Fevralın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın onlayn formatda iclası keçirildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini salamladı, SDU-da həyata keçirilən mədəni-kütləvi tədbirlər, respublika və beynəlxalq miqyaslı elmi konfranslar, tədris və imtahan prosesinin səmərəli təşkili, təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, eləcə də yaz semestrinin imtahan sessiyasına hazırlıq barədə ətraflı məlumat verdi və gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırdı. COVID-19 infeksiyasına qarşı mübarizənin davam etdiyini qeyd edən rektor universitetin tələbə və müəllim kollektivini müvafiq dozalar üzrə vaksinasiya prosesində daha fəal iştiraka və xüsusi karantin rejiminin tələblərinə riayət etməyə çağırdı.
Rektor professor Elxan Hüseynov Humanitar məsələlər üzrə prorektor Ramiz Hüseynovu YAP Sumqayıt Şəhər Təşkilatına sədr seçilməsi münasibətilə universitet rəhbərliyi və kollektivi adından təbrik etdi, ona yeni məsul vəzifəsində uğurlar arzuladı. Qürurla qeyd etdi ki, Sumqayıt kimi böyük bir şəhərin YAP Təşkilatının sədri bizim universitetin nümayəndəsi və yetirməsidir. Sonra rektor dosent Zəfər Hüseynovu rektorun müşaviri vəzifəsinə təyin edilməsi münasibətilə təbrik etdi, ona gələcək fəaliyyətində yeni yaradıcılıq uğurları arzuladı.
2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının nəticələri və yaz semestrinə hazırlıq barədə bakalavriat səviyyəsi üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, SDTK üzrə SDU-nun nəzdində SDTK-nın direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva məlumat verdilər. 2021‒2022-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyası Təhsil Nazirliyinin 10.12.2021-ci il tarixli F-570 nömrəli əmrini nəzərə almaqla, SDU üzrə 13.12.2021-ci il tarixli əmrə əsasən verilən konkret tapşırıqlar, onların icrası vəziyyəti, tədrisin keyfiyyəti, elmi fəaliyyət və tələbələrlə iş sahəsində görülən işlər barədə danışıldı. Bildirildi ki, imtahan sessiyasının gedişi zamanı mütəmadi olaraq “Açıq qapı” günləri keçirilmişdir. “Açıq qapı” günlərində SDU-nun rektoru yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda imtahan sessiyasının gedişatını izləmiş, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanmışlar. Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivliyin təmin olunmasına görə universitet rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirmişlər.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı 2021-ci il üzrə Fəaliyyət Planının yerinə yetirilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış etdi. Bildirdi ki, 2021-ci ilin Fəaliyyət Planı üzrə kifayət qədər səmərəli və məhsuldar iş aparılmışdır. Xüsusən, tələbə evinin əsaslı təmiri və yenidən qurulması yüksək səviyyədə yerinə yetirilmişdir. 2021-ci il üzrə Fəaliyyət Planında bəzi məsələlərin davamlı xarakter daşıdığını nəzərə alaraq, onların 2022-ci ilin Fəaliyyət Planında nəzərə alınmasının məqsədəuyğun hesab edildiyini diqqətə çatdırdı.
SDU-nun Strateji İnkişaf Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planı haqqında rektorun müşaviri dosent Zəfər Hüseynov məlumat verdi.
Rektor 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planının yerinə yetirilməsinə nəzarətin Zəfər Hüseynova həvalə olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsi ilə davam edən iclasda İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının baş müəllimi Ağayeva Fəridə Şahbaz qızının 3337.01 ‒ İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri ixtisası üzrə “Böyük xətti yerdəyişməli tutum vericisinin ölçmə dəqiqliyinə təsir göstərən faktorların tədqiqi və işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinə elmi rəhbər AMEA-nın İdarəetmə sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri texnika elmləri namizədi dosent Məzahir İsayevin, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının baş müəllimi Allahverdiyeva Könül Əsvər qızının 3337.01‒İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri ixtisası üzrə “Petri şəbəkəsinin tətbiqi və neft bazalarının texnoloji proseslərinin modelləşdirilməsi və idarə olunmasının model və alqoritmlərinin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinə elmi rəhbər Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnformatika kafedrasının müdiri texnika elmləri doktoru, professor Valeh Mustafayevin, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının laboratoriya müdiri, dissertant Quliyeva Leyla İlham qızının 3337.01‒İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri ixtisası üzrə “Natrium hipoxlorit məhlulunun axınlı elektrolizinin informasiya-ölçmə sisteminin model və alqoritmlərinin işlənməsi” mövzusunda dissertasiya işinə elmi rəhbər Sumqayıt Dövlət Universitetinin İnformatika kafedrasının müdiri texnika elmləri doktoru, professor Valeh Mustafayevin, Elektrotexnika və energetika kafedrasının dissertantı Hacıyeva Könül Ramiz qızının 3340.01‒ Elektrotexniki sistemlər və komplekslər ixtisası üzrə dissertasiya işinin yeni redaksiyada “Vibrasiyalı qurğular üçün çoxfunksiyalı pyezoelektrik çevricilərin tədqiqi” mövzusu və elmi rəhbər texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mehman Həsənovun təsdiq edilməsi barədə qərar verildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 11 adda tədris vəsaiti daxil olub, onlardan 1-i dərs vəsaiti, 10-u fənn proqramıdır. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 February 2022 17:37
Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the members of the Scientific Council, faculty, cultural events, national and international scientific conferences which held at SSU gave detailed information effective organization of the teaching and examination process, improving the quality of education, strengthening the material and technical base, as well as about the preparation for the exam session of the spring semester and stressed the issues on the agenda. The struggle against COVID-19 infection continues, the rector called on the university"s students and faculty to take a more active part in the vaccination process at the appropriate doses and to comply with the requirements of the special quarantine regime.
Rector Professor Elkhan Huseynov congratulated Ramiz Huseynov, Vice-Rector for Humanitarian Affairs, on his election as chairman of the YAP Sumgayit city organization on behalf of the university administration and staff, and wished him success in his new position. He noted with pride that the chairman of the YAP Sumgayit city organization is a representative and alumnus of our university. Then the rector congratulated associate professor Zafar Huseynov on his appointment to the post of advisor to the rector and wished him new creative success in his future activities.
Faig Shirinov, Director of the Methodological Center for Undergraduate Education, Sabir Khalilov, Head of the Department of Doctoral and Master"s Degrees at the Master"s Level, Associate Professor Matanat Pirguliyeva informed about the results of the examination session of the autumn semester of the 2021/2022 academic year and preparation for the spring semester .They spoke about scientific activities and work with the students the examination session of the autumn semester of the 2021/2022 academic year, taking into account the order of the Ministry of Education No. F-570 dated 10.12.2021, the specific tasks given by the order on SDU dated 13.12.2021, the state of their implementation, the quality of education. They noted that "Open Door" days were regularly held during the exam session. During the "Open Door" days, members of the Public Oversight and Advisory Board under the rector of SSU, parents and media representatives watched the examination session in different auditoriums and inquired about the attitude of the students to the examination. They thanked the university administration for ensuring transparency and objectivity in the assessment of the students" knowledge.
Professor Mukhtar Samadov, Scientific Secretary, spoke on the implementation of the Action Plan for 2021 in connection with the implementation of the Strategic Development Plan of SSU. He noted that quite effective and productive work was done on the Action Plan for 2021. In particular, the overhaul and reconstruction of the dormitory was carried out at a high level. He noted that given the persistence of some issues in the Action Plan for 2021, it was considered expedient to include them in the Action Plan for 2022.
Rector"s counsellor Zafar Huseynov informed about the Action Plan for 2022 in connection with the implementation of the Strategic Development Plan of SSU.
The rector noted that the control over the implementation of the Action Plan for 2022 was entrusted to the rector"s counsellor, docent Zafar Huseynov.
At the meeting, which continued with the discussion of various issues, it was decided to approve about the senior lecturer of the Department of Information and Computer Engineering Agayeva Farida Shahbaz gizi"s dissertation on "Research and development of factors affecting the measurement accuracy of large linear displacement capacitors" specialty 3337.01 - Information-measurement and control systems ANAS- Head of the Laboratory of the Institute of Control Systems Mazahir Isayev, Candidate of Technical Sciences, Associate Professor, Allahverdiyeva Konul Asvar, Senior Lecturer of the Department of Information and Computer Engineering Supervisor of the dissertation on "Development" of the head of the Department of Informatics of Sumgayit State University, Doctor of Technical Sciences, Professor Valeh Mustafayev, Laboratory of the Department of Information and Computer Engineering Supervisor of the dissertation on "Development of models and algorithms of information-measurement system of flow electrolysis of sodium hypochlorite solution" on the specialty 3337.01-Information-measuring and control systems Guliyeva Leyla Ilham gyzy Guliyeva, supervisor of Sumgayit State University Valeh Mustafayev, dissertant of the Department of Electrical Engineering and Energy Hajiyeva Konul Ramiz gizi"s dissertation on the specialty 3340.01 - Electrotechnical systems and complexes in the new edition "Research of multifunctional piezoelectric converters for vibrating devices".
Professor Mukhtar Samadov, Scientific Secretary, informed about the granting of the right to publish textbooks. He noted that the Scientific Council included 11 textbooks, 1 of which is a textbook and 10 are subject programs. Following the discussions, the textbooks were allowed to be published. Thus, the meeting of the Scientific Council ended.