Əsas səhifə | Xəbərlər | “Şanlı Zəfər tarixi ilə qürurlanan xalqın Həmrəylik Günü” adlı tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 24 Dekabr 2021 12:12
“Şanlı Zəfər tarixi ilə qürurlanan xalqın Həmrəylik Günü” adlı tədbir keçirildi
Dekabrın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı və Tarix və coğrafiya fakültəsinin professor- müəllim heyəti ilə Sosiologiya və politologiya ixtisası üzrə təhsil alan bir qrup tələbənin iştirakı ilə “Şanlı Zəfər tarixi ilə qürurlanan xalqın Həmrəylik Günü” adlı tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər. Sonra Dövlət Himni səsləndirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini dosent Cavid Məmiyev açaraq, tədbir iştirakçılarını 31 Dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə təbrik etdi, ən xoş arzularını çatdırdı. Dosent Cavid Məmiyev bu əlamətdar tarixin qeyd olunmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərindən danışdı. Bildirdi ki, Ulu öndərin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra müstəqil Azərbaycan Respublikası dünya azərbaycanlılarının mənafe və maraqlarının təminatçısı olduğunu bəyan etmiş, xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla məqsədyönlü iş aparılmağa başlanılmışdır. Dekan müavini onu da əlavə etdi ki, həmrəylik istər bu gün, istərsə də gələcək zaman çərçivəsində Azərbaycan xalqının ilk birlik carçısıdır. Üzərindən illər, əsrlər keçsə belə, vicdan, şərəf, birlik amillərini hər şeydən üstün tutan Azərbaycan xalqının həmrəyliyinin pozulması və ona kənar amillərin müdaxiləsi mümkün deyil. Bu gün bütün dünya 44 gün ərzində Azərbaycan xalqının məğrurluğuna, yenilməzliyinə, birliyinə, ordusunun gücünə və Prezident İlham Əliyevin sərkərdəlik qabiliyyətinə şahidlik etdi.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Orxan Dadaşov “Şanlı Zəfər tarixi ilə qürurlanan xalqın Həmrəylik Günü”ə dair təqdimatla çıxış etdi.
Tələbələr: Əli Əliyev “Azərbaycan Respulikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin həmrəylik yolunda qoyduğu müstəsna izlər”, İqbal Sadıqov “Həmrəyliyin əsas olaraq həyatımızda rolu”, Aslan Yusifzadə “Diaspora və lobbiçiliyn həmrəyliyimizdə rolu” mövzularında çıxışları dinlənildi. Bildirildi ki, Azərbaycanın istər döyüş meydanında, istərsə də diplomatik müstəvidə qazandığı uğurlar, əldə olunan tarixi zəfər bir daha onu göstərdi ki, dövlətlə xalqın birliyinin aşa bilməyəcəyi heç bir əngəl yoxdur. Ataların məşhur məsəlindəki “El bir olsa, dağ oynadar yerindən” ifadəsi Vətən müharibəsində Azərbaycanın zəfəri ilə bir daha öz təsdiqini tapdı.
Sonra “Həmrəylik yolu” adlı videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra isə tələbələr arasında həmrəylik haqqında düşüncələri və bu yolda atıla biləcək addımları haqqında fikir mübadiləsi fonunda debat təşkil edildi.
Qeyd edək ki, tədbirin təşkil olunmasında Fəlsəfə, sosiologiya kafedrasının əməkdaşları, o cümlədən Nərgiz Yusifova xüsusi fəallıq göstərdilər. Qeyd etdilər ki, Azərbaycan birlik, həmrəylik, güvən ölkəsidir. Ölkəmizin sarsılmaz həmrəyliyi heç zaman pozulmasın!!

Home | News | AN EVENT ENTITLED "SOLIDARITY DAY OF THE PEOPLE PROUD OF THE HISTORY OF THE GLORIOUS VICTORY" WAS HELD
Yerləşdirilmə tarixi : 24 December 2021 12:12
AN EVENT ENTITLED "SOLIDARITY DAY OF THE PEOPLE PROUD OF THE HISTORY OF THE GLORIOUS VICTORY" WAS HELD
On December 24, Sumgayit State University hosted an event titled "Solidarity Day of the People Proud of the Glorious Victory Day" with the participation of a group of students majoring in Sociology and Political Science, organized by the Student Youth Organization and faculty of the Faculty of History and Geography.
At first, the participants of the event observed a minute of silence in memory of the souls of our martyrs who died for the freedom of our lands. Then the National Anthem was played.
The event was opened by the Deputy Dean of the Faculty of History and Geography, Associate Professor Javid Mamiyev, who congratulated the participants on December 31 - the Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year, and conveyed his best wishes. Associate Professor Javid Mamiyev spoke about the services of national leader Heydar Aliyev in celebrating this significant date. He noted that after the return of the great leader to political power in Azerbaijan, the independent Republic of Azerbaijan declared that it is the guarantor of the interests of Azerbaijanis around the world, and purposeful work has begun with Azerbaijanis living abroad. The Deputy Dean added that solidarity is the first herald of unity of the Azerbaijani people, both today and in the future. Even after years and centuries, it is impossible to violate the solidarity of the Azerbaijani people, who put the factors of conscience, honor and unity above all else, and to interfere with external factors. Today, for 44 days, the whole world has witnessed the pride, invincibility, unity, strength of the army and the leadership of President Ilham Aliyev of the Azerbaijani people.
At the event, a student of the Faculty of History and Geography Orkhan Dadashov made a presentation on "Solidarity Day of the people proud of the glorious history of Victory."
Students: Ali Aliyev "Exclusive traces left by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on the path of solidarity", Igbal Sadigov "The role of solidarity in our lives", Aslan Yusifzade "The role of the diaspora and lobbying in our solidarity" were heard. It was noted that the successes of Azerbaijan, both on the battlefield and in the diplomatic sphere, and the historic victory achieved once again showed that there is no obstacle to the unity of the state and the people. The expression in the famous proverb of the fathers "If there is one hand, the mountain will play" was once again confirmed by the victory of Azerbaijan in the Patriotic War.
Then the video "Way of Solidarity" was shown.
Afterwards, a debate was organized between the students to exchange views on the ideas of solidarity and possible steps to be taken in this direction.
It should be noted that employees of the Department of Philosophy and Sociology, including Nargiz Yusifova, were especially active in organizing the event. They noted that Azerbaijan is a country of unity, solidarity and trust. May the unconquerable solidarity of our country never be broken !!