Riyaziyyat fakültəsinin professor-müəllim heyətinin Elmi kitabxanaya təqdim etdikləri metodiki dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi
Aprelin 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi kitabxanasında Riyaziyyat fakültəsinin professor-müəllim heyətinin son illərdə nəşr olunmuş metodiki dərs vəsaitlərinin təqdimatı və sərgisi keçirildi.
Sərginin açılışında fakültənin dekanlığı, professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak etdilər.
Sərgini giriş sözü ilə universitetin Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru dosent Elmar Xəlilov açaraq iştirakçıları salamladı, müəllifləri təbrik etdi və təqdimatın əhəmiyyətindən söhbət açdı. Artıq universitetimizdə ənənə halını almış belə tədbirlərin nüfuzunun xeyli dərəcədə artdığını vurğuladı.
Elmi kitabxananın müdiri Nailə Əmrahova çıxış edərək bildirdi ki, yeni nəşrlərin kitabxanamızın sistem bazasına daxil edilməsi SDU-nun tələbə və əməkdaşlarının istifadəsi üçün əhəmiyyət kəsb edəcək.
Daha sonra Riyaziyyat fakültəsinin dekanı dosent Xalidə Həsənova müəllifləri təbrik etdi və yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova təşəkkürünü ifadə etdi, Riyaziyyat ixtisasının tədris proqramlarına uyğun müasir dərslik, dərs vəsaitlərinin hazırlanmasının zəruriliyini qeyd etdi. Bu istiqamətdə fakültədə görülən işlərdən danışdı. Dekan təqdim olunan yeni nəşrlərin geniş oxucu auditoriyası üçün dəyərli vəsait olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycan riyaziyyat tarixinə və elminə dəyərli töhfə olduğu bildirdi.
Çıxış edən müəlliflər sərginin təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etdilər, yeni nəşrlərin ərsəyə gəlməsindən, burada əhatə olunan mövzulardan danışdılar.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov müəllifləri təbrik etdi, onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı, elmi fəaliyyətin böyük zəhmət tələb etdiyini və yaradıcılıq prosesinin də mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu istiqamətdə rektor professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə SDU-nun “Strateji İnkişaf Planı”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı 2021-ci il üzrə “Fəaliyyət Planı”na uyğun olaraq “Ən yaxşı dərslik və dərs vəsaiti” nominasiyası üzrə müsabiqə keçirilmişdir ki, bu da müəllimlərin elmi fəaliyyətləri üçün əsas stimuldur. Hal-hazırda “Ən yaxşı monoqrafiya” nominasiyası üzrə müsabiqə keçirilir.
Qeyd edək ki, nəşrlər riyaziyyat üzrə ixtisaslaşan alimlər, mütəxəssislər, ali məktəblərin tələbələri, o cümlədən geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Home | News | The presentation and exhibition of methodical teaching aids was held which presented to the Scientific Library by the faculty of Mathematics
Yerləşdirilmə tarixi : 22 April 2022 15:32
The presentation and exhibition of methodical teaching aids was held which presented to the Scientific Library by the faculty of Mathematics
On April 22, the  presentation and exhibition of methodical textbooks published in recent years  wasa held by the teaching staff of the faculty of Mathematics at the Scientific Library of Sumgayit State University.
The opening of the exhibition was attended by the dean of the faculty, the staff of the faculty and its students.
Opening the exhibition, Elmar Khalilov vice-rector for Social Affairs and Public Relations, greeted the participants, congratulated the authors and spoke about the importance of the presentation. He stressed that the prestige of such events, which have already become a tradition at our university has increased significantly.
The head of the scientific library Naila Amrahova said that the inclusion of new publications in the system database of our library will be important for the use of students and staff of SSU.
Then the dean of the faculty of Mathematics, associate professor Khalida Hasanova congratulated the authors and thanked the rector of the university professor Elkhan Huseynov for the created conditions, noted the need to develop modern textbooks and teaching aids in accordance with the curriculum of mathematics. She spoke about the work done in this direction at the faculty. Noting that the new publications were a valuable resource for a wide readership, the dean said that they were a significant  contribution to the history and science of mathematics in Azerbaijan.
The authors expressed their deep gratitude to the university administration for the organization of the exhibition, spoke about the creation of new publications and the topics covered here.
Vice-rector for Science and Innovations, professor Ramazan Mammadov congratulated the authors, wished them success in their scientific activities, noted that scientific activity requires great effort and the creative process was also important. The vice-rector also noted that in this regard, in accordance with the "Action Plan" for 2021 on the implementation of the "Strategic Development Plan" of SSU under the leadership of rector professor Elkhan Huseynov  the competition was held  in the nomination "Best Textbook and Teaching Aids" which was the main stimulus for teachers' scientific activities. Currently, a competition was  held for the "Best Monograph" nomination.
After the speeches, teachers and students got acquainted with the publications, exchanged views with the authors.
It should be noted that the publications were intended for scientists, specialists in mathematics, university students, as well as a wide range of readers.