Bioloqlar Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Baytarlıq klinikasında oldular
Aprelin 5-də SDU-nun Kimya və biologiya fakültəsinin  318 və 334-cü qrup tələbələri Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aysel Ağayevanın rəhbərliyi ilə  Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu və onun nəzdində fəaliyyət göstərən Baytarlıq klinikasında oldular.
Tələbələr Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunda  fəaliyyət göstərən  quş xəstəlikləri, virusologiya, parazitologiya, balıq və arı xəstəlikləri şöbəsi, baytarlıq sanitariyası və yoluxmayan xəstəliklər şöbəsinin laboratoriyaları və quraşdırılmış ən son model texniki avadanlıqlarla yaxından tanış oldular.Tələbələri  BETİ-nin direktoru aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Siala Rüstəmova  və elmi işlər üzrə direktor müavini baytarlıq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səhman Bayramov Akt zalında salamladılar, institutun fəaliyyəti, burada aparılan tədqiqat işləri haqqında məlumatlandırdılar. Daha sonra Səhman Bayramov tələbələri bütün labortoriyalar ilə tanış etdi.  Burada   Bel, Amskop, Motik markalı müasir mikroskoplar, müxtəlif heyvanlardan 2 dəqiqə ərzində 25 qan göstəricisi üzrə analiz apara bilən avtomatik qan analizatoru cihazı, avtomatik sidik analizator cihazı, yem və südün keyfiyyət göstəricilərini müəyyən edən  cihazlar,   balıq, quş, xırdabuynuzlu və iribuynuzlu  heyvanların konservləşdirilmiş helmintləri, xəstə arı şanıları tələbələrin xüsusilə marağına səbəb oldu. Parazitologiya şöbəsinin müdiri b.f.d., dosent Aygün Əzizova tələbələrə quşlarda helmintləri aşkar etmək üçün tam helmintoloji yarma müayinəsini əyani şəkildə nümayiş etdirdi.
Daha sonra tələbələr Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun nəzdində yaradılan Baytarlıq klinikası ilə tanış oldular.  Bu tibb müəssisəsi nəinki Bakının, eləcə də Cənubi Qafqazın ilk böyük və müasir klinikasıdır. Klinikanın İDEA İctimai Birliyinin sədri Leyla Əliyeva və kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimovun iştirakı ilə 2021-ci il  dekabrın 28-də  açılışı olmuşdur. 1000 kvadratmetr sahəni əhatə edən klinikada özəl baytar, feldşer, bioloq laborantlardan ibarət  əməkdaşlar çalışır və ilkin baytarlıq yardımı xüsusi avtomobillər vasitəsilə xidmətlər göstərilir. Klinikada eləcə də qəbul, karantin, stasionar, terapiya, toksikologiya, dermotologiya, oftalmologiya, cərrahiyyə, USM, rentgen, biokimya laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Burada tələbələr stasionarda saxlanılan heyvanları izlədikdən sonra itin üzərində aşağı ətrafın bud sümüyündə aparılan cərrahiyyə əməliyyatında iştirak etdilər. Bu, tələbələrin böyük marağına səbəb oldu.

Home | News | The biologists visited the Veterinary Research Institute and operating under it Veterinary Clinic
Yerləşdirilmə tarixi : 07 April 2022 11:08
The biologists visited the Veterinary Research Institute and operating under it Veterinary Clinic
On April 5, students of groups 318 and 334 of the faculty of chemistry and biology of SSU visited the Veterinary Research Institute of the Ministry of Agriculture and operating under it  Veterinary Clinic with  the leadership of Aysel Agayeva, senior lecturer of the department of Biology and its teaching methods.
The students got acquainted with the laboratories of the Department of Poultry Diseases, Virology, Parasitology, Fish and Bee Diseases, Veterinary Sanitation and Non-Communicable Diseases and the latest technical equipment installed at the Veterinary Research Institute of the Ministry of Agriculture. Doctor of philosophy, associate professor Siala Rustamova and deputy director for Scientific affairs doctor of philosophy in Veterinary Sciences, associate professor Sahman Bayramov greeted in the assembly hall, informed about the activities of the institute, the research work carried out here. Then Sahman Bayramov acquainted students with all laboratories. There were modern microscopes of Bel, Amskop, Motik brands, automatic blood analyzer device that can analyze 25 blood samples from different animals in 2 minutes, automatic urine analyzer device, devices for determining the quality of feed and milk, canned fish, birds, small and cattle. helminths, sick beehives were of particular interest to students. Head of the department of Parasitology, doctor of biological sciences, associate professor Aygun Azizova demonstrated to the students a complete helminthological examination to detect helminths in birds.
Then the students got acquainted with the Veterinary Clinic established under the Veterinary Research Institute. This medical institution was the first large and modern clinic not only in Baku, but also in the South Caucasus. The clinic was opened on December 28, 2021 with the participation of IDEA Public Union Chairman Leyla Aliyeva and Minister of Agriculture Inam Karimov. Covering an area of ​​1,000 square meters, the clinic employs staff of private veterinarians, paramedics, biologists and laboratory assistants, and primary veterinary care is provided by special vehicles. Admission to the clinic is quarantine, inpatient, therapy, toxicology, dermatology, ophthalmology, surgery, USM, X-ray, biochemistry laboratory, as well. Here, students watched the animals kept in the hospital and then underwent surgery on the dog's lower extremity femur. This stimulated  great interest among students.