department of International Cooperation of the Ministry of Higher Education and Science of the Russian Federation.
The agenda of the meeting includes the development of inter-university cooperation (dual diploma, organization of joint departments, etc.), mutual recognition of educational documents, holding the III Forum of the Russian-Azerbaijani University Association, exchange of experience in the context of ensuring the sustainability of education during the COVID-19 pandemic, the organization of training courses for pedagogical staff, teaching Russian in secondary schools and other issues.
The meeting was attended by the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov and the Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev. Rector Elkhan Huseynov spoke about the activities and importance of the Russian-Azerbaijani University Association and the work done within the Association. He proposed to hold the III Forum of the Russian-Azerbaijani University Association in person at the level of the Ministries of Education of both countries. The proposal was positively assessed by the delegation of the Ministry of Education of the Russian Federation.