Aprelin 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının növbəti iclası rəhbər vəzifəyə təyinatla başladı. Belə ki, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov  dosent Elmar Xəlilovu Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru kimi kollektivə təqdim edərək onu yeni təyinatı münasibəti ilə təbrik etdi, gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı, gündəlikdə olan məsələləri bir daha şura üzvlərinin nəzərinə çatdırdı.
Elmi Şuranın tərkibində daimi fəaliyyət göstərən komissiyaların yaradılması barədə Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Natiq Talıbov çıxış etdi və SDU-nun Elmi Şurasının tərkibində Təhsil və elm; İqtisadi və maliyyə-təsərrüfat fəaliyyətləri; İntizam; Humanitar, sosial, gənclər və idman işləri və Beynəlxalq əlaqələr üzrə komissiyalar yaradıldı və  tərkibi təsdiq edildi.
2021‒2022-ci tədris ilində magistrantların elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji təcrübələrinin və attestasiyalarının nəticələri barədə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dos. Sabir Xəlilov məlumat verdi. Bildirdi ki, koronavirus pandemiyasının yaratdığı məhdudiyyətlərə və çətinliklərə baxmayaraq, II kurs magistrantların elmi-tədqiqat və elmi-pedaqoji təcrübələri tam yerinə yetirilmişdir. Bildirdi ki, fakültə Elmi Şuralarında II kurs magistrantların attestasiyalarının nəticələri qənaətbəxşdir və attestasiyadan keçməyən magistrantlara 1 ay əlavə vaxt verilməsini məqsədəuyğun hesab olunduğunu diqqətə çatdırdı.
Avropa İttifaqının Tvinning proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində SDU-da pilot layihə kimi seçilmiş ixtisaslar üzrə tədrisin təkmilləşdirilməsi və bəzi təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyaya hazırlanması barədə  rektorun müşaviri dos. Zəfər Hüseynov çıxış etdi. Universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvinninq layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən bəhs etdi və SDU-da layihənin uğurla həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Avropa İttifaqının Tvinning proqramının “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində SDU-da keçirilmiş simulyativ qiymətləndirmə uğurla başa çatmışdır. Layihənin icra olunması istiqamətində keçirilən tədbirlərdə və nəticələrin əldə olunmasında SDU əməkdaşlarının fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilib. Layihə çərçivəsində beynəlxalq ekspertlərin hazırladıqları hesabatlar üzrə güclü tərəflərin daha da inkişafı, zəif cəhətlərin aradan qaldırılması, tövsiyələrin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlərin təhlil olunması və zəruri məsələlərin həll edilməsi istiqamətində səylərin gücləndirilməsi fakültə dekanlarına, kafedra müdirlərinə və aidiyyatı strukturlara tapşırıldı.
Zəfər Hüseynov qeyd etdi ki, xarici dil biliyinə zərurətin artdığını nəzərə alaraq, gənc müəllimlərin xarici dil öyrənmə səylərinin artırılması, fakültə dekanlarının, kafedra müdirlərinin və Linqvistik Mərkəzin onlara dəstək olmaları məqsədəuyğun olardı. Stimullaşdırıcı tədbir olaraq bəzi ixtisas fənlərini xarici dildə tədris edən müəllimlərin əməkhaqlarına müəyyən əlavələrin edilməsi barədə təkliflərin hazırlanıb rektora təqdim edilməsi Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Natiq Talıbova tapşırıldı.
Sonra o, SDU-da Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, Kompüter mühəndisliyi, İnformasiya texnologiyaları, Energetika mühəndisliyi, Elektrik və elektronika mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil proqramlarının beynəlxalq akkreditasiyadan keçməsi istiqamətində nəzərdə tutulan işlər, o cümlədən akkreditasiyanı həyata keçirəcək beynəlxalq akkreditasiya qurumunun müəyyən edilməsi ilə bağlı danışıqlar davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı.
Müxtəlif məsələlərin müzakirəsi ilə davam edən iclasda SDU-da vakant vəzifələri tutmaq üçün Müsabiqə komissiyasının tərkibinin təsdiqi ilə bağlı məsələyə baxıldı,  yeni tərkib təsdiq olundu.
Rektor bu münasibətlə müsabiqə komissiyasının üzvlərini təbrik etdi, onlara uğurlar arzuladı.
Sonra Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı dos.S.S.Məhərrəmovanın, Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantı X.İ.Seyfullayevanın doktorluq dissertasiya işi mövzusunun yeni redaksiyada təsdiqi barədə qərar verildi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 8 adda tədris vəsaiti daxil olub, onlardan 4-ü dərs vəsaiti, 4-ü fənn proqramıdır. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.
Sonda tex.e.d., prof.V.A.Mustafayevin İnformatika kafedrasında 0,5 şt. professor, fil.e.d., prof.N.V.İsgəndərovanın Xarici dillər kafedrasında 0,5 şt. professor, c.e.d.,prof.İ.İ.Mərdanovun Coğrafiya və onun tədrisi metodikası kafedrasında professor vəzifəsinə seçkisi ilə bağlı qərar verildi.

On April 20, the next meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University began with the appointment to a senior position. The rector of the university professor Elkhan Huseynov introduced associate professor Elmar Khalilov as a vice-rector for Social Affairs and Public Relations, congratulated him on his new appointment, wished him success in his future endeavors, and brought the issues on the agenda to the attention of the council members.
On the establishment of permanent commissions within the Scientific Council vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies assoc. Natig Talibov spoke and was a member of the Scientific Council of SSU Education and Science; Economic and financial-economic activities; Discipline; Commissions on humanitarian, social, youth and sports affairs and international relations were established and approved.
On the results of research, scientific-pedagogical practices and certifications of masters in the 2021-2022 academic year, the head of the department of doctoral and master's assoc. Sabir Khalilov informed. He noted that despite the limitations and difficulties created by the coronavirus pandemic, the research and scientific-pedagogical practices of the second-year masters have been fully implemented. He noted that the results of the certification of second-year masters in the Academic Councils of the faculty are satisfactory and noted that it is advisable to give additional time to masters who did not pass the certification.
The rector's adviser assoc. Zafar Huseynov made a speech. He spoke about the activities of the university, its structure and educational programs, including the work done within the Twinning project and noted the successful implementation of the project at SSU. He noted that the simulation assessment held at SSU within the framework of the EU Twinning program "Support to the strengthening of higher education in Azerbaijan" was successfully completed. The activity of SSU employees in the implementation of the project and the achievement of results was positively assessed. According to the reports prepared by international experts, deans of faculties, heads of departments and relevant structures were instructed to further develop the strengths, eliminate weaknesses, analyze the work done to implement the recommendations and strengthen efforts to address the necessary issues.
Zafar Huseynov noted that importance of foreign language skills, it would be expedient to increase the efforts of young teachers to learn foreign languages, with the support of faculty deans, heads of departments and the Linguistic Center. As a stimulating measure preparing proposoals for submitting the rector teachers who teach some subjects in a foreign language will get certain additional to their salaries it was assigned vice-rector for Teaching Organization and learning technologies assoc Natig Talibov.
He noted that negotiations were underway on the international accreditation of educational programs in Process automation engineering, Computer engineering, Information technology, Energy engineering, electrical and electronics engineering, Chemical engineering at SSU, as well as the identification of an international accreditation body to carry out accreditation. At the meeting, which continued with the discussion of various issues, the issue of approving the composition of the Competition Commission for vacant positions at SSU was considered and a new composition was approved.
The rector congratulated the members of the competition commission on this occasion and wished them success.
Then it was decided to approve the doctoral dissertation of S.S Maharramova, phd student of the department of history of Azerbaijan and Eastern European Peoples, Kh. Seyfullayeva, phd student of the department of Differential Equations and Optimization.
Professor Mukhtar Samadov scientific secretary informed about the granting of the right to publish textbooks. He noted that 8 textbooks 4 of which were textbooks and 4 subject programs were included to the Scientific Council. Following the discussions, the textbooks were allowed to be published.
In the end it was decided to elect to the position of professor V.A.Mustafayev's department of Informatics part time professor, ph.d.. N.V Isgandarov at the department of Foreign languages part time, I.I. Mardanov at the Department of Geography and its teaching methods.