SDU-nun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş IV debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi
Aprelin 14-də Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi və Debat klubunun təşkil etdiyi Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubileyinə həsr olunmuş “Şəxsi inkişaf üçün ali təhsil labüddür” mövzusunda debat-natiqlik turnirinin bağlanış və mükafatlandırma mərasimi keçirildi.
Mərasimi SDU-nun Debat klubunun sədri Emil Məmmədov açaraq iştirakçıları salamladı və “Şəxsi inkişaf üçün ali təhsil labüddür” mövzusunda debat-natiqlik turniri haqqında ətraflı məlumat verdi, proqramın məqsədindən və proqram çərçivəsində görülən işlərdən danışdı. Qeyd etdi ki, Debat Forumunda 36 komanda iştirak edirdi. Yarışı universitetimizin tələbələrindən ibarət hakimlərlə yanaşı, Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin hakimləri də müşahidə edirdilər. Riyaziyyat fakültəsinin “Albatros” və Tarix və coğrafiya fakültəsinin “Yeah Team” komandaları hamıdan güclü olduqlarını sübut edərək finala vəsiqə qazandılar.
Sonra finalda “Albatros”və “Yeah Team” komandalarının yarışına start verildi.Nəticədə, “Yeah Team” komandası qalib oldu.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək iştirakçıları salamladı, qalib komandanı təbrik etdi, universitetin 60 illiyi münasibətilə keçirilən silsilə tədbirlər və son hazırlıq işləri barədə məlumat verdi. Debat klubunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, debatların gənclərin inkişafında mütəsna rolundan, ölkədə aparılan gənclər siyasətindən, gəncələrə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs etdi. Bildirdi ki, əsası Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasəti bu gün uğurla davam etdirilir. Azərbaycanın ilbəil artan iqtisadi qüdrəti gənclərin fiziki, intellektual və mənəvi inkişafının təmin olunması, sosial problemlərinin həlli, innovativ ideya və təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində daha təsirli tədbirlər görməyə, irimiqyaslı proqram və layihələr reallaşdırmağa imkan verir. Bu gün gənclər respublikamızın sosial-iqtisadi və ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edirlər. Onlar elm, təhsil, mədəniyyət, idman və hərbi quruculuq sahəsində uğurlar qazanaraq Azərbaycanın dünyada tanıdılmasına, Vətənimizin müdafiəsinə, ərazi bütövlüyümüz və dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsinə layiqli töhfələrini verirlər. Qeyd etdi ki, belə tədbirlərin keçirilməsi gələcəkdə hər hansı sahədə çalışmasından asılı olmayaraq, gənclərin peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsinə kömək edəcək.
Debat Vətəndaş Cəmiyyətinin sədri Ülviyyə Axundova, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı debatın tələbələrin gələcək həyatı üçün əhəmiyyətindən söhbət açaraq debat mədəniyyətinin gənclərin dil qabiliyyətinin artırılmasında, natiqliyinin zənginləşməsində, gələcək peşə fəaliyyətlərində və eləcə də bir şəxsiyyət kimi formalaşmasında mühüm rol oynadığını bildirdilər və debat iştirakçılarına uğurlar arzuladılar.

Home | News | Closing and awarding ceremony of the IV debate-oratorical tournament dedicated to the 60th anniversary of SSU was held
Yerləşdirilmə tarixi : 14 April 2022 17:20
Closing and awarding ceremony of the IV debate-oratorical tournament dedicated to the 60th anniversary of SSU was held
The closing and awarding ceremony of the debate-oratorical tournament on "Higher education is necessary for personal development" dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University organized by the Student Youth Organization, the Student Trade Union Committee and the Debate Club was held on April 14.
The ceremony was opened by Emil Mammadov, chairman of the Debate Club of SSU, who greeted the participants and gave detailed information about the debate-oratorical tournament on "Higher education is necessary for personal development", spoke about the purpose of the program and the work done within the program. . Along with the judges of our university, the competition is accompanied by judges of the Debate Civil Society. The Albatros team from the Faculty of Mathematics and the Yeah Team team from the faculty of History and Geography proved to be the strongest teams and qualified for the finals.
Then the competition between Albatros and Yeah Team started in the final.
As a result, the "Yeah Team"  won.
Rector of the university, professor Elkhan Huseynov greeted the participants, congratulated the winning team, informed about a series of events and recent preparations for the 60th anniversary of the university. He praised the activities of the debate club, spoke about the  unique role of debates in the development of youth, youth policy in the country, the attention and care given to youth. He noted that the state youth policy, founded by National Leader Heydar Aliyev is being successfully continued today. Azerbaijan's growing economic power allows it to take more effective measures to ensure the physical, intellectual and spiritual development of young people, solve social problems, support innovative ideas and initiatives, reveal their knowledge and skills  and implement large-scale programs and projects. Today  young people are closely involved in the socio-economic and socio-political life of our republic. Having achieved success in science, education, culture, sports and military construction, they make a worthy contribution to the promotion of Azerbaijan in the world, the defense of our homeland, strengthening our territorial integrity and state independence. He noted that holding such events will help young people to grow as professionals, regardless of their future work in any field.
Chairman of the Debate Civil Society Ulviyya Akhundova, dean of the faculty of History and Geography professor Adil Bakhshaliyev, chairman of the Student Youth Organization Tayfun Hajili spoke about the importance of the debate for the future life of students. They wished the participants of the debate success.
At the end, the winning team was awarded a cup  and a medal, the best speakers were awarded a medal and all participants were awarded certificates.