SDU-da “Müasir dövrdə bələdiyyələrin ölkədə yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” adlı seminar keçirildi
Aprelin 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin Biznesin təşkili və menecment kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Müasir dövrdə bələdiyyələrin yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” adlı seminar keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Məmmədova Səidə açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı, sonra isə qısa şəkildə seminarın məqsədini qeyd etdi. Bildirdi ki, vətəndaş cəmiyyətinin formalaşmasında yerli özünüidarəetmə orqanlarının xüsusi rolu var.  Seminarı keçirməkdə məqsəd yerli özünüidarəetmə orqanları ilə əlaqələrin davamlı olaraq genişləndirilməsi, eləcə də tələbələrin gənc mütəxəssis kimi yetişdirilməsində idarə və təşkilatların qarşılaşdığı problemlərin həlli yollarının öyrənilməsidir.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov bələdiyyə institutunun vacibliyi, Azərbaycanda onun inkişaf yolları barədə öz mülahizələrini bölüşdü.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi İmran Əmirov “Müasir dövrdə bələdiyyələrin yerli özünüidarəetmədə əhəmiyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, ölkədəki inkişaf, dünyada baş verən hadisələr, demokratik dəyişikliklər, ictimai həyatın tələbatları bələdiyyələri yeni məqsədlərə, səmərəli fəaliyyətə istiqamətləndirir. Həyata keçirilən mühüm dövlət proqramlarında icra orqanları ilə bərabər, bələdiyyələrin vəzifələrinin də müəyyən edilməsi onların fəallığının yüksəlməsinə yeni bir stimul yaradır. Ümumilikdə, yerli özünüidarəetmə və bunun tərkib hissəsi olan müxtəlif strukturların əsas məqsədi insanların müəyyən bir sosial qurumda müxtəlif məqsədlər əsasında birləşməsini təmin etməkdən ibarətdir.
Sumqayıt bələdiyyəsinin Büdcə üzrə daimi komissiyasının sədri, icraçı katib Akif  Kərimov “Yerli idarəetmə orqanlarının fəaliyyətinin prioritet istiqamətləri” mövzusunda çıxış etdi.   Qeyd etdi ki,  bələdiyyələrin hüquqi statusunun qanun baxımından  müəyyənləşdirilməsi öz əksini ilk dəfə məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyəti dövründə – 12 noyabr 1995-ci ildə qəbul edilən Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında tapdı. Dövlətçilik tarixinə mühüm hadisə kimi daxil olan bu tarixi gündən sonra, 1999-cu ilin dekabrında ilk bələdiyyə seçkilərinin keçirilməsi ilə bu institut formalaşmağa, bələdiyyələrin hüquqi bazasını formalaşdıran normativ aktlar qəbul edilməyə başladı. Yerli özünüidarəetməni ölkəmizdə gedən demokratikləşmə prosesinin mühüm bir sahəsi kimi dəyərləndirən ümummilli lider Heydər Əliyev bələdiyyələrlə bağlı dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərini də müəyyən edib, onun inkişafına xüsusi diqqət və qayğı göstərib. Ulu öndər Heydər Əliyevin yerli özünüidarəetmənin inkişafı ilə bağlı müəyyən etdiyi siyasi kurs Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilib, yerli özünüidarəetmə daha da təkmilləşdirilib. Hazırda qarşıda olan əsas məqsədlərdən biri öz doğma torpaqlarından köçkün düşən insanların yurdlarına qayıdışının, vətəndaşlarımızın işğaldan azad edilmiş ərazilərdə daimi məskunlaşmasının və bu ərazilərin ölkənin iqtisadi fəaliyyətinə qoşulmasının təmin olunmasıdır.
Tədbirdə qonaq qismində Sumqayıt bələdiyyəsinin Təşkilat şöbəsinin müdiri Abbasov Şıxəli Salman oğlu iştirak edirdi.
Seminarın sonunda mövzu ilə bağlı müzakirələr və fikir mübadiləsi aparıldı, tələbələrin sualları  cavablandırıldı.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının müdiri dosent Məlahət Pənahəliyeva, İqtisadiyyat kafedrasının müdiri dosent Lalə Mahmudova və Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Məlahət Hüseynova çıxış etdilər.
Sonda İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva tədbirin qonaqları və təşkilatçılarına öz minnətdarlığını bildirdi, tədbirin əhəmiyyətinə toxunaraq onun maarifləndirmə və təşviqat istiqamətində gərəkli olduğunu diqqətə çatdırdı.

A seminar on "The importance of municipalities in local self-government in the country in modern times" was held at SSU
On April 19 a seminar on "The importance of municipalities in local self-government in modern times" organized by the department of Business organization and management of the faculty of Economics and Management was held at Sumgayit State University.
The event was opened by Saida Mammadova, senior lecturer of the department of Business organization and management who greeted the guests and participants and then briefly outlined the purpose of the seminar. She noted that local self-government bodies have a special role in the formation of civil society. The purpose of the seminar is to continuously expand relations with local governments, as well as to learn ways to solve problems faced by departments and organizations in training students as young professionals.
Associate professor Galib Huseynov head of the department of Business organization and management shared his views on the importance of the municipal institution and its development in Azerbaijan.
Imran Amirov, senior lecturer of the department of Business organization and management made a report on "The importance of municipalities in local self-government in modern times." He noted that these kinds of issues such as development of the country, world events, democratic changes, the needs of public life direct municipalities to new goals and effective activities. Defining the responsibilities of municipalities along with the executive bodies in the important state programs implemented creates a new stimulus to increase their activity. In general, the main purpose of local self-government and the various structures that are part of it is to ensure that people are united in a particular social institution for different purposes.
Chairman of the Standing Committee on Budget of Sumgayit Municipality, Executive Secretary Akif Karimov spoke about "Priority directions of local government." He noted that the legal definition of the legal status of municipalities was first reflected in the Constitution of the Republic of Azerbaijan, adopted on November 12, 1995, during the activities of national leader Heydar Aliyev. After this historical day, which entered the history of statehood as an important event, in December 1999, with the holding of the first municipal elections, this institution was formed and normative acts forming the legal framework of municipalities began to be adopted. Evaluating local self-government as an important area of the democratization process in the country, national leader Heydar Aliyev also identified the main directions of the state policy on municipalities, and paid special attention to its development. The political course set by national leader Heydar Aliyev on the development of local self-government has been successfully continued by President Ilham Aliyev and local self-government has been further improved. One of the main goals now is to ensure the return of people displaced from their native lands, the permanent settlement of our citizens in the liberated territories and the integration of these territories into the economic activity of the country.
The head of the Organization Department of Sumgayit municipality Abbasov Shikhali Salman oglu attended at the event as a guest.
At the end of the seminar, discussions and exchange of views on the topic were held, students" questions were answered.
Head of the department of Finance and accounting, associate professor Logman Abdullayev, head of the department of World Economy and Marketing, associate professor Malahat Panahaliyeva, head of the department of Economics, associate professor Lala Mahmudova and associate professor of Business organization and management Malahat Huseynova spoke.
At the end, the dean of the faculty of Economics and Management associate professor Aynura Yahyayeva thanked the guests and organizers of the event. She stressed the importance of the event, noting that it is necessary for education and promotion.