SDU-da Gənclər Günü münasibətilə bir qrup tələbə mükafatlandırıldı
Fevralın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin ictimai həyatında fəal iştirak etmiş bir qrup gənc Gənclər Günü münasibətilə rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən fəxri fərmanla təltif olundu.
Əvvəlcə rektor və təltif olunan tələbələr universitetin foyesində ucaldılmış ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsinə böyük hörmət və ehtiramlarını bildirdilər. Sonra şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Mükafatlandırma mərasimi universitetin Kiçik Akt zalında davam etdi.
Rektor professor Elxan Hüseynov gəncləri bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, bildirdi ki, bu gün respublikamızda həyata keçirilən gənclər siyasəti ölkənin intellektual potensialının inkişafına təkan verən amillərdəndir. Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sferalarında aktiv fəaliyyəti ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Rektor ölkəmizdə “Gənclər Günü”nün qeyd edilməsinin gənclərə həmişə diqqət və qayğı ilə yanaşan, onların problemlərinin həllinə xüsusi önəm verən, bu siyasəti müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirən ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə birbaşa bağlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, ulu öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyev də daim gənclərə diqqət və qayğı ilə yanaşmış, onların inkişafı üçün hər cür şərait yaratmışdır. “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun qəbul edilməsi bu qayğının bariz nümunəsidir. Bu qanun Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasətinin məqsədlərini, prinsiplərini, istiqamətlərini, təşkilati-hüquqi əsaslarını müəyyən edir və bu sahədə yaranan münasibətləri tənzimləyir. Ölkəmizdə gənclərin məşğulluğunun təmin olunması da diqqət mərkəzindədir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən gənclərin istedad və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr yetişməkdə olan nəslin gələcəyinin etibarlı təminatıdır. Eləcə də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə xaricdə və ölkəmizdə reallaşan layihələr Azərbaycanın uğurlarının təbliğində, gənclərimizin fəallığının artırılmasında və onların fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsində mühüm rol oynayır. Bu ali diqqət və qayğını daim öz üzərində hiss edən Azərbaycan gəncliyi göstərilən etimadı layiqincə doğrultmağa çalışır. Yüksək münasibətə cavab olaraq Azərbaycanın parlaq gələcəyinin təminatçısı olan gənclər bütöv və müstəqil Azərbaycan naminə bütün güclərini səfərbər edir, Vətənin inkişafı üçün səylə çalışır, öz siyasətində onlara arxalanan Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasətini dəstəkləyirlər.
Rektor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, son iki ildə Azərbaycan gəncləri öz bayramlarını həmişəkindən daha alnıaçıq, qələbə əhval-ruhiyyəsi ilə qeyd edirlər. Bu da təsadüfi deyil. Xalqımız uzun illərdir gözlədiyi arzusuna qovuşdu. 44 gün davam edən Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu əzəli və əbədi Qarabağ torpağını mənfur düşməndən – erməni faşistlərindən azad etdi. Tarixi qələbənin qazanılmasında orduda xidmət edən, eləcə də könüllü olaraq cəbhəyə yollanan Azərbaycan gəncləri böyük qəhrəmanlıqlar göstərərək, xalqımızın zəfər salnaməsinə öz adlarını yazdırdılar. Qürur hissi keçiririk ki, həmin gənclər arasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin də yetirmələri var. Sumqayıt Dövlət Universitetinin müharibədə iştirak etmiş məzunları, çoxsaylı kollektivi də daim cənab Prezidentimizin, şanlı ordumuzun yanında olaraq, mənəvi və maddi dayaq kimi öz sədaqətini göstərdi. Sumqayıt Dövlət Universitetinin onlarla məzunu, tələbəsi, işçisi onların ailə üzvləri qəhrəmanlıqla döyüşdü, şücaət göstərdi, qalib əsgər adını qazandı. Vətən müharibəsində qazanılan Qələbə həm də minlərlə şəhidimizin qanı bahasına başa gəldi. Tələbələrimizdən bir neçəsi döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid oldular. Onların xatirəsi daim kollektivimizin qəlbində yaşayacaq, adları məğrurcasına yad ediləcəkdir.
Çıxış edən tələbələr universitetdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıya görə rektor professor Elxan Hüseynova təşəkkürlərini bildirərək qeyd etdilər ki, gənclər bundan sonra da Heydər Əliyev irsinə sadiq qalacaq, dövlətimizin parlaq gələcəyi və Vətənimizin inkişafı naminə böyük səylə çalışacaq, Prezident cənab İlham Əliyevin göstərdiyi etimadı doğruldacaqlar.

Home | News | A group of students was awarded at SSU on the occasion of Youth Day
On February 1, a group of young people who took an active part in the public life of Sumgayit State University were awarded an honorary diploma by the rector, Professor Elkhan Huseynov, on the occasion of Youth Day.
First, the rector and the awarded students laid flowers in front of the bust of National Leader Heydar Aliyev erected in the lobby of the university and expressed great respect and esteem to the memory of the genius.
Then, the students and graduates visited the memorial monument erected in the courtyard of the university and laid flowers in front of the monument. They commemorated the souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our homeland with a minute of silence.
The award ceremony continued in the University"s Small Assembly Hall.
Rector professor Elkhan Huseynov congratulated the youth on this significant day, noting that the youth policy implemented in the country today is one of the factors stimulating the development of the country"s intellectual potential. Azerbaijani youth is distinguished by active participation in all spheres of public life and plays an important role in the implementation of political, economic, humanitarian and social measures. Rector noted that the celebration of "Youth Day" in our country is directly related with the name of National Leader Heydar Aliyev, who always pays attention and care to young people, attaches special importance to solve their problems and evaluates this policy as one of the most important activities of the independent Azerbaijani state. He noted that President Ilham Aliyev, a worthy successor of National Leader Heydar Aliyev, has always paid attention and care to young people and created all conditions for their development. Indeed, the adoption of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Youth Policy" is a clear example of this concern. This law defines the goals, principles, directions, organizational and legal bases of youth policy in the Republic of Azerbaijan and regulates the relations arising in this field. Ensuring youth employment is also in the focus of attention in our country. The projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation, headed by the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, to reveal the talents and abilities of young people are a reliable guarantee for the future of the rising generation. Projects implemented abroad and in our country on the initiative of Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva play an important role in promoting the success of Azerbaijan, increasing the activity of our youth and coordinating their activities. The Azerbaijani youth always feels this attention and care tries to justify the trust shown. In response to the high attitude, the young people, who are the guarantors of Azerbaijan"s bright future, mobilize all their forces for a united and independent Azerbaijan, work hard for the development of the country, support the successful domestic and foreign policy of President Ilham Aliyev.
Rector Elkhan Huseynov also noted that over the past two years, Azerbaijani youth have been celebrating their holidays more openly than ever, in a spirit of victory. This is not accidental. During the 44-day war, under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army liberated our lands the Armenian fascists. The young people of Azerbaijan, who served in the army and voluntarily went to the front to achieve a historic victory, showed great heroism and wrote their names the victory chronicle. We are proud that among these young people there are also graduates of Sumgayit State University. The graduates and numerous staff of Sumgayit State University, who took part in the war, have always shown their loyalty to our President, our glorious army, in moral and material support. Dozens of graduates, students and employees of Sumgayit State University, their family members fought heroically. Several of our students were heroically killed in battles. Their memory will always live in the hearts of our team, their names will be proudly remembered.
The students thanked rector professor Elkhan Huseynov for the attention and care shown to the youth at the university, noting that the youth will continue to be faithful to the legacy of Heydar Aliyev, work hard for the bright future of our state and the development of our country.