Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun Elektrotexnika və energetika kafedrasının bir qrup müəllim və tələbəsi Sumqayıt Elektrik Stansiyasına ekskursiya etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 21 Dekabr 2021 10:47
SDU-nun Elektrotexnika və energetika kafedrasının bir qrup müəllim və tələbəsi Sumqayıt Elektrik Stansiyasına ekskursiya etdilər
Dekabrın 21-də SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin Elektrotexnika və energetika kafedrasının bir qrup müəllim və tələbəsi kafedra müdiri dosent Nadir Hacıbalayevin rəhbərliyi ilə Sumqayıt Elektrik Stansiyasına ekskursiya etdilər.
Ekskursiyada iştirak edən nümayəndə heyətimizi əvvəlcə stansiyanın Texniki Təminat şöbəsinin aparıcı mühəndisi Tofiq Qurbanov səmimi qarşıladı və stansiya haqqında geniş məlumat verdi. Qeyd etdi ki, stansiya "SİEMENS" şirkəti (Almaniya) tərəfindən Sumqayıt 1№ -li İstilik Elektrik Mərkəzinin bazasında yenidən qurulmuşdur. Gündəlik burada 483 meqovatt/saat elektrik enerjisi istehsal olunur və sistemə ötürülür. Stansiyada buxar turbinləri ilə yanaşı, qaz turbinləri də mövcuddur.
Turbin sexinin aparıcı mühəndisi Şəfa Vəliyeva isə stansiyadakı bütün istilik avadanlıqları ilə tələbələri tanış etdi. Həmin avadanlıqların iş prinsipi və onların ilkin parametrləri haqqında məlumat verdi. Məlum oldu ki, stansiyada iki qazan, iki turbin (qaz-buxar turbini), 2000 m3 həcmə malik çirkli su çəni və 750 m3 həcmə malik təmiz su bakı, sahil stansiyası, kondensat nasosları, bəsləyici nasoslar, stansiyaya qaz verimi məntəqələri (qeyd edək ki, qazın təzyiqi 28 atmosferdir), eyni zamanda dispetçer məntəqəsi və s. mövcuddur.
Sonra Texniki təminat şöbəsinin aparıcı mühəndisi Tofiq Qurbanov, turbin sexinin aparıcı mühəndisi Şəfa Vəliyeva tələbələrin suallarını cavablandırdılar.

A GROUP OF TEACHERS AND STUDENTS OF THE DEPARTMENT OF ELECTROTECHNICS AND ENERGETICS OF SSU MADE AN EXCURSION TO SUMGAYIT POWER PLANT
On December 21, a group of teachers and students of the Department of Electrotechnics and Energetics of the Faculty of Physics and Electrical Engineering of SSU, led by the head of the department, Associate Professor Nadir Hajibalayev, made an excursion to Sumgayit Power Plant.
Our delegation, which took part in the tour, was first warmly welcomed by Tofik Gurbanov, the leading engineer of the Technical Support Department of the station, who gave detailed information about the station. He noted that the station was reconstructed by SIEMENS (GERMANY) on the basis of Sumgayit Thermal Power Plant No. 1. It produces 483 megawatt electricity per hour daily and transmits it to the system. In addition to steam turbines, the station also has gas turbines. Shafa Valiyeva, the leading engineer of the turbine workshop, acquainted the students with all the heating equipment at the station. He informed about the working principle of the equipment and their initial parameters. It turned out that the station has two boilers, two turbines (gas-steam turbine), a dirty water tank with a capacity of 2000 m3 and a clean water tank with a capacity of 750 m3, a coastal station, condensate pumps, feed pumps, gas supply points to the station, (the gas pressure is 28 atmosphere), and a control room.
Then Tofik Gurbanov, Lead Engineer of the Technical Support Department, Shafa Valiyeva, Lead Engineer of the Turbine Workshop answered the students" questions.