SDU-nun əməkdaşları Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən onlayn təlimdə iştirak etdilər
Yanvarın 6-da Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin (ARTN) Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin əcnəbi tələbələrin qəbulu üzrə məsul əməkdaşları ilə təlim keçirildi.
Təlim Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 01 may 2015-ci il tarixli 125 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xarici ölkələrdə, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında təhsil alması Qaydaları”na edilmiş müvafiq dəyişikliyi barədə məlumatlandırma xarakteri daşıyırdı.
Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektorunun müdiri Müjdat Həsənovun da qatıldığı tədbiri Təhsil Sistemlərinin İnformasiyalaşdırılması idarəsinin baş məsləhətçisi Cavad Mustafazadə açaraq, yeni mexanizmi izah edən geniş təqdimatla çıxış etdi və yaranan sualları cavablandırdı.
Belə ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 11 oktyabr 2021-ci il tarixli 302 nömrəli Qərarı ilə təsdiq olunmuş müvafiq dəyişikliyə əsasən Azərbaycan Respublikasında təhsil almaq üçün müraciət edən əcnəbilər seçdikləri təhsil müəssisələrinə ARTN-nin “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”nin (TMİS)“Elektron sənəd qəbulu” altsistemi vasitəsilə elektron qaydada müraciət etməlidir.
Qeyd edək ki, 01.01.2022-ci il tarixindən qüvvəyə minən dəyişiklik əcnəbi tələbə qəbulunda ali təhsil müəssisələrinin səlahiyyətlərini heç bir şəkildə məhdudlaşdırmır, sadəcə, əcnəblərin ali və orta ixtisas təhsili müəsisələrinə müraciətlərinin mərkəzləşdirilmiş qaydada həmin sistem vasitəsilə ilə həyata keçirilməsini təmin edir.
Görüşdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və şöbənin əməkdaşı Natavan Quliyeva iştirak etdilər.

Home | News | EMPLOYEES OF SSU PARTICIPATED IN AN ONLINE TRAINING ORGANIZED BY THE MINISTRY OF EDUCATION
Yerləşdirilmə tarixi : 06 January 2022 18:05
EMPLOYEES OF SSU PARTICIPATED IN AN ONLINE TRAINING ORGANIZED BY THE MINISTRY OF EDUCATION
On January 6, the Department of International Cooperation of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan (ARTN) organized a training with the staff responsible for the admission of foreign students in higher education institutions, organized by the sector of education abroad and work with foreign students.
The training was to inform about the relevant amendments to the "Rules for education of citizens of the Republic of Azerbaijan abroad, foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 125 dated May 1, 2015.
Javad Mustafazadeh, Chief Adviser of the Education Systems Informatization Department, opened the event, which was also attended by Mujdat Hasanov, Head of the Sector for Education Abroad and Work with Foreign Students, and made a detailed presentation explaining the new mechanism and answering questions.
Thus, according to the relevant amendment approved by the Decision No. 302 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated October 11, 2021, foreigners applying for education in the Republic of Azerbaijan must apply to the educational institutions of their choice. "Reception" subsystem.
It should be noted that the amendment, which came into force on 01.01.2022, does not limit the powers of higher education institutions in the admission of foreign students, but only provides for the centralized implementation of foreigners" appeals to higher and secondary special education institutions through this system.
Head of the Department of International Cooperation and Foreign Students of Sumgayit State University Sadagat Fatullayeva and an employee of the department Natavan Guliyeva attended at the meeting.