Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azad olunmuş ərazilərdə biomüxtəlifliyin bərpası yolları” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Aprel 2022 16:02
SDU-da “Azad olunmuş ərazilərdə biomüxtəlifliyin bərpası yolları” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
Aprelin 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azad olunmuş ərazilərdə biomüxtəlifliyin bərpası yolları Respublika elmi konfransı onlayn formatda keçirildi.
Konfransda AMEA-dan və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrindən nümayəndələr iştirak etdilər.
Konfransı universitetin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Qafar Atayev açaraq, iştirakçılara rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, düşmən üzərindəki tarixi qələbəmizdən sonra ölkə başçısı dəfələrlə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə oldu, erməni vəhşiliyini dünyaya nümayiş etdirdi. Tarixi ədaləti şanlı Zəfərlə bərpa edən Azərbaycan 30 ilə yaxın müddət əarzində  erməni işğalı altında qalmış və tamamilə dağıdılmış əraziləri sürətlə bərpa edir. Bu ərazilərdən erməni vəhşiliklərinin izləri yavaş-yavaş silinir. Düşmənin işğal dövründə xarabalığa çevirdiyi ərazilərimizdə sürətli tikinti işləri gedir. Yeni yol-nəqliyyat infrastrukturu yaradılır, elektrik xətləri çəkilir, yeni yarımstansiyalar inşa olunur. Genişmiqyaslı prosesdə xarici ölkələrin şirkətləri də yaxından iştirak edirlər. Qarabağın bərpası bütövlükdə region üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Belə ki, bərpa işlərinin həyata keçirilməsində "ağıllı" texnologiyalar tətbiq olunur, “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” konsepsiyaları həyata keçirilir. Prezident tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə "yaşıl enerji zonası"nın yaradılması məsələsi qarşıya vəzifə kimi qoyulub. Şanlı Zəfərdən sonra Qarabağda həyat bərpa olunur, düşmənin xarabalığa çevirdiyi torpaqlarımız yenidən dirçəlir.
Prorektor Qafar Atayev onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan özünün çoxnövlü və xarakterik qlobal əhəmiyyətli bioloji çeşidliliyi ilə Qafqaz regionunun biomüxtəliflik baxımından ən zəngin ölkələrindən biri hesab olunur. Bu gün  işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə yeni nəfəs, yeni həyat qayıdır. Vahid Azərbaycan dövləti inamla inkişaf edir və bərpa-quruculuq işləri müvəffəqiyyətlə həyata keçirilir.
AMEA-nın Mikrobiologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov “Ksilotrof makromisetlərin yeməli növlərinin müxtəliftəyinatlı bioloji aktiv maddələrin produsenti kimi istifadəsinin perspektivləri”, AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru professor Ulduz Həşimova “Azərbaycanda herontoloji tədqiqatlar: müasir vəziyyəti və inkişaf perspektivləri”, SDU-nun Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Arzu Baxşalıyev “İşğaldan azad olunmuş ərazilərin biomüxtəlifliyi və bioloji tədqiqatların aparılması perspektivləri” mövzularında məruzə etdilər. Qeyd etdilər ki, işğaldan azad olunmuş Naxçıvan, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ bölgələri bitki və heyvanların növ müxtəlifliyinə görə zəngindir. Son 30 ildə Ermənistan tərəfindən bu ərazilərimizin işğalı nəticəsində təkcə azərbaycanlılara qarşı deyil, eyni zamanda bu ərazilərin təbiətinə və bioloji müxtəlifliyinə ciddi ziyan dəymişdir. Erməni yırtıcılarının törətdiyi ekoloji terror nəticəsində işğaldan azad olmuş ərazilərin biomüxtəlifliyi qəsdən və qanunsuz şəkildə məhv edilmiş, təbii resursları vəhşicəsinə istismar edilmişdir. Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərin, o cümlədən təbii sərvətlərimizin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi və bərpa edilməsi istiqamətində dövlət səviyyəsində mühüm addımlar atılır.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, SDU-nun Biologiya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Arzu Baxşalıyev  məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransa 74 məqalə və tezis daxil edilmişdir.

Home | News | The Republican scientific conference was held on ways to restore biodiversity in the liberated areas at SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 14 April 2022 16:02
The Republican scientific conference was held on ways to restore biodiversity in the liberated areas at SSU
On April 14 , an online scientific conference on ways to restore biodiversity in the liberated areas was held in the online format.
Representatives of ANAS and higher education institutions operating in our country took part in the conference.
Opening the conference, Gafar Atayev, vice-rector for International Relations, conveyed the greetings of rector, professor Elkhan Huseynov to the participants and noted the importance of the conference. He said that after our historic victory over the enemy, the head of state repeatedly visited the liberated territories and demonstrated the Armenian savagery to the world. restoring historical justice with the glorious Victory, Azerbaijan is rapidly restoring the territories that have been under Armenian occupation and completely destroyed for almost 30 years. Traces of Armenian atrocities are slowly being erased from these areas. Rapid construction works were underway in our territories, which were destroyed by the enemy during the occupation. New road and transport infrastructure is being created, power lines are being laid, new substations are being built. Foreign companies are also closely involved in the large-scale process. The restoration of Karabakh is of special importance for the region as a whole. Thus, "smart" technologies are applied in the implementation of restoration work, the concepts of "smart city" and "smart village" are implemented. The President has set the task of creating a "green energy zone" in the territories liberated from occupation. After the glorious victory, life is restored in Karabakh. Our lands  which were destroyed by the enemy, are being revived.
Vice-rector Gafar Atayev also noted that Azerbaijan is one of the richest countries in the Caucasus region in terms of biodiversity, with its diversity and characteristic global biodiversity. Today, a new breath, a new life is returning to our liberated territories. The united state of Azerbaijan is developing with confidence and the restoration work is being carried out successfully.
Director of the Institute of Microbiology of ANAS, corresponding member of ANAS Panah Muradov "Prospects for the use of edible species of xylotrophic macromycetes as producers of biologically active substances", Director of the Institute of Physiology of ANAS named after AIGarayev, professor Ulduz Hashimova "Gerontological research in Azerbaijan : current situation and prospects of development ”, head of the department of Biology and its teaching methods of SSU, associate professor Arzu Bakhshaliyev made a report on“ Biodiversity of the liberated territories and prospects for conducting biological research ”. They noted that the liberated regions of Nakhchivan, East Zangazur and Karabakh are rich in plant and animal diversity. Over the past 30 years, the occupation of these territories by Armenia has seriously damaged not only the Azerbaijanis, but also the nature and biodiversity of these territories. As a result of environmental terror committed by Armenian predators, the biodiversity of the liberated territories have  been deliberately and illegally destroyed and natural resources have been brutally exploited. At present, important steps are being taken at the state level to assess and restore the condition of the liberated territories, including our natural resources.
Arzu Bakhshaliyev executive secretary, head of the department of Biology and its teaching methods of SSU, informed about the further work of the conference. He said that 74 articles and theses were included in the conference.