Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş kitab sərgisi keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Mart 2022 13:55
SDU-da 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş kitab sərgisi keçirildi
Martın 30-da  Sumqayıt Dövlət Universitetinin  Elmi kitabxanasında  31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş kitab sərgisi keçirildi.
Sərgidə əvvəlcə soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova açaraq, 1918-ci ildə Bakı şəhərində və onun ətraf kəndlərində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğınlardan danışdı, rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımı nəticəsində on minlərlə azərbaycanlının qətlə yetirildiyini, insanların itkin düşdüyünü söylədi, Qubada aşkar olunmuş kütləvi məzarlıqda – Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılmış Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində müxtəlif yaş qruplarına aid 400-dən çox insan cəsədinin qalıqlarının müəyyən olunmasının soyqırımının bariz nümunəsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin ciddi səyi və təşəbbüsü nəticəsində erməni vəhşiliklərinə hüquqi və siyasi qiymət verilmişdir. Ulu öndərin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı Fərmanla hər il martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur.
Elmi kitabxananın baş kitabxanaçısı Xatirə Əliyeva “Bakı qəzasında Azərbaycanlıların soyqırımı”, Azərbaycan və Şərqi-Avropa xalqları tarixi kafedrasının müəllimi  Aysel Şamilova “Bölgələrdə azərbaycanlılara qarşı ermənilərin soyqırımı”, Elmi kitabxananın Məlumat-biblioqrafiya şöbəsinin müdiri  Rəqsanə Əbdürəhmanova “Mart soyqırımı ədəbiyyatlarda (biblioqrafik xülasə)” mövzularında  məruzə ilə çıxış edərək 1918-ci ilin martında erməni silahlı birləşmələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qırğınlar və talanlar barədə geniş məlumat verdilər. Ermənilər tərəfindən törədilən qırğınların, soyqırımların sonrakı illərdə də davam etdiyini, təkcə XX əsrdə azərbaycanlıların 4 dəfə: 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 və 1988-1993-cü illərdə kütləvi qırğınlara, soyqırımlarına və etnik təmizləmələrə məruz qaldığını, Xocalı faciəsinin tariximizin növbəti soyqırımı olduğunu söylədilər. Xocalı soyqırımının dünya miqyasında tanıdılmasında və soyqırımına hüquqi qiymət verilməsində Azərbaycan Respubliakasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın əvəzsiz xidmətlərindən danışdılar.
Sonra 31 Mart ‒ azərbaycanlıların soyqırımına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu.
Sonda tədbir iştirakçıları Milli Kitabxana tərəfindən təşkil olunmuş “31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımıdır” adlı sərgidə  Azərbaycan dilində və xarici dillərdə nəşr olunmuş kitablar, şəkillər, qəzet və jurnal materialları ilə tanış oldular.

A book exhibition dedicated to March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis was held at SSU
A book exhibition dedicated to March 31 - the Day of the Genocide of Azerbaijanis was held at the Scientific Library of Sumgayit State University on March 30.
The victims of the genocide was commemorated with a minute of silence at the exhibition.
Opening the event, director of the Scientific Library Naila Amrahova spoke about the massacres committed by Baku Soviet and Dashnak Armenian armed groups against Azerbaijanis in 1918 in Baku and surrounding villages, as well as in Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Salyan, Zangazur, Karabakh, Nakhchivan and other areas. According to official sources, tens of thousands of Azerbaijanis were killed and people were lost as a result of the genocide.The discovery of the remains of more than 400 people of different ages in the Guba Genocide Memorial Complex established with the support of the Heydar Aliyev Foundation in the mass grave defined in Guba is a clear example of genocide. He noted that as a result of the serious efforts and initiative of National Leader Heydar Aliyev, the Armenian atrocities were given a legal and political assessment. By the Decree signed by the Great Leader on March 26, 1998, March 31 is celebrated as the Day of Genocide of Azerbaijanis every year.
Chief librarian of the Scientific Library Khatira Aliyeva “Genocide of Azerbaijanis in Baku District”, teacher of the department of history of Azerbaijan and Eastern Europe Aysel Shamilova “Genocide of Armenians against Azerbaijanis in the regions”, head of Information and Bibliography department of the Scientific Library Ragsana Abdurahmanova “March Genocide in Literature” (bibliographic) made reports on the massacres and looting committed by the Armenian armed forces against the Azerbaijanis in March 1918. The massacres and genocides committed by Armenians continued in the following years, only in the twentieth century Azerbaijanis were exposed to mass massacres, genocides and ethnic cleansing four times - in 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 and 1988-1993. they said it was another genocide. First vice president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and vice president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva spoke about the invaluable cares of the Khojaly genocide in the world recognition and legal assessment of the genocide.
Then, a video on the March 31 genocide of Azerbaijanis was shown.
At the end of the event, the participants got acquainted with books, pictures, newspaper and magazine materials published in Azerbaijani and foreign languages at the exhibition "March 31 - is the Genocide of Azerbaijanis" organized by the National Library.