Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsində "Tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinin təşkili" mövzusunda elmi seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Dekabr 2021 13:20
SDU-da Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsində "Tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinin təşkili" mövzusunda elmi seminar keçirildi
Dekabrın 24-də Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Fizika və elektroenergetika fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyətinin iştirakı ilə "Tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinin təşkili" mövzusunda elmi seminar keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə açan fakültə dekanı dosent Tamella Əhmədova iştirakçıları salamladı, seminarın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Fakültənin elmi işlərindən və elmi işlərdə qazanılan nailiyyətlərdən danışdı. Dosent Tamella Əhmədova gənc tədqiqatçıların qarşısında dayanan vəzifələrdən, dissertasiya və buraxılış işlərinin yazılma qaydalarından bəhs etdi, tələbələrə elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Fakültənin TEC üzrə rəhbəri dosent Xəyalə Əliquliyeva fakültənin TEC-in uğurlarından danışdı.
Elmi seminarda fakültənin müəllimləri: Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının assistenti Aysel Qəribli “Elmi işlərin tədqiqatı, predmeti, elmi istiqaməti, elmi işin refleksiyası”, Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının müəllimi Vəfa Səlimova “Elmi işlərin araşdırılmasında, materialın toplanması” mövzularında çıxış etdilər.
Seminarda Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və Fizika və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Fuad Məmmədov çıxışlarında elmi rəhbərlərlə tələbələrin birgə fəaliyyətindən söz açdılar.
Seminarda SDU-nun TEC Şurasının sədri Şəfa İsayeva çıxış edərək məqalə və tezislərin hazırlanmasının elmi və texniki cəhətləri, elmi məqalədə problemin qoyuluşu, həlli, araşdırmanın giriş, nəticə və xülasə hissələrinin yazılması barədə danışdı.

A SCIENTIFIC SEMINAR ON "ORGANIZATION OF RESEARCH WORK OF STUDENTS" WAS HELD AT THE FACULTY OF PHYSICS AND ELECTRICAL ENGINEERING
On December 24 at the Faculty of Physics and Electrical Engineering was held a scientific seminar on the topic: "Enlightenment work on the implementation of scientific work."
The seminar with an introductory word was opened by the Dean of the Faculty, Assoc. Tamella Ahmedova. She welcomed the participants and told about the importance of the seminar, scientific work at the faculty, achievements, attracting students to the performance of scientific work. The dean also told about the rules of writing dissertations and graduations, assignments, standing in front of young researchers, wished them success.
Head of SNO Assoc. Khayala Aligulieva told about the successes of the Student Scientific Society.
- Teachers of the faculty at the scientific seminar: Assistant of the Department of Solid State and Semiconductor Physics Aysel Garibli "Research, subject, scientific direction, reflection of scientific work", Teacher of Physics and its teaching methodology Vafa Salimova perfomed "In research of scientific works, collection of material.
The workshop was attended by the head. Department of Electrical Engineering and Power Engineering, Associate Professor Nadir Hajibalaev, Head Department of Electromechanics, Associate Professor Turgai Huseynov and Head. Department of Physics and Methods of Teaching by Associate Professor Fuad Mamedov. They told about the shortcomings in the implementation of scientific work, about the methods of their representation, the interaction of scientific leaders with students.
Shafa Isaeva, the chairman of SNO, spoke at the seminar. He explained the technical features of the articles and theses, the staging of the problem in scientific work, its solution, the writing of the introductory and concluding parts, and the conclusions.