Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının maaşları artırıldı
Sumqayıt Dövlət Universiteti əməkdaşlarının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində daha bir uğurlu addım atıldı.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bir çox sahələrin inkişafını təmin etmək məqsədi ilə verdiyi sərəncam və fərmanlar, o cümlədən təhsil sahəsində də uğurla davam etdirilir. Prezidentin “Ali təhsil müəssisələrində yeni maliyyələşmə mexanizminin tətbiq edilməsi barədə” 10 fevral 2010-cu il tarixli Fərmanının və Nazirlər Kabinetinin 22 oktyabr 2012-ci il tarixli Qərarının icrasını təmin etmək  üçün ölkəmizdə bir çox qurumlar differensial əmək haqqı sistemindən istifadə edirlər. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti  də bu sistemə qoşularaq əməkdaşlarının maddi rifah halının yaxşılaşdırılması və sosial müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə Elmi Şuranın qərarına əsasən bu ildən inzibati idarəetmədə çalışan rəhbər heyətin, dekan, dekan müavinləri, kafedra müdirləri, professor və dosentlər, baş müəllim, müəllim heyətinin differensial sistem ilə əmək haqları artırıldı.
Qeyd edək ki, dünyanın nüfuzlu universitetlərində tətbiq edilən differensial əmək haqqı sistemi əməkdaşların pedaqoji fəaliyyətindəki məhsuldarlığının yüksəldilməsi, uğur kriteriyalarının müəyyən edilməsi, heyətin adekvat şəkildə mükafatlandırılmasının təmin edilməsi, rəqabət mühitinin gücləndirilməsi, məmnuniyyət səviyyəsinin artırılması və keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsi məqsədi daşıyır.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının əmək haqlarının 46.5 faiz artırılması gənclərin elmə marağının və elmi fəaliyyətinin inkişaf etdirilməsi, həmçinin, gənc alimlərin daha səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Universitetin dekanları 1500 manatdan, kafedra müdirləri (professorlar) 1300 manatdan, professorları 1000 manatdan, dosentləri 800 manatdan çox, baş müəllimləri 600 manatdan, müəllimləri 500 manata qədər əmək haqqı alacaqlar. Onu da qeyd edək ki, artım universitetin bütün əməkdaşlarına şamil olunub. Bu gün Sumqayıt  Dövlət Universitetində professor-müəllim heyətinin orta aylıq əmək haqqı 1000 manatdır.

Sumgait State University took another successful step in order to strengthen the social protection of employees. President of Azerbaijan Ilham Aliyev has given a lot of orders and decrees to ensure the development of different fields, including in the field of education which is successfully carried out.
According to the President"s resolution on "Applying of new financing mechanism in higher education institutions" on 10 February 2010 and the Decision of the Council of Ministers on 22 October 2012 many organizations are taking advantage of the system to ensure the implementation of the wage differential in the country. Sumgait State University, joined the system of improving the welfare and has done attempts to strengthen further social protection of employees by the decision of the Scientific Council from this year wage of the managerial staff of administrative management, deans, deputy deans, department heads, professors and associate professors, senior lecturers, teaching staff has increased by differential system.
It should be mentioned that in many leading universities of the world an applied wage differential system facilitates to increase the productivity of teaching staff, striving success, remuneration of the staff, strengthening of the competitive atmosphere, increasing the level of satisfaction and aims to improve the quality indicators.
46.5 per cent increase in the salaries of staff of the Sumgayit State University is of great importance to develop young people"s interest in science as well as to ensure a more efficient activity for young scientists.