Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Dövlət Turizm Agentliyinin tədbirində iştirak etdilər
Martın 29-da  Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Xaricdə təhsil və əcnəbi tələbələrlə iş sektoru Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsi və Dövlət Turizm Agentliyinin (DTA) birgə təşkilatçılığı ilə ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları, müstəqil tədqiqatçılar və turizm sektorunun nümayəndələri ilə görüş keçirildi.
Görüşün məqsədi Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən 2022-ci il üzrə turizm sahəsində Qrant müsabiqəsi ilə bağlı elanı iştirakçıların diqqətinə çatdırmaq, həmçinin turizm sahəsində qrant müsabiqəsində təhsil müəssisələrinin iştirakı və ümumiyyətlə, təhsil turizmində müxtəlif praktikalar barədə məlumat təqdim etmək idi.
Görüşdə təqdimatla çıxış edən DTA-nın Qrant müsabiqəsi üzrə məsul əməkdaşı Tural Abbasov Dövlət Turizm Agentliyi tərəfindən turizm sahəsində layihələrin qrant maliyyələşdirilməsi, turizm infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, turizm xidmətlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, regional turizmin inkişafı, prioritet turizm bazarları üçün xüsusi turizm məhsullarının yaradılması və turizm sahəsində innovasiyaların və tədqiqatların stimullaşdırılması barədə məlumatı nəzərə çatdırdı.
Bələdiyyələr, təhsil müəssisələri, qeyri-hökumət təşkilatları, təşkilati-hüquqi formasından asılı olmayaraq, Azərbaycan Respublikasında qeydiyyatdan keçmiş digər hüquqi şəxslər və Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan fiziki şəxslər müsabiqədə iştirak etmək hüququna malikdirlər. Müsabiqəyə təqdim olunmuş layihələrin icra müddəti səkkiz aydan çox olmamalıdır və müraciət üçün son tarix 7 aprel 2022-ci il olaraq müəyyən olunub.
Sonda DTA Hüqüq şöbəsinin əməkdaşı Faiq Ömərov və Təhsil və təlim sektorunun əməkdaşı Arzu Tairquliyeva-Nağıyeva iştirakçıların suallarını cavablandırdılar.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və İqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimi Elnarə Məmmədova iştirak etdilər.

Employees of SSU took part in the event of the State Tourism Agency
On March 29, the department of International Cooperation of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the State Tourism Agency (STA) jointly organized a meeting with employees of higher education institutions, independent researchers and representatives of the tourism sector.
The purpose of the meeting was to inform the participants about the announcement of the State Tourism Agency for the Grant Competition in the field of tourism in 2022, as well as to provide information about the participation of educational institutions in the grant competition in the field of tourism and various practices in educational tourism.
Tural Abbasov, GTA Competition Officer, made a presentation at the meeting and provided information on research stimulation.
Municipalities, educational institutions, non-governmental organizations, other legal entities registered in the Republic of Azerbaijan and individuals who are citizens of the Republic of Azerbaijan, regardless of their organizational and legal form, have the right to participate in the competition. The implementation period of the projects submitted to the competition should not exceed eight months, and the deadline for applications is April 7, 2022.
At the end, Faig Omarov, an employee of the legal department of the STA and Arzu Tairguliyeva-Nagiyeva an employee of the Education and Training Sector, answered the questions of the participants.
The event was attended by Sadagat Fatullayeva, head of the department of International cooperation and foreign students of Sumgayit State University and Elnara Mammadova senior Lecturer of the Department of Economics.