Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşı Türkiyənin Orta Doğu Teknik Universitetində yerləşən “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqələri” laboratoriyasında ezamiyyətdə oldu
Yerləşdirilmə tarixi : 29 Mart 2022 16:30
SDU-nun əməkdaşı Türkiyənin Orta Doğu Teknik Universitetində yerləşən “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqələri” laboratoriyasında ezamiyyətdə oldu
Martın 21-dən 27-dək “İnsan-kompüter interfeysləri” sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin Mühəndislik fakültəsinin dekan müavini, İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Svetlana Əhmədova Orta Doğu Teknik Universitetinin “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi” laboratoriyası ilə tanış olmaq üçün Ankara şəhərinə 7 günlük ezamiyyətdə iştirak hüququ qazandı.
Ezamiyyət ali və orta ixtisas təhsilinin prioritet istiqamətləri üzrə inkişafa xidmət edən təşəbbüslərin dəstəklənməsi məqsədilə Təhsil Nazirliyinin “Ali və orta ixtisas təhsilinin 2021‒2022-ci illər üzrə inkişafı” mövzusunda qrant müsabiqəsi çərçivəsində baş tutdu.
Qeyd edək ki, “Naxçıvan” Universiteti, ixtisaslar üzrə yeni və müasir tədris məzmununun hazırlanması və tətbiqi kateqoriyasında  “İnsan-kompüter interfeysləri sahəsində təhsilverənlərin peşəkarlığının yüksəldilməsi və beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi” layihəsi ilə qrant qazanmışdır.
Layihənin məqsədi “İnsan-kompüter interfeysləri” fənnini tədris edəcək potensial müəllimləri seçmək və fənnin tədris proqramını və dərs kitabını hazırlamaqdır. Bu məqsədlə Təhsil Nazirliyi tabeliyində olan bütün universitetlərin bu fənni tədris edən müəllimləri layihədə iştirak etmək üçün dəvət olundu. Layihəyə qoşulmaq üçün ölkənin beş şəhərinin 15 universitetindən 39 nəfər müraciət etdi. Layihə  3 moduldan ibarət idi, iştirak edənlər 2 modul  üzrə verilən tapşırıqları yerinə yetirdikdən sonra, 100 ballıq sistemlə qiymətləndirildi. Ortalama balı yüksək olan 17 müəllim 3-cü modulda iştirak etmək məqsədilə Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində  yerləşən  Orta Doğu Teknik Universitetinin “İnsan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsi” laboratoriyası ilə tanış olmaq üçün Ankara şəhərinə 7 günlük ezamiyyətə göndərildi.
Əməkdaşımız Svetlana Əhmədova professor Kürşat Çağıltayın rəhbərliyi ilə İnsan-kompüter interfeysləri (Human-Computer Interfaces) laboratoriyası ilə tanışlıq, laboratoriyada olan avadanlıqda birbaşa işləmək, koqnitiv modelləşdirmə və İnsan-kompüter interfeysləri (HCİ) tədqiqatçılarının aləti olan  CogTool proqram paketində verilmiş tapşırığı yerinə yetirmək bacarıqlarını mənimsədi.

SSU employee visited "Human-Computer Interaction" laboratory at the Middle East Technical University of Turkey for business trip
From March 21 to 27, Svetlana Ahmadova deputy dean of the engineering faculty of Sumgayit State University, senior lecturer of the department of information technology and programming took part in the project "Professional development of educators in the field of" Human-Computer Interfaces "and studying international experience". She obtained the right to participate in a 7-day trip to Ankara to get acquainted with the laboratory.
The trip took place within the framework of a grant competition of the Ministry of Education on "Development of higher and secondary special education in 2021/2022" in order to support initiatives that serve the development of priority areas of higher and secondary special education.
It should be noted that Nakhchivan University has won a grant in the category "Development and application of new and modern educational content in specialties" with the project "Professional development of teachers in the field of" Human-Computer Interfaces " and the study of international experience."
The aim of the project is to select potential teachers who will teach the subject "Human-Computer Interfaces" and to develop a curriculum and textbook for the subject. For this purpose, teachers who teach this subject at all universities under the Ministry of Education were invited to participate in the project. 39 people from 15 universities in five cities of the country applied to join the project. The project consisted of 3 modules, which were evaluated on a 100-point scale after the participants completed the tasks for 2 modules. 17 teachers with high average scores were sent on a 7-day trip to Ankara to visit the Human-Computer Interaction Laboratory of the Middle East Technical University in Ankara, Turkey to participate in Module 3.
Our colleague Svetlana Ahmadova got acquainted with the Human-Computer Interfaces laboratory under the leadership of professor Kurshat Cagiltay and mastered the skills of working directly on laboratory equipment, cognitive modeling, and performing tasks in the CogTool software package, a tool for human-computer interface (HF) researchers.