İyulun 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində I Avropa Oyunlarının könüllüləri ilə görüş keçirildi.
Universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov çıxışında qeyd etdi ki, tarixdə ilk dəfə təşkil olunan Avropa Oyunlarına uğurla başa çatdı. Qitənin 50 ölkəsindən 6 mindən çox atletin qatıldığı bu möhtəşəm bayramda ədalətli idman mübarizəsi nəticəsində ən güclülər qalib gəldi. İlk Avropa Oyunlarının standartlarını müstəqil Azərbaycan müəyyənləşdirdi və Avropada yeni tarix yazdı. Avropanı bir araya gətirən idman və dostluq bayramından sonra Azərbaycanın idman ölkəsi kimi nüfuzu qitənin sərhədlərini aşaraq dünyada daha da artdı. Bütün bunlar müstəqil və müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı ulu öndər Heydər Əliyevin qoyduğu siyasətin davamıdır. Ulu öndərin Azərbaycanın inkişafında xüsusi önəm verdiyi sahələrdən biri də idman siyasəti idi. Bu sahədə Prezident İlham Əliyevin Heydər Əliyev siyasi kursunu qətiyyətlə davam etdirməsi Azərbaycanı dünyanın idman mərkəzlərindən birinə çevirmişdir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Milli Məclisin deputatı,  birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın təşkilatçılığı ilə I Avropa Oyunları yüksək səviyyədə öz işini yekunlaşdırması ilə dünya idman tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Rektor Elxan Hüseynov bu parlaq qələbə münasibəti ilə Prezident cənab İlham Əliyevi və ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanı, o cümlədən Azərbaycan xalqını Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim və tələbə heyəti adından təbrik etdi.
Rekor vurğuladı ki, “Bakı 2015” I Avropa Oyunlarının dünyaya səs salması, ilk növbədə bu beynəlxalq idman yarışına Azərbaycanın ev sahibi kimi ciddi hazırlıqları ilə bağlıdır.  Ölkəmizin tarixinə qızıl medallarla yazılan I Avropa Oyunlarının keçirildiyi günlərdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbə-gənclərinin könüllü kimi xidmət göstərmələri fərəhləndirici haldır. Universitetimizin könüllüləri üzərinə düşən  şərəfli və olduqca məsuliyyətli vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəldilər. Azərbaycanın tarixi abidələri, mədəniyyəti haqqında turistlərin məlumatlandırılması üçün könüllülərimizin bir neçə xarici dildən istifadə etməsi universitetimizdə tədris olunan təhsilin keyfiyyətindən xəbər verir.
Professor Elxan Hüseynov könüllülərimizin I Avropa Oyunlarında fəal iştirakını təşkil etdiklərinə görə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru, dosent Nizami Namazova və Tələbə Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayevə təşəkkür etdi. Həmçinin bildirdi ki, fəal iştirak etmiş könüllülər mükafatlandırılacaqdır.
Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Sevil Yusifova yarışların keçirildiyi müddətdə könüllü olaraq bu mötəbər beynəlxalq idman bayramının iştirakçısı olmaqdan qürur duyduğunu bildirdi.  Müxtəlif ölkələrdən gələn idmançılara lazımi köməklik göstərirdik. Qazancımız həm də müxtəlif ölkələrdən gələn insanlarla dostluq qurmağımızdır. Bunun üçün də xarici dil bilməyimiz vacib idi. Universitetimizin müəllimləri mənə bir ay müddətində alman dilini öyrətdiklərinə görə onlara öz dərin təşəkkürümü bildirirəm.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Fərid Vaqifli tələbə-gənclər adından rektor Elxan Hüseynova I Avropa Oyunlarında könüllü olduqları müddətdə onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə təşəkkür etdi.
Tələbələr o tarixi günlə bağlı unudulmaz xatirələrini bölüşdülər və qələbəni bir daha alqış sədaları ilə qeyd etdilər.

On July 3, a meeting was held with the European Games volunteers at Sumgait State University. Rector of the University, Professor Elkhan Huseynov noted that the First European Games has been successfully completed. More than 6 thousand athletes from 50 countries of the continent took part in the spectacular sporting event and as a result of a fair competition the strongest prevailed. Azerbaijan set a new standard for hosting a large-scale sporting event by organizing Baku 2015 First European Games and wrote the history of independent Azerbaijan in Europe. After a few days of bringing Europe together through sports and friendship, Azerbaijan"s reputation as a sporting country has increased in the world. All of these are a continuation of the policy by the founder and the architect of the modern independent state of Azerbaijan, the great leader Heydar Aliyev. Heydar Aliyev paid great attention to the development of Azerbaijan’s sports policy. In this area, President Ilham Aliyev resolutely continues the political course of Heydar Aliyev, making Azerbaijan one of the world"s sports center.
Organized by Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador, deputy of the parliament, and the Chair of Baku 2015 European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva ,the First European Games Final was concluded successfully and it was written with a great honor in the world’s sport history.
Rector, Professor Elkhan Huseynov congratulated President Ilham Aliyev and our country"s First LadyMehriban Aliyeva, as well as Azerbaijani people on behalf of the teachers and students of Sumgait State University on the occasion of the brilliant victory.
Rector stressed that “Baku 2015” First European Games got a lot of attention from all over the world. First of all, it showed Azerbaijan’s ability to host an international sporting event. It was written in the history of our country with golden medals. During the First European Games, Sumgait State University young volunteers’ services were gratifying. Volunteers from our university managed quite the honorable and responsible work. Our volunteers’ use of some foreign languages in order to inform tourists about Azerbaijani historical monuments and culture is the result of the quality of education at our university.
Professor Elkhan Huseynov thanked Vice Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Nizami Namazov and Student Union Chairman Nemat Ibayev for organizing volunteers active participation in the First European Games.Speaking about the session exams for the volunteers. Active volunteers will also be awarded.
A second year student of Philology Faculty, Sevil Yusifova expressed her pride to be a participant in this prestigious international sports festival as a volunteer during the competition. “We showed the necessary help to the athletes from various countries.Establishing friendships with people from different countries was among our many achievements. For this reason, it was important to know a foreign language. I express my deep gratitude to the teachers of our university for teaching me German within a month.
A third year student of History and Geography faculty, Ferid Vagifli thanked Elkhan Huseynov on behalf of the students and youth for the care and attention provided to them during their stay as the volunteers in the First European Games.
Students shared their memories of the unforgettable historic day and the victory was celebrated with applause.