SDU-nun beynəlxalq reytinqlərdə iştirakının “Strateji Yol Xəritəsi”-nin təqdimat tədbiri keçirildi
Fevralın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin beynəlxalq reytinqlərdə iştirakının “Strateji Yol Xəritəsi”-nin onlayn formatda təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbirdə rektor professor Elxan Hüseynov başda olmaqla, geniş tərkibdə rektorat üzvləri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev bu tədbirin əhəmiyyətindən danışaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “2019‒2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”, onu rəhbər tutaraq Təhsil Nazirliyinin 30 sentyabr 2021-ci il tarixində “QS Quacquarelli Symonds” beynəlxalq reytinq agentliyi ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını və eləcə də SDU-nun Elmi Şurasının 24.01.2020-ci il tarixli qərarında bu məsələlərin hədəf kimi qarşıya məqsəd qoyulduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırdı. Sonra təqdimatla çıxış üçün sözü Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayevaya verdi.
Sədaqət Fətullayeva təqdimatla çıxış edərək beynəlxalq reytinq sistemlərinin göstəriciləri barədə məlumat verdi və konkret əməli addımlara başlanılmasının bir hədəf kimi qarşıya qoyulduğunu diqqətə çatdırdı.
Daha sonra universitetin akademik heyətinin elmmetrik göstəricilərini artıraraq daha geniş auditoriyaya çatdırmaq məqsədilə Google Scholar sosial-elmi şəbəkəsində qeydiyyatdan keçilməsinin zəruri olduğunu vurğuladı.
Universitet alimlərinin aktiv müzakirələri ilə keçən tədbir qarşıda duran məsələlərin həlli istiqamətində konkret rəy və təkliflərin verilməsi ilə davam etdi.
Sonda universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbiri müsbət qiymətləndirərək bu istiqamətdə görüləcək işlərin aktiv fazaya keçirilməsi üçün rektorun müşaviri Zəfər Hüseynovun başçılığı altında işçi qrupunun yaradılması ilə bağlı göstərişini verdi.

Home | News | The presentation of "Strategic Road Map" was held with the participation of SSU in international rankings
Yerləşdirilmə tarixi : 10 February 2022 15:40
The presentation of "Strategic Road Map" was held with the participation of SSU in international rankings
On February 10, an online presentation "Strategic Road Map" was held with the participation of Sumgait State University in international rankings. The event was attended by members of the rectorate headed by prof. Elkhan Huseynov. Vice-Rector for International Relations Gafar Atayev spoke about the importance of the event and noted that the “State Program for Improving the International Competitiveness of the Higher Education System of the Republic of Azerbaijan for 2019-2023”, approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, cooperation agreements with the international rating agency QS Quacquarelli Symonds in 2021 2020, as well as the decision of the SSU Academic Council dated January 24, 2020, set certain goals and objectives for the university.
Then the speech was given to the head of the department of international cooperation and foreign students Sadagat Fatullayeva.
Sadagat Fatullayeva made a presentation on the indicators of international rating systems and noted that the most immediate goal is the transition to concrete practical actions.
She also emphasized the necessity to register on the Google Scholar social science network in order to increase scientometric indicators covering a wider audience.
The event continued with an active discussion, as a result of which specific proposals were made to address the challenges ahead.
In conclusion, the rector of the university prof. Elkhan Huseynov highly appreciated the holding of such events and instructed to create a working group headed by the adviser to the rector Zafar Huseynov to move work in this direction into an active.