Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun filologiya elmləri doktoru, professor Astan Bayramovun 75 illik yubileyi qeyd olundu
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Mart 2022 13:45
SDU-nun filologiya elmləri doktoru, professor Astan Bayramovun 75 illik yubileyi qeyd olundu
Martın 30-da  universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov SDU-nun Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri filologiya elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü Astan Bayramovu 75 illik yubileyi ilə əlaqədar qəbul etdi.
Yubilyarın alim və pedaqoq kimi səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışan rektor onu təbrik edərək bildirdi ki, hər bir təhsil ocağının tarixində ömrünü məhsuldar elmi-pedaqoji fəaliyyətə, tələbələrinin təlim-tərbiyəsinə fədakarlıqla xərcləmiş dəyərli müəllimlər var. Onlardan biri də   görkəmli ədəbiyyatşünas alim Astan Bayramovdur. O, uzun illərdir çoxcəhətli fəaliyyəti və yaradıcılığı, müdrikliyi və sadəliyi ilə ətrafındakı insanların, işlədiyi kollektivin hörmət və ehtiramını qazanıb. Astan Bayramov həmçinin tanınmış Azərbaycan alimi, filologiya elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvüdür.
Rektor çıxışının sonunda professor Astan Bayramova “Uzunmüddətli səmərəli elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinə görə və anadan olmasının 75 illik yubileyi munasibətilə” Fəxri fərman və pul mükafatı təqdim etdi.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor Ramazan Məmmədov, Filologiya fakültəsinin dekanı Sevinc Həmzəyeva və digər çıxışçılar alimin yüksək insani keyfiyyətlərindən, səmərəli elmi fəaliyyətindən danışdılar. Qeyd etdilər ki, Astan Bayramovun karyerası, əsasən, Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) ilə bağlıdır. O, bir müddət Sumqayıt Dövlət Universitetində dosent, sonra kafedra müdiri (2003‒2009) və filologiya fakültəsinin dekanı (2003-2014) vəzifələrində çalışmışdır. Hazırda Astan Bayramov SDU-nun Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının professoru, Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiridir. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvüdür. "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilmişdir. Professor Astan Bayramov Azərbaycan dili, dil tarixi, dialektologiya, onomastika, toponimiya, folklorşünaslıq və s. mövzulara dair 8 kitabın, 25 fənn proqramının, 150-dən çox elmi məqalənin müəllifidir. O, eyni zamanda "Kitabi-Dədə Qorqud ensiklopediyası"nın (Bakı 2002, 1-ci və 2-ci cildlər) həmmüəlliflərindən biridir. Elmi məqalələri Azərbaycan, İran, Türkiyə və Rusiyada çap olunmuşdur.
Sonda Astan Bayramov ona ünvanlanan xoş sözlərə və təbriklərə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova və çıxışçılara minnətdarlığını bildirdi.
Biz də dəyərli ziyalımız, çox hörmətli alimimiz, filologiya elmləri doktoru, professor Astan Bayramova uzun ömür, möhkəm cansağlığı və elmi-pedaqoji fəaliyyətində yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq!

Home | News | The 75th anniversary of SSU doctor of philological sciences professor Astan Bayramov was celebrated
Yerləşdirilmə tarixi : 30 March 2022 13:45
The 75th anniversary of SSU doctor of philological sciences professor Astan Bayramov was celebrated
On March 30, the rector of the university  professor Elkhan Huseynov  accepted  the head of the Folklore Research Laboratory of SSU, doctor of philological science, professor, member of the Azerbaijan Writers 'Union and the Azerbaijan Journalists' Union Astan Bayramov on the occasion of his 75th anniversary.
Speaking about the effective scientific and pedagogical activity of the jubilee as a scientist and pedagogue, the rector congratulated him and said that in the history of each educational institution there are valuable teachers who have devoted their lives to productive scientific and pedagogical activity. One of them is a prominent literary scholar Astan Bayramov. For many years, he has maintained  the respect and admiration of the people around him and the team he works with for his multifaceted activity and creativity, wisdom and simplicity. Astan Bayramov is also a well-known Azerbaijani scientist, doctor of philological sciences, professor, member of the Azerbaijan Writers 'Union and the Azerbaijan Journalists' Union.
At the end of his speech, the rector presented an honorary diploma and a money award to professor Astan Bayramov "for long-term  scientific-pedagogical and public activities and on the occasion of the 75th anniversary of his birth."
Vice-rector for science and innovations Ramazan Mammadov, dean of the faculty of philology Sevinj Hamzayeva and other speakers spoke about the high human qualities and effective scientific activity of the scientist. It was noted that Astan Bayramov's career is mainly connected with Sumgayit State University (SSU). For some time he worked as an associate professor at Sumgayit State University, then head of the department (2003-2009) and dean of the faculty of philology (2003-2014). At present, Astan Bayramov is a professor at the department of Azerbaijani language and its teaching methods at SSU, and the head of the Folklore Research Laboratory. He is a member of the Azerbaijan Writers 'Union and the Azerbaijan Journalists' Union. He was awarded the Medal of Progress. Professor Astan Bayramov studied the Azerbaijani language, language history, dialectology, onomastics, toponymy, folklore, etc. He is the author of 8 books on the subject, 25 subject programs, more than 150 scientific articles. He is also one of the co-authors of the "Kitabi-Dada Gorgud encyclopedia" (Baku 2002, volumes 1 and 2). His scientific articles have been published in Azerbaijan, Iran, Turkey and Russia.
In conclusion, Astan Bayramov thanked the rector of the university, professor Elkhan Huseynov and the speakers for the kind words and congratulations.
We also wish our valuable intellectual, highly respected scientist, doctor of philological science , professor Astan Bayramov a long life, good health and new creative successes in his scientific and pedagogical activities! ..