Xaricdə təhsil proqramı üzrə üstünlük veriləcək prioritet ixtisaslar açıqlandı
Fevralın 28-də Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan gənclərinin nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrində təhsil imkanlarının genişləndirilməsi haqqında” 2021-ci il 30 sentyabr tarixli 2931 nömrəli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” hazırlanmışdır.
Sənəddə gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramının prioritet istiqamətləri açıqlanmış, sosial-iqtisadi inkişafın prioritet istiqamətləri üzrə ixtisas sahələrinin siyahısı təsdiq olunmuşdur:
- informasiya texnologiyaları;
- mühəndislik;
- statistika və verilənlərin təhlili;
- fundamental və tətbiqi elmlər;
- ictimai səhiyyə;
- təhsil;
- ətraf mühit;
- aviasiya və kosmos;
- dövlət idarəetməsi;
- nəqliyyat və logistika;
- energetika;
- iqtisadiyyat;
- maliyyə;
- arxitektura və dizayn;
- kənd təsərrüfatı. Ətraflı məlumat üçün: https://president.az/az/articles/view/55540 linkə müraciət edə bilərsiz.

Priority specialties for the study abroad program have been announced
On February 28, in order to ensure the implementation of the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev No. 2931 dated September 30, 2021 the State Program for 2022-2026 has been prepared "on expanding the educational opportunities of Azerbaijani youth in prestigious foreign universities".
The document disclosed the priority areas of the State Program for 2022-2026 for young people to study in prestigious foreign universities, approved a list of specialties in the priority areas of socio-economic development: