Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi “YARAT” ın “Dumanlar başımda dastana döndü” səyyar sərgisində oldu
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Aprel 2022 10:54
Filologiya fakültəsinin bir qrup müəllim və tələbəsi “YARAT” ın “Dumanlar başımda dastana döndü” səyyar sərgisində oldu
“YARAT” Müasir İncəsənət Məkanının Gəncə şəhəri Məhsəti Gəncəvi Mərkəzində açdığı yerli rəssamların və fotoqrafların əsərlərindən ibarət “Dumanlar başımda dastana döndü” adlı qrup sərgisi davam edir. Sərginin adı Vətən müharibəsində şəhid olmuş gizir Xudayar Yusifzadənin özünəməxsus ifasında Əliağa Vahidin sözlərinə yazılmış “Vətən yaxşıdır” mahnısından götürülüb. Bu mahnı həmçinin sərgidə nümayiş olunan Rəşad Ələkbərovun instalyasiyasının tərkib hissəsidir.
Aprelin 15-də SDU-nun Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müəllimlərinin təşəbbüsü ilə 926 saylı qrup tələbələri Sumqayıt Dövlət Rəsm qalereyasında oldular.
Yerli rəssamların və fotoqrafların əsərlərindən ibarət “Dumanlar ruhumda dastana çevrildi” adlı YARAT səyyar sərgisi Qarabağ münaqişəsinə və Zəfər gününə həsr olunmuşdu.
Rəssamların əsərləri Qələbəyə aparan yolları əks etdirirdi. Qaçqınların həyatının çətinliklərindən bəhs edən ağ-qara fotoşəkillər, rəqəmsal quraşdırma da böyük marağa səbəb oldu. Sərginin bütün əsərləri öz aralarında fəal dialoqa girərək, Qarabağ münaqişəsinin, milli kontekstin mürəkkəb mənzərəsini ortaya qoyur.
Ekspozisiyada Ağababa Bağırov, Elnur Babayev, İlqar Cəfərov, Şahvələd Eyvazov, Erkin Ələkbərli, Rəşad Ələkbərov, Xalid Əsgərov, Mirnaib Həsənoğlu, Əli Qafarov, Cavid Qurbanov, Oleq Litvin, Əli Rza və Nurəhməd Vəliyev kimi rəssam və fotoqrafların instalyasiya, fotoqrafiya, və rəqəmsal sənət əsərləri dialoqa girərək, artıq həll olunmuş Qarabağ münaqişəsinin mürəkkəb pazlını tamamlayır. Ekspozisiyaya “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanı və Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin fondlarında saxlanılan əsərlər və fotomateriallar daxil edilib.

Home | News | A group of teachers and students of the faculty of Philology visited the YARAT travelling exhibition
Yerləşdirilmə tarixi : 18 April 2022 10:54
A group of teachers and students of the faculty of Philology visited the YARAT travelling exhibition
The group exhibition  consisting of works by local artists and photographers  continues which opened  by "YARAT" Contemporary Art Space in Ganja, Mahsati Ganjavi Center. The name of the exhibition is taken from the song "Motherland is good" written in the words of Aliaga Vahid, performed by Khudayar Yusifzadeh, a martyr in the Great Patriotic War. This song is also part of Rashad Alakbarov"s installation displayed at the exhibition.
On April 15, at the initiative of teachers of the department of Foreign languages ​​of the faculty of Philology of SSU, students of group 926 visited the Sumgayit State Art Gallery.
The YARAT traveling exhibition entitled  “Dumanlar ruhumda dastana çevrildi” featuring works by local artists and photographers is dedicated to the Karabakh conflict and victories. The works of artists explore the path to victory. Black-and-white photographs about the hardships of the lives of refugees, digital installation also caused great interest. Entering an active dialogue with each other, all the works of the exhibition combine the complex picture of the Karabakh conflict, the national context.
Thus, the  exposition features artists and photographers such as Agababa Bagirov, Elnur Babayev, Ilgar Jafarov, Shahvalad Eyvazov, Erkin Alakbarli, Rashad Alakbarov, Khalid Asgarov, Mirnaib Hasanoglu, Ali Gafarov, Javid Gurbanov, Oleg Litvin, Ali Rza and Nurakhmed Valiyev entering into a dialogue with digital works of art, complete the complex puzzle of the already resolved Karabakh conflict. The exposition includes works and photo materials maintained in the funds of YARAT Contemporary Art Space and the Azerbaijan Photographers Union.