SDU-da Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində karantin qaydalarına əməl olunmaqla Xocalı soyqırımının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Əvvəlcə universitetin rəhbərliyi və tələbə heyəti şəhidlik zirvəsinə ucalan tələbə-məzunların universitetin həyətində yaradılmış xatirə abidəsini ziyarət etdi və abidə önünə gül dəstələri düzdülər. Vətənimizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin ruhunu bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
Tədbir iştirakçıları tələbələrin əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirdilər.
Tədbir Böyük Akt zalında davam etdi. Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov Azərbaycan xalqının tarixinə qara səhifə kimi yazılmış Xocalı faciəsinin dəhşətlərindən bəhs etdi, bu faciəyə uzanan yoldan və bəşəriyyət əleyhinə törədilmiş cinayətdən danışdı. Bildirdi ki, 1992-ci il fevralın 26-da ermənilər xalqımıza qarşı xüsusi qəddarlıqla və böyük amansızlıqla Xocalı qətliamını törətdilər. Xocalıda dinc mülki əhali, o cümlədən körpələr, qadınlar, qocalar xüsusi vəhşiliklə qətlə yetirildi. Xocalı soyqırımı xalqımıza qarşı törədilmiş böyük hərbi cinayətdir. Ermənistanın silahlı qüvvələri 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə SSRİ dövründə Xankəndi (Stepanakert) şəhərində yerləşdirilmiş 366-cı motoatıcı alayının yaxından köməyi, xarici ölkələrdən gələn erməni yaraqlılarının iştirakı ilə köməksiz insanlara qəflətən hücum etmişlər. Bu soyqırımı nəticəsində həmin gecə Xocalıda 613 nəfər qətlə yetirilmişdir. Rektor onu da vurğuladı ki, Xocalı haqqında həqiqətlərin dünyaya çatdırılması, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyətə ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra başlanıldı. Məhz Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Xocalı faciəsi əsl siyasi və hüquqi qiymətini aldı. 1994-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan parlamenti 26 fevralı Xocalı Soyqırımı Günü kimi qəbul etdi. O dövrdən başlayaraq dünya azərbaycanlıları soyqırımının bütün dünyada tanıdılması istiqamətində fəallığa çağırıldı, bununla əlaqədar onlara müraciət edildi. Həmin vaxtdan Azərbaycan diasporu Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində fəal iş görməyə başladı. Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bu gün dünyanın yüzlərlə şəhərində anılır. Faciə ilə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun da xüsusi xidmətləri var. Fond Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar xarici ölkələrdə layihələr həyata keçirir. Məqsəd bu soyqırımın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və erməni vəhşiliklərini əks etdirən materialların beynəlxalq təşkilatlar qarşısında nümayiş etdirilməsidir. Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanan “Xocalıya ədalət!” kompaniyası çərçivəsində dünya ölkələrində mitinqlər, yürüşlər və tədbirlər təşkil olunur. Xocalı faciəsinin soyqırımı olması faktı dünyanın bir çox ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrində əks olunur.
Rektor Elxan Hüseynov onu da qeyd etdi ki, xalqımız Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun igid əsgər və zabitlərinin qəhrəmanlığı nəticəsində Vətən müharibəsində parlaq Qələbə qazanmaqla, Xocalı soyqırımının intiqamını aldı. Sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi noyabr ayının 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin uzaqgörən, müdrik, qətiyyətli siyasəti, yenilməz iradəsi, sərkərdəlik məharəti və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı nəticəsində xalqımızın böyük tarixi Qələbəsi ilə başa çatdı. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu və xalqımızın 30 illik torpaq, yurd həsrətinə son qoyuldu. Xalqımız Xocalı faciəsini heç vaxt unutmayacaq. Faciə zamanı həlak olan insanların xatirəsi həmişə ehtiramla yad olunacaqdır.
Tədbirdə Xocalı sakini, eləcə də faciənin şahidi Aydın Əliyev 30 il öncə baş verən hadisələri ürək ağrısı və göz yaşları ilə xatırladı. Qeyd etdi ki, şəhərin digər sakinləri kimi onun da ailə üzvləri, yaxın qohumları o müdhiş gecədə erməni silahlıları tərəfindən amansız işgəncələrə məruz qaldılar. Yalnız təsadüf nəticəsində sağ qaldığını bildirərək, bu faciənin qan yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcəyini vurğuladı. Bildirdi ki, həmin gecə yaddaşına bir kabus kimi həkk olunub. Üstündən illər ötsə də, xocalılılar hələ də o dəhşətli hadisələrin ağrı-acısını yaşayır, dinc əhaliyə qarşı törədilən vəhşiliklərin təsirindən çıxa bilmirlər.
Aydın Əliyev onu da qeyd etdi ki, Vətən müharibəsinin gedişatında Ermənistanın Gəncəni, Bərdəni, digər şəhər və kəndlərimizi kütləvi məhvetmə imkanlarına malik ballistik və reaktiv raketlərlə, kasetli bombalarla hədəfə alması bir daha sübut etdi ki, zamanla metodlar dəyişsə də, mülki əhaliyə qarşı qanlı cinayətlər törətmək Ermənistan tərəfinin daim həyata keçirdiyi dövlət siyasətidir. 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycanın “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başladığı 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu düşmən üzərində qələbə çalaraq Xocalı qurbanlarının və bütün şəhidlərimizin intiqamını aldı.
Tədbir “Unudulmayan Xocalı” adlı ədəbi-bədii kompozisiya ilə başa çatdı.
Sonda rektor hazırladıqları kompozisiyaya görə universitetdə təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələrə təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | AN EVENT DEDICATED TO THE 30TH ANNIVERSARY OF THE KHOJALY GENOCIDE WAS HELD AT SSU
An event dedicated to the 30th anniversary of the Khojaly genocide was held at Sumgayit State University on February 25 in accordance with quarantine rules.
First, the leadership and students of Sumgayit State University visited the memorial monument of students and graduates erected in the courtyard of the university and laid flowers in front of the monument. They commemorated the souls of our martyrs who died for the freedom and territorial integrity of our homeland with a minute of silence.
Participants of the event viewed an exhibition of students" handicrafts and paintings.
The event continued in the Great Assembly Hall. The memory of the victims of the Khojaly genocide was commemorated with a minute of silence.
Opening the event, rector professor Elkhan Huseynov spoke about the horrors of the Khojaly tragedy, which was written as a black page in the history of the Azerbaijani people, the path to the Khojaly tragedy and the crime against humanity. They committed the Khojaly massacre with great cruelty. In Khojaly, civilians, including infants, women and the elderly, were killed with special brutality. The Khojaly genocide is a great military crime committed against our people. On the night of February 25-26, 1992, the Armenian armed forces, the 366th Motorized Rifle Regiment stationed in Khankendi (Stepanakert) during the Soviet era, suddenly attacked helpless people with the participation of Armenian militants from abroad. As a result of this genocide, 613 people were killed in Khojaly that night. The rector also stressed that Azerbaijan is taking all necessary steps to convey the truth about Khojaly to the world, to recognize this tragedy as an act of genocide against our people. Purposeful activity in this area began after the return of National Leader Heydar Aliyev to political power in Azerbaijan. It was after the return of Heydar Aliyev to power that the Khojaly tragedy received its true political and legal value. In 1994, on the initiative of National Leader Heydar Aliyev, the Azerbaijani Parliament adopted February 26 as the Day of the Khojaly Genocide. Since then, the Azerbaijanis of the world have been called upon to be active in promoting the genocide around the world. Since then, the Azerbaijani Diaspora has been actively working to convey the truth about Khojaly to the world community. The memory of the victims of the Khojaly genocide is commemorated today in hundreds of cities around the world. The Heydar Aliyev Foundation also has a special role in conveying the truth about the tragedy to the world community. The Foundation implements projects in foreign countries in connection with the Khojaly genocide. The aim is to inform the world community about this genocide and to demonstrate materials reflecting the Armenian atrocities in front of international organizations. "Justice for Khojaly!" initiated by the Foundation"s Vice-President Leyla Aliyeva as part of the campaign, rallies, marches and events are organized in countries around the world. The fact that the Khojaly tragedy was a genocide is reflected in the decisions and resolutions of many countries and international organizations.
Rector Elkhan Huseynov noted that our people avenged the Khojaly genocide by winning a brilliant victory in the Great Patriotic War as a result of the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and the heroism of brave soldiers and officers of the Azerbaijani Army. The war ended on November 8 with a great historical victory of our people as a result of the wise, decisive policy, invincible will, leadership skills of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev. Azerbaijan"s territorial integrity has been restored . Our people will never forget the Khojaly tragedy. The memory of those who died in the tragedy will always be honored.
At the event, Khojaly resident, as well as witness of the tragedy Aydin Aliyev recalled the events of 30 years ago with heartache and tears. He noted that his family members and close relatives, like other residents of the city, were brutally tortured by Armenian militants that night. He said that night was engraved in his memory like a nightmare. Although many years have passed, the people of Khojaly are still suffering from those terrible events and are unable to escape the effects of the atrocities committed against the civilian population.
Aydin Aliyev also noted that the targeting of Ganja, Barda, other cities and villages by Armenia with ballistic missiles and cluster bombs during the Great Patriotic War proved once again that although the methods have changed over time, commiting bloody crimes against the civilian population is a state policy pursued by the Armenians. In the 44-day Patriotic War launched by Azerbaijan with Operation Iron Fist in response to Armenian provocations on September 27, 2020, the brave Azerbaijani Army under the leadership of Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev defeated the enemy and avenged the Khojaly victims and all our martyrs.
The event ended with a literary and artistic composition "Unforgettable Khojaly".
In conclusion, the rector thanked the local and foreign students studying at the university for the preparation of the composition.