Əsas səhifə | Xəbərlər | Elmi şuranın növbəti iclası keçirildi
İyulun 11-də SDU-nun Elmi şurası səs çoxluğu ilə işə başladı. İclası giriş sözü ilə açan sədr Elxan Hüseynov şura üzvlərini salamladı və universitetimizin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində aparılan işlərdən danışdı.
Əvvəlcə Tədris hissəsinin müdiri, dosent İsabal Qurbanov bakalavr səviyyəsi üzrə yaz imtahan sessiyasının, IV kurs tələbələrinin dövlət imtahanlarının və buraxılış işlərinin müdafiəsinin nəticələri barədə ətraflı məlumat verdi və vurğuladı ki, 100 nəfərə  yaxın tələbə şifahi sorğuya müraciət edərək imtahan ballarını artırmışlar.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayevin qiyabi təhsil üzrə 2014-2015-ci tədris ilinin yaz imtahan sessiyasının nəticələri və Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri, dosent Ramiz Hüseynovun magistr səviyyəsində yaz imtahan sessiyasının və magistr dissertasiya işlərinin müdafiəsinin nəticələri barədə hesabatları dinlənildi. Fakültə dekanları yaz imtahan sessiyası ilə bağlı şura üzvlərinə məruzə ilə çıxış etdilər.
İclasda hesabatları dinləyən sədr Elxan Hüseynov SDU-nun il ərzində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi  və yaz imtahan sessiyasının şəffaf və obyektiv keçirilməsi ilə bağlı məmnunluğunu ifadə etdi. Professor Elxan Hüseynov  2015-2016-cı tədris ilinə hazırlıq işləri ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verdi.
Elmi katib, dosent Aqil Hüseynov 2015-2016-cı tədris ili üçün Elmi Şuranın iş planının təsdiqi barədə iclas iştirakçılarına məlumat verdi.
Cari məsələlərin müzakirəsi zamanı Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Turqay Hüseynov fiziki imkanları məhdud olan tələbələr üçün mərkəzin əsasnaməsinin təsdiqi barəsində danışaraq bildirdi ki, artıq mərkəzin fəaliyyət göstərməsi üçün hər bir şərait yaradılıb. Bərk cisimlər fizikası kafedrasının dosenti Samir Orucov ABŞ-da İntel şirkətinin təşkil etdiyi Təhsil Akademiyasında keçdiyi təcrübə haqqında fikirlərini bölüşdü.
İclasda Tədris Metodiki Şurasının sədri, professor  Məhəmməd Əhmədovun yeni ixtisaslar üçün tədris planlarının, sillabusların hazırlanması barəsində hesabatı ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Professor Nadir Kazımovun Apelyasiya Komissiyasının hesabatı, professor Şirxan Səlimovun Qaynar xətt və imtahan qərargahının hesabatı maraqla dinlənildi.
Rektor Elxan Hüseynov Qədim dünya və orta əsrlər tarixi kafedrasının müdiri, dosent Həmid Alıyevi Ali Attestasiya Komitəsinin doktorluq diplomu alması münasibətilə Elmi şuranın üzvləri adından təbrik etdi.

The scientific council of SSU began its work with majority vote on July 11. The chairman Elkhan Huseynov greetedcouncil members and spoke about measures to strengthen the university’s material technical base and improve quality of education at the university.
First Assistant Professor Isabala Gurbanov, Head of Education Department, provided detailed information about the results of spring exams, state exams and graduation theses of fourth course students, and informed that about 100 students increased their scores through passing oral testing. Assistant Professor Gafar Atayev, vice-rector on correspondence learning, distant learning and additional education presented a report on spring term exam results on correspondence learning for 2014-2015 and Assistant Professor Ramiz Huseynov, head of doctorate and master’s department, gave information about the results of spring term exams on master’s degree and master’s thesis defense.
Faculty deans presented reports on spring term exams. Noting the reports, the rector Elkhan Huseynov praised theSSU’s work during the year and expressed his satisfaction about the objective results of spring exams. Professor Elkhan Huseynov gave appropriate instructions related to the preparations for the academic year 2015-2016.
Scientific Secretary, Assistant Professor Agil Huseynov presented a report on the adoption of Scientific Council’s Workplan for the academic year 2015-2016.
During the discussion of current matters, Assistant Professor Turgay Huseynov, Head of International Cooperation Department talked about adoption of the statute for the Centre for students with physical disabilities and noted that every condition was created for launching the centre.
The assistant professor of solid body physics department, Samir Orujov, presented a report about his practice inEducation Academy organized by Intel Company USA. In the meeting the participants had exchange of opinions on the report by the chairman of Educational Methodological Council, Professor Mahammad Ahmedov’s education plans for new specialties and preparation of syllabuses. The council members also heard the Appeals Commission report by Nadir Kazimov and the report on the Hotline and Exam Headquarters by Professor Shirkhan Salimov with great interest.
Rector Elkhan Huseynov congratulated the head of Ancient World and Middle Ages History Department, Assistant Professor Hamid Aliyev for obtaining doctor’s diploma of Higher Attestation Committee.