SDU-da imtahanların gedişini izləmək üçün “Açıq qapı” günü təşkil olundu
Yanvarın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə 2021–2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair “Açıq qapı” günü keçirildi.
Əvvəlcə nümayəndə heyəti şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdilər və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Nümayəndə heyətini universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qarşıladı. Prorektor payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişatı, imtahan prosesində obyektivliyin, şəffaflığın təmin olunması ilə bağlı aparılan məqsədyönlü tədbirlər və imtahanın qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, imtahanlar Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin 10.12.2021-ci il tarixli F-570 saylı əmrinə müvafiq olaraq əyani formada keçirilir. İmtahanların keçirilməsi zamanı Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi tərəfindən hazırlanmış “İmtahanlar zamanı koronavirus infeksiyasının (COVID-19) profilaktikasına dair metodiki göstərişlər”ə və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Xüsusi karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na ciddi riayət etməyin vacibliyini xüsusi vurğuladı.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində payız imtahan sessiyasının 2022-ci ilin yanvarın 5-dən fevralın 2-dək keçirilməsi nəzərdə tutulub. Universitetdə keçirilən imtahan sessiyasının gedişində yarana biləcək şikayətlərin yerində və operativ şəkildə həll edilməsini təmin etmək məqsədilə Apellyasiya komissiyası, eyni zamanda imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət və tələbələr arasında yarana biləcək şikayətlərin operativ şəkildə araşdırılaraq aradan qaldırılması məqsədilə İmtahan qərargahı yaradılmışdır.
Qeyd edək ki, payız semestrinin imtahan sessiyasının gedişinə operativ nəzarət etmək məqsədilə rektorluğun məsul şəxsləri: Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov müvafiq fakültələr üzrə təhkim olunmuşdular.
Tələbələrin imtahanlara hazırlığının səmərəli təşkili üçün universitetin Elmi kitabxanası da gücləndirilmiş iş rejiminə keçirilərək hər gün 08:30-dan 17:30-dək fəaliyyət göstərir. Elmi kitabxanada elektron kitabxana tələbələrin ixtiyarına verilib.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, sessiya dövründə universitetin İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə mütəmadi olaraq “Açıq qapı” günləri təşkil ediləcək. İmtahanlara universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov şəxsən özü nəzarət edir. Rektor sessiya müddətində tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir. Prorektor onu da vurğuladı ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində də imtahanlar eyni qaydada həyata keçirilir.
Sonra universitetin rəhbərliyi, valideynlər və KİV nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda imtahan prosesini müşahidə etdilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar.Tələbələr də öz növbələrində qeyd etdilər ki, sualların hamısı semestr boyu keçdikləri mövzuları əhatə edir.

AN "OPEN DAY" WAS ORGANİZED AT SSU TO OBSERVE THE PROCESS OF THE EXAMS
An "Open Day" was held on January 12 on the exam session of the autumn semester of the 2021-2022 academic year with the participation of members of the Public Control and Advisory Council, parents and media representatives under the rector of Sumgayit State University.
First, the delegation visited the memorial of students and graduates erected in the courtyard of the university and laid flowers in front of the monument. The souls of our martyrs who died for the liberty and territorial integrity of our homeland were commemorated with a minute of silence.
Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs greeted the delegation. The Vice-Rector gave detailed information about the organization and course of the autumn exam session, purposeful measures taken to ensure objectivity and transparency in the examination process and the rules of the exam. He noted that the exams are held in accordance with the order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan No. F-570 dated 10.12.2021. He stressed during the examinations the importance of strict adherence to the "Temporary Rules for the organization of the teaching and learning process in educational institutions operating in the Republic" “Methodical instructions on prevention of coronavirus infection (COVID-19) ” prepared by the Medical Territorial Units Management Association and approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 332 dated September 10, 2020 “Azerbaijan during special quarantine regime.
The vice-rector also noted that the autumn exam session at Sumgayit State University is planned to be held from January 5 to February 2, 2022. In order to ensure the timely and prompt resolution of complaints that may arise during the examination session held at the University, the Appeals Commission was established, as well as the Examination Headquarters to monitor the examination session and promptly investigate and eliminate complaints that may arise among students.
It should be noted that in order to operatively monitor the examination session of the autumn semester, the rector"s officials: Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev, Vice-Rector for Science and Innovation, Professor Ramazan Mammadov were appointed to the relevant faculties.
In order to effectively organize the preparation of students for exams, the University"s Scientific Library has been transferred to an intensified mode and operates every day from 08:30 to 17:30. The electronic library in the scientific library is at the disposal of students.
The Vice-Rector also noted that during the session, "Open Doors" days will be organized regularly with the participation of the University"s Public Oversight and Advisory Board, parents and community members. The rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, personally supervises the exams. During the session, the rector is interested in the attitude of students to the exams and gives instructions. The vice-rector also noted that the exams are held in the same way at Sumgayit State Technical College under Sumgayit State University.
Then the university administration, parents and media representatives observed the examination process in different auditoriums and inquired about the attitude of students to the exams. The students noted that all the questions covered the topics during the semester.