Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun əməkdaşları Beynəlxalq ikili diplom proqramları üzrə TAIEX təlimində iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 30 Mart 2022 18:00
SDU-nun əməkdaşları Beynəlxalq ikili diplom proqramları üzrə TAIEX təlimində iştirak etdilər
Martın 29-dan 30-dək Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Avropa Komissiyasının TAIEX (Texniki yardım və informasiya mübadiləsi) proqramı çərçivəsində ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri üçün beynəlxalq ikili diplom proqramları, həmçinin beynəlmiləlləşmənin bəzi komponentlərinə dair onlayn təlim keçirilmişdir. Təlimdə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Tural Əhmədov, Təhsil Nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, həmçinin İspaniyadan beynəlxalq əlaqələr və beynəlxalq layihələr üzrə milli və Avropa universitetləri eksperti Eva Qarea Oya və Leon Universitetinin Beynəlmiləlləşmə xidmətinin direktoru Rafael de Paz Uruena da iştirak etdilər.
Təlimin məqsədi Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində ali təhsilin beynəlmiləlləşdirilməsi üzrə Aİ-nin qabaqcıl təcrübələrini öyrənmək və beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə tanış olmaq idi.
Təlimin ilk günündə Təhsil Nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli tədbiri giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları salamladı və universitetlərin beynəlmiləlləşməsində ikili diplom proqramlarının əhəmiyyətini vurğuladı.
Eva Qarea Oya “Beynəlxalq ikili diplom proqramlarının hazırlanması və həyata keçirilməsi” mövzusunda, Rafael de Paz Uruena “Ali məktəblərin beynəlmiləlləşməsi və əcnəbi tələbələrin qəbulu üçün strategiyalar” mövzusunda təqdimatla çıxış etdilər.
Tədbirin ikinci günündə Eva Qarea Oya “Beynəlxalq ikili diplom proqramları: Erasmus Mundus çərçivəsində mübadilə proqramları və akademik mobillik layihələri” və “Ali məktəblərin beynəlmiləlləşməsi: beynəlxalq reytinqlərdə iştirak”; Rafael de Paz Uruena “Kredit köçürməsi və qarşılıqlı tanınma” mövzülarında çıxış etdilər.
Sonda ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universitetinin proqram direktoru Sevinc Məmmədova Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və Corc Vaşinqton Universiteti arasında ikili diplom proqramı üzrə çağırışlar və tövsiyələr barəsində çıxış etdi.
Qeyd edək ki, təlimdə Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq Əməkdaşlıq və  əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri Sədaqət Fətullayeva və Keyfiyyət təminatı şöbəsinin müdiri Nərmin Həsənova iştirak etdilər.

SSU employees participated in TAIEX training on International Dual Diploma Programs
From March 29 to 30, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan organized an online training on international dual degree programs for representatives of higher education institutions, as well as some components of internationalization within the European Commission's TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange) program. Tural Ahmadov head of the International Cooperation Department of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Nijat Mammadli, Adviser to the Minister of Education, representatives of Azerbaijani higher education institutions attended as well as Eva Garea Oya, Expert of National and European Universities on International relations and International projects from Spain and Rafael de Paz Uruena, director of Leon Internationalization service .
The purpose of the training was to study the EU's best practices in the internationalization of higher education in Azerbaijani universities and to get acquainted with international dual degree programs.
On the first day of the training, Advisor to the Minister of Education Nijat Mammadli opened the event by welcoming the participants and emphasizing the importance of dual degree programs in the internationalization of universities.
Eva Garea Oya made a presentation on "Development and implementation of international double degree programs", Rafael de Paz Uruena made a presentation on "Strategies for the internationalization of universities and the admission of foreign students."
On the second day of the event, Eva Garea Oya presented “International Dual Diploma Programs: Erasmus Mundus Exchange Programs and Academic Mobility Projects” and “Internationalization of Universities: Participation in International Rankings”; Rafael de Paz Uruena spoke on "Credit Transfer and Mutual Recognition".
At the end, Sevinj Mammadova, program director of George Washington University, USA, spoke about the challenges and recommendations of the dual degree program between Azerbaijan State Pedagogical University and George Washington University.
It should be noted that the training was attended by Sadagat Fatullayeva, head of the International Cooperation and foreign students department of Sumgayit State University and Narmin Hasanova head of the Quality Assurance Department.