Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU və APFM arasında memorandum imzalandı
Aprelin 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi ilə  Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinin akkreditasiyasına əsasən Peşəkar  Mühasib Təşkilatı kimi fəaliyyət göstərən Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri  Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq barədə memorandum imzalandı.
Tədbiri giriş sözü ilə Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev açaraq qonaqları və iştirakçıları salamladı. Loğman Abdullayev ikitərəfli əməkdaşlığı əhatə edəcək memorandumun imzalanmasının xüsusi əhəmiyyətini əhatəli şəkildə şərh etdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva  öz çıxışında SDU  ilə APFM arasında səmərəli əməkdaşlığın genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etdi və iki müəssisə arasında bağlanan  memorandumun əhəmiyyətindən danışaraq  gələcəkdə tələbələrin ali təhsil aldıqları ixtisasa uyğun fəaliyyət göstərmələrində bu kimi əməkdaşlığın üstün cəhətlərini diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, 60 illik yubileyinə hazırlaşan Sumqayıt Dövlət Universiteti milli şüurun formalaşmasında, gənclərin vətənpərvər ruhda  tərbiyə olunmasında,  peşəkar kadrlar hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərir.
Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Nuriyyə Novruzova ikitərəfli əməkdaşlıq üçün yaradılan şəraitə görə  Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinə təmsil etdiyi kollektiv adından minnətdarlıq etdi. Nuriyyə Novruzova  imzalanan bu əməkdaşlığın dövlətimizin və təhsilimizin inkişafına verəcəyi töhfədən bəhs etdi və hər iki tərəfə uğurlar arzuladı.
Tədbirdə qeyd edildi ki, memorandumun əsas məqsədi tərəflər arasında iqtisadiyyat, maliyyə, mühasibat uçotu və vergi qanunvericiliyi üzrə ixtisas biliklərinin yüksəldilməsi, müxtəlif aktual mövzular üzrə elmi-tədqiqatların aparılması, birgə tədbirlərin, məsləhətləşmə və ekspertizaların keçirilməsi, məlumat mübadiləsi, regional və beynəlxalq əlaqələrin qurulmasına tərəflərin hər birinin peşəkar imkanlarının genişləndirilməsi, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi istiqamətində öz səylərini birləşdirməkdən ibarətdir.
Tədbirdə APFM-in sədr müavinləri: Rauf Rzayev,  Rəşad Əsgərov, APFM-in Təhsil komitəsinin sədri Sevil Babayeva, Biznesin təşkili və menecment kafedrasının baş müəllimi Səxavət Məmmədova, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının baş müəllimləri: Bəxtiyar Davudov, Mehman Əhmədzadə, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi Almaz Həmidova və fakültənin  tələbələri: Nuriyyə Hüseynova, Namiq Nəcəfov çıxış edərək imzalanacaq ikitərəfli müqavilənin əhəmiyyəti haqqında fikirlərini bildirdilər. Yaradılan şəraitə görə Sumqayıt Dövlət Universiteti və APFM-in  rəhbərliyinə minnətdarlıq etdilər.
Sənədi İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva  və  Azərbaycan Professional Maliyyə Menecerləri Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Nuriyyə Novruzova imzaladılar.

A memorandum was signed between SSU and APFM
On April 26, a memorandum of cooperation was signed between the faculty of Economics and management of Sumgayit State University and the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers which operated as a Professional Accountant Organization accredited by the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan.
The event was opened by the head of the department of Finance and Accounting associate professor Logman Abdullayev who greeted the guests and participants. Logman Abdullayev comprehensively commented on the special importance of signing a memorandum covering bilateral cooperation.
In his speech, the dean of the faculty of Economics and management associate professor Aynura Yahyayeva expressed satisfaction with the expansion of cooperation between SSU and APFM and spoke about the importance of the memorandum signed between the two institutions. He noted that Sumgayit State University played an important role in the formation of national consciousness, patriotic education of young people, training of professionals.
Nuriya Novruzova chairman of the Board of the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers thanked the leadership of Sumgayit State University on behalf of the staff for the conditions created for comprehensive cooperation. Nuriya Novruzova spoke about the contribution of this cooperation to the development of our state and education and wished success to both sides.
It was noted at the event that the main purpose of the memorandum was to increase the professional knowledge of the parties on economics, finance, accounting and tax legislation, conduct research on various topical issues, joint events, consultations and examinations, exchange information, establish regional and international relations to unite their efforts to expand the professional capabilities of each, to develop and strengthen mutually beneficial cooperation.
The event was attended by APFM vice-chairmen Rauf Rzayev, Rashad Asgarov, APFM Education Committee chairman Sevil Babayeva, senior lecturer of the department of Business Organization and Management Sakhavat Mammadova, senior lecturers of the department of Finance and Accounting Bakhtiyar Davudov, Mehman Ahmadzadeh head of the World Economy and Marketing Department. Almaz Hamidova and students of the faculty Nuriya Huseynova, Namig Najafov spoke and expressed their views on the importance of the bilateral agreement to be signed. They thanked the directory of Sumgayit State University and APFM for the created conditions.
The document was signed by the dean of the faculty of Economics and Management associate professor Aynura Yahyayeva and the chairman of the Board of the Azerbaijan Association of Professional Financial Managers Nuriya Novruzova.