SDU-da Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olundu
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Akt zalının foyesində karantin qaydalarına əməl olunmaqla Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil olundu.
Sərgidə universitetdə təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələrin Xocalı soyqırımına həsr edilmiş əsərləri nümayiş etdirildi. Rəsmlərdə həmin gecənin dəhşətləri, yüzlərlə insanın al qanına qəltan edilməsi, düşmənin kimsəyə aman verməməsi, kafir erməninin o gecədə ağbirçəklərə də, ağsaqqallara də, südəmər körpəyə də güllə atması təsvir edilmiş, düşmənə nifrət və Xocalıya ədalət çox canlı şəkildə əks olunmuşdu.
Sərgi ilə tanış olan rektor professor Elxan Hüseynov çıxış edərək 26 Fevral Xocalı faciəsinin təkcə xalqımıza qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa qarşı törədilmiş ağlasığmaz bir cinayət olduğunu qeyd etdi. Sərginin Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad etmək, gənc nəslə Azərbaycan tarixi haqqında həqiqətləri çatdırmaq, tələbələr arasında milli vətənpərvərlik ruhunu yüksəltmək və istedadlı tələbələri aşkara çıxarmaq məqsədilə keçirildiyini söylədi.
Rektor gənclərə Azərbaycanın qəhrəmanlıq dolu şanlı tarixi günlərini, qan yaddaşımıza yazılmış faciələrini unutmamağı, hər zaman xatırlamağı tövsiyə etdi, Xocalı faciəsinə həsr edilmiş incəsənət əsərlərinin bu işdə mühüm amil olduğunu vurğuladı və tələbələrə zəhmətlərinə görə təşəkkürünü bildirdi.

The exhibition of handicrafts and paintings dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was organized at SSU
The exhibition of students" handicrafts and paintings dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was organized in the lobby of the Assembly Hall of Sumgayit State University on February 25.
Works by local and foreign students studying at the university dedicated to the Khojaly genocide were demonstrated in the exhibition. The paintings depicted the horrors of that night, the bloodshed of hundreds of people, the enemy"s relentlessness, and the fact that an infidel Armenian shot an elderly mother, an old man, and a breastfed baby that night.
After getting acquainted with the exhibition, rector professor Elkhan Huseynov noted that the February 26 Khojaly tragedy was an unthinkable crime not only against our people, but also humanity . He said the exhibition was held to commemorate the victims of the Khojaly genocide, to convey the truth about the history of Azerbaijan to the younger generation, to raise the spirit of national patriotism among students and to identify talented students.
The rector recommended the youth not to forget the glorious historical days of Azerbaijan, the tragedies and stressed that the works of art dedicated to the Khojaly tragedy are an important factor in this work and thanked the students for their work.