SDU-nun Gənc Alimlər Şurasının təşkilatçılığı ilə  “Azərbaycan xalqının mübarizə tarixi və Şuşa” mövzusunda  vebinar keçirildi
Yanvarın 5-də SDU-nun Gənc Alimlər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan xalqının mübarizə tarixi və Şuşa” mövzusunda vebinar keçirildi. Vebinarı giriş sözü ilə açan Gənc Alimlər Şurasının sədri dosent Xəyalə Mürsəliyeva iştirakçıları salamladı, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanda 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında Sərəncam imzalaması münasibətilə hər kəsi təbrik etdi, onlara məruzəçi – Bakı Dövlət Universitetinin Dünya azərbaycanlıları: tarixi-demoqrafiya elmi-tədqiqat laboratoriyasının böyük elmi işçisi, Bakı Universitetinin Elmi xəbərləri jurnalının Humanitar elmlər seriyasının redaksiya heyətinin üzvü, məsul katib, “Qarabağ Azərbaycandır!” Zəfər epopeyası”nın həmmüəllifi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səidə Quliyeva haqqında məlumat verdi.
Səidə Quliyeva çıxışında Azərbaycan xalqının erməni millətçilərinə qarşı mübarizəsi, Azərbaycan dövlətinin Birinci Qarabağ müharibəsindən sonra işğalçı düşmən tapdağından öz ərazilərini azad etmək üçün gördüyü tədbirlər, Vətən müharibəsi və Şuşa əməliyyatı, Şuşanın Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı olmasını ətraflı izah etdi. Azərbaycan xalqının erməni millətçilərinin həyata keçirdiyi etnik təmizləmə və soyqırımlarına qarşı mübarizəsində Şuşa şəhərinin mühüm mərkəz olmasını tutarlı faktlarla əsaslandırdı. Məruzəçi sonda qeyd etdi ki, 1905‒1906, 1918‒1920, 1988‒1992 və 2020-ci il döyüşləri zamanı mədəniyyət beşiyi olan Şuşa Azərbaycan xalqının separatizmə, soyqırımı və etnik təmizləmə, terrora qarşı mübarizəsinin mərkəzi olmuşdur. Məhz bu səbəbdən də Şuşa səhərinin işğaldan azad edilməsi qarşı tərəfin kapitulyasiyası və hərbi əməliyyatlarının dayandırılmasına səbəb olmuşdur.

WEBINAR ON "HISTORY OF STRUGGLE OF THE AZERBAIJANI PEOPLE AND SHUSHA" WAS ORGANIZED BY THE COUNCIL OF YOUNG SCIENTISTS OF SSU
On January 5, a webinar on "History of the struggle of the Azerbaijani people and Shusha" was organized by the Council of Young Scientists of SSU. Opening the webinar, Chairwoman of the Council of Young Scientists Khayala Mursaliyeva greeted the participants, congratulated everyone on the signing of the Order of President Ilham Aliyev on declaring 2022 the "Year of Shusha" in Azerbaijan. Senior Researcher of the Research Laboratory, Member of the Editorial Board of the Humanities Series of the Baku University Scientific News Magazine, Executive Secretary, “Karabakh is Azerbaijan! He gave information about Saida Guliyeva, co-author of "Victory Epic", Doctor of Philosophy in History, Associate Professor of Homeland History.
In her speech, Associate Professor Saida Guliyeva explained in detail the role of Shusha in the struggle of the Azerbaijani people against the Armenian nationalists, the measures taken by the Azerbaijani state to liberate its territories from the enemy after the First Karabakh War, the Patriotic War and the Shusha operation. He substantiated the fact that Shusha is an important center of the Azerbaijani people in the struggle against ethnic cleansing and genocide committed by Armenian nationalists. In conclusion, the rapporteur noted that during the wars of 1905-1906, 1918-1920, 1988-1992 and 2020, Shusha, the cradle of culture, was the center of the Azerbaijani people"s struggle against separatism, genocide and ethnic cleansing, terrorism. That is why the liberation of Shusha in the morning led to the capitulation of the opposite side and the cessation of military operations.