Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Novruz bayramı yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd olundu
Baharın təravətli nəfəsini özü ilə gətirən Novruz sevinci artıq hər bir yerdə duyulur. Ölkəmizin bütün guşələrində olduğu kimi, Sumqayıt Dövlət Universitetində də martın 17-də Novruz bayramı ilə əlaqədar tədbir keçirildi. Universitetin İdman zalında təşkil olunmuş tədbirdə fakültələrin bayram xonçalarına baxış keçirildi.
Milli geyimdə səhnəyə çıxan aparıcılar hər kəsi salamlayıb Novruz bayramının özəlliklərindən, ənənələrindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, hər bir dövləti, xalqı dünyada tanıdan onun siyasəti ilə yanaşı, milli-mənəvi dəyərləri, adət-ənənələri, mədəniyyəti və elmi potensialıdır. Zəngin tarixə, adət-ənənələrə malik olan Azərbaycan xalqı daim öz tarixi kökləri, milli-mənəvi dəyərləri, zəngin tarixi ilə fəxr edib. Tarixi çox qədim olan Novruz bayramının xalqımız tərəfindən hər il böyük təntənə ilə qeyd olunması da bu bağlılıqdan qaynaqlanır. Bahar bayramı müdrik əcdadlarımızın bugünkü nəsillərə misilsiz yadigarıdır.
Aparıcılar onu da diqqətə çatdırdılar ki, artıq iki ildir, xalqımız birlik, həmrəylik, bolluq, bərəkət rəmzi olan Novruz bayramını fərqli ovqatda, xoş əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir. 2020-ci il Azərbaycan tarixinə Qələbə ili kimi yazıldı. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, ordumuzun gücü, qüdrəti, xalqımızın birliyi, həmrəyliyi sayəsində 30 ilə yaxın davam edən erməni işğalına son qoyuldu, ərazi bütövlüyümüz bərpa olundu. Xalqımız bu anı səbirsizliklə gözləyirdi. Cıdır düzündən alovlanan tonqallar xalqımıza 30 illik torpaq həsrətini unutdurub Qələbə sevinci yaşatdı. Bu günlər işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda alovlanan bayram tonqallarının böyük rəmzi və tarixi əhəmiyyəti var.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Gün o gün olacaq ki, Novruz bayramını bir dəfə Şuşada, o biri il Laçında, o biri il Kəlbəcərdə, Ağdamda, Füzulidə, Cəbrayılda, Zəngilanda, Qubadlıda keçirəcəyik. Əminəm ki, belə də olacaqdır. Mən buna inanıram və bu inamla yaşayıram, bu inamla işləyirəm və bu inamla da Azərbaycan xalqına rəhbərlik edirəm” fikirlərini xatırladan aparıcılar vurğuladılar ki, ümummilli lider torpaqlarımızın işğaldan azad ediləcəyinə tam əmin idi. Bu əminliyə əsas verən Azərbaycanın düşünülmüş siyasəti, ən əsası, tarixi faktlara, real məsələlərə əsaslanan təbliğatı və onların uğurlu nəticələri idi. Ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan  cənab İlham Əliyev ümummilli liderin vəsiyyətini və Azərbaycan xalqının arzularını reallaşdırdı. Şuşanın işğaldan azad edilməsi müjdəsini Şəhidlər xiyabanından xalqımıza çatdırarkən ata vəsiyyətini yerinə yetirdiyi üçün özünü xoşbəxt hiss etdiyini xüsusi qeyd etdi. Ali Baş Komandan İlham Əliyev ilk dəfə  Şuşaya səfər edərək, Cıdır düzündən, Qarabağ xanlığı dövründən yerli əhalinin Novruz bayramını keçirdiyi ərazidən bir daha bəyan etdi ki, Şuşa da, Qarabağ da azaddır. Bu torpağın sahibləri qayıdıblar, əllərində silah, bayraq, ürəklərində Vətən sevgisi: “Vətən sevgisi bizi Qələbəyə gətirdi. Vətən sevgisi, vətənpərvərlik Qələbəmizin əsas amilinə çevrildi”. Nə gözəldir Novruz bayramını qalib xalq olaraq qeyd etmək. Bizə bu günü, bu təntənəni, bu sevinci yaşatmaq üçün canlarını sipər edən igid əsgərlərimizə, müdrik Ali Baş Komandanımıza borcluyuq və şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik.
Daha sonra universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək tədbir iştirakçılarını  salamladı və hər kəsi Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək xalqımızın zəngin milli-mənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən ümumxalq bayramının bütün ailələrə ruzi-bərəkət və firavanlıq gətirməsini arzuladı. Vətənimizin ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda şəhid olmuş qəhrəman övladların unudulmaz xatirəsini bir daha ehtiramla yad edərək onlara Allahdan rəhmət, yaxınlarına səbir dilədi.
Bu bayramın əhəmiyyətindən danışan rektor qeyd etdi ki, Novruz həyatın yenilənməsi, dirçəlişin rəmzidir.  Novruz xalqımızın mədəniyyətini, milli mənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən, dünyaya tanıtdıran qədim el bayramı olmaqla həm də əcdadlarımızın bizə mirası olduğunu bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, Novruz bayramının ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd olunması Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu öndər Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycana rəhbərliyi dövründən Novruz təntənələri xalqımızın həyatına birdəfəlik daxil olub. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva milli-mənəvi irsimizə xüsusi qayğı ilə yanaşırlar. Xalqımız bu bayramı daha böyük şövqlə, yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir. Novruz bayramı 2009-cu il sentyabrın 30-dan UNESCO tərəfindən qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilib, BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən 21 mart tarixi “Beynəlxalq Novruz Günü” elan olunub. Tarixən milli düşüncə tərzinin formalaşmasında, insanların yüksək əxlaqi dəyərlərinin zənginləşməsində böyük rol oynayan Novruz bayramı özündə paklığı, saflığı birləşdirir.  Rektor onu da qeyd etdi ki, yaz bayramının Odlar diyarına gəlişi xüsusən əlamətdardır. Artıq Novruzu tamam başqa ab-havada, qalib ölkənin vətəndaşları kimi qeyd  edirik.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov bir daha  universitetin bütün əməkdaşlarını qarşıdan gələn bahar təravətli Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, onlara bol ruzi-bərəkət, əmin-amanlıq və yeni-yeni nailiyyətlər arzuladı.
Tədbirdə  müxtəlif milli oyunlar, Novruz adətləri, xüsusi zövqlə bəzədilmiş rəngarəng Novruz xonçaları, uzaqdan belə ətri ilə insanı məst edən, dadından- tamından doyulmayan milli mətbəximizin nümunələri nümayiş etdirildi. Əsl kənd ab-havası yaradan milli samovar çayı, Novruzun əsas qəhrəmanlarından olan Kosa və Keçəl, Bahar qızının məzəli-duzlu söhbətləri isə hər kəsdə xoş ovqat yaratdı.
Konsert proqramı ilə davam edən bayram tədbirinə respublikamızın tanınmış incəsənət xadimlərinin ifaları və universitetin “Səma” rəqs qrupunun maraqlı nömrələri rəng qatdı.
Alovlandırılan möhtəşəm Novruz tonqalının hərarəti onun ətrafına yığışan tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük coşğu ilə qarşılandı.
Sonda bayram tədbirində el ağsaqqalı Dədə Qorqud Novruzun gəlişi münasibətilə xalqımıza xeyir-dua verdi.

NOVRUZ HOLIDAY WAS CELEBRATED IN HIGH SPIRITS AT SSU
The joy of Novruz, which brings the fresh breath of spring, is already felt everywhere. As in all parts of the country, an event dedicated to the Novruz holiday was held on March 17 at Sumgayit State University. The event organized in the Sports Hall of the University, featured a review of the holiday khonca of the faculties.
The presenters dressed national costumes, greeted everyone and spoke about the features and traditions of Novruz holiday. They said that the each state is known its policy and people in the world, along with its national and spiritual values, traditions, culture and scientific potential. The Azerbaijani people , which has a rich history and traditions, has always been proud of its historical roots, national and spiritual values and rich history. The fact that the Novruz holiday, which has a very ancient history is celebrated by our people every year with a great spirit. Spring holiday is an incomparable keepsake of our wise ancestors to today's generations.
The presenters also noted that for two years our people have already been celebrating Novruz -a symbol of unity, solidarity, abundance and prosperity with various good mood. 2020 was written in the history of Azerbaijan as the year of Victory. Thanks to the determination of President Ilham Aliyev, the strength and power of our army, the unity and solidarity of our people the armenian occupation lasted for almost 30 years was ended and our territorial integrity was restored. Our people were looking forward to this moment. The burning bonfires in Cidir duzu made our people forget their 30-year longing for the land. These days, the holiday burning bonfires in our liberated lands have a great symbolic and historical significance.
National leader Heydar Aliyev said, “The day will come when we will celebrate Novruz once in Shusha, once in Lachin, once in Kalbajar, Aghdam, Fizuli, Jabrayil, Zangilan and Gubadli. I am sure it will be so. I believe in this and live with this trust, I work with this confidence and I lead the Azerbaijani people with this belief "the presenters reminded this statement noting that the National Leader was sure that our lands would be liberated from occupation. The reason for this sureness was Azerbaijan's well-thought-out policy, and most importantly, its propaganda based on historical facts and real issues and their successful results. President Ilham Aliyev, Commander-in Chief fulfilled the will of the National leader and the wishes of the Azerbaijani people. While delivering the good news of the liberation of Shusha from the Alley of Martyrs to our people, he stressed that he was happy to fulfill his father's will. During his visited Shusha, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev declared that both Shusha and Karabakh are free from the Cidir duzu , the area where locals celebrated Novruz since the Karabakh khanate. The owners of this land returned weapons in their hands, flags, patriotism in their hearts: “Patriotism brought us to Victory. Patriotism became the main factor of our victory. It is wonderful to celebrate Novruz as a victorious nation. We are thankful to our brave soldiers, our wise Supreme Commander-in-Chief who sacrificed their lives for this day, this joy, we bow in front of the souls of our martyrs.
Then the rector of the university, professor Elkhan Huseynov greeted the participants and congratulated everyone on Novruz holiday and wished the national holiday which reflects the rich national and spiritual values of our people, to bring prosperity and well-being to all families. He once again recalled the unforgettable memory of the heroic sons who died for the protection of the territorial integrity of our homeland and wished them God's mercy and patience to their relatives.
Speaking about the importance of this holiday, the rector noted that Novruz was a symbol of renewal of life, revival. Novruz was an ancient folk holiday that reflected the culture and national spiritual values of our people and introduced them to the world, but also said that it was the heritage of our ancestors. He noted that the celebration of Novruz in our country was connected with the name of the National leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. Today, president Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva pay special attention to our national and spiritual heritage. Our people celebrate this holiday with greater enthusiasm and high spirits. Novruz holiday has been included in the list of intangible cultural heritage by UNESCO since September 30, 2009, and March 21 has been declared "International Novruz Day" by the UN General Assembly. Historically, Novruz holiday which has played a great role in the formation of the national way of thinking, the enrichment of high moral values of the people, combined purity and innocence. The rector also noted that the arrival of the Spring Holiday in the Land of Fires was especially significant.
Then the rector professor Elkhan Huseynov, once again congratulated all employees of the university on the upcoming spring holiday of Novruz, wished them abundance, peace and new achievements.
The event featured various national games, Novruz customs, colorful Novruz khonchas decorated with special taste, samples of our national cuisine that enchanted people with their aroma . The national samovar tea , which made a real rural atmosphere, Kosa and Kechel, the main heroes of Novruz and the funny conversations of Bahar gizi made the participants cheerful. Performances of well-known artists of the republic and interesting numbers of the university's dance group "Sema" made festive atmosphere . The warmth of the magnificent Novruz bonfire was met with great enthusiasm by the participants of the event gathered around it.
At the end of the holiday event, the elder Dada Gorgud blessed our people on the occasion of Novruz.